یک اشکال در Aave V2، این پروتکل وام دهی غیرمتمرکز مالی (DeFi) در شبکه‌ی پالیگان، منجر به غیرقابل دسترس بودن دارایی‌هایی به ارزش تقریباً 110 میلیون دلار برای کاربران شده است.

خلاصه‌ی خبر

  • یک اشکال در پروتکل Aave باعث شده کاربران نتوانند به حدود 110 میلیون دلار از وجوه خود دسترسی داشته باشند.
  • توسعه‌دهندگان این پروتکل تایید کرده‌اند که تمام وجوه موجود در پلتفرم آن‌ها ایمن باقی می‌ماند و تحت تاثیر این باگ قرار نمی‌گیرند.
  • علی‌رغم انتشار این خبر، قیمت Aave حدودا 0.1% افزایش یافته است.

 

شرکت امنیتی بلاک‌چین BlockSec این مشکل را در 19 می شناسایی کرد و آن را به قرارداد ReserveInterestRateStrategy که در پالیگان مستقر شده بود نسبت داد.

هدف از این قرارداد افزایش منحنی نرخ بهره و بهینه‌سازی استفاده از Aave V2 بود.

متأسفانه، ناسازگاری قرارداد با شبکه باعث شده است تا کاربران نتوانند با دارایی‌های خود در پروتکل تعامل داشته باشند.

در نتیجه، کاربران نمی‌توانند وام بگیرند، برداشت کنند، بازپرداخت کنند یا دارایی‌های اضافی را به پروتکل عرضه کنند، زیرا هر تراکنش در حال برگشت خوردن است.

کاربران نگران دارایی‌هایشان نباشند. جایش امن است!

توسعه‌دهندگان تایید کرده‌اند که این مشکل تنها با Aave V2 در شبکه پالیگان رخ داده است.

Aave V2 در اتریوم و آوالانچ، درست مثل پروتکل V3 بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند.

علاوه بر این، توسعه‌دهندگان به کاربران اطمینان داده‌اند که وجوه آن‌ها، از جمله دارایی‌های آسیب‌دیده، ایمن هستند و تحت تأثیر این مشکل قرار نمی‌گیرند.

اگرچه این مشکل خطر ایمنی خاصی ایجاد نمی‌کند، کاربران در حال حاضر و تا زمانی که مشکل حل شود نمی‌توانند به طور کامل با دارایی‌های آسیب‌دیده کار خاصی انجام دهند.

تنها راه حل برای رفع این مشکل از طریق اقدامات حاکمیتی است.

Aave در حال تلاش برای حل مشکل است

Aave به طور فعال در حال کار بر روی حل مشکل با ارائه‌ی یک پیشنهاد حکومتی است که از امروز توسط Aave DAO مورد رای‌گیری قرار خواهد گرفت.

انتظار می‌رود راه‌حل پیشنهادی با در نظر گرفتن رویه‌های حاکمیتی و قفل‌های زمانی، تقریباً در هفت روز دیگر اجرا شود.

همانطور که در این پیشنهاد ذکر شده است،

جدول زمانی شامل یک روز تأخیر برای شروع رأی‌گیری، پس از آن سه روز رأی‌گیری، یک قفل زمانی یک روزه در اتریوم و یک قفل زمانی دو روزه اضافی در پالیگان است.

این رویداد ماهیت پیچیده‌ی DeFi را بار دیگر خاطر‌نشان می‌کند و بر پیچیدگی‌های مرتبط با زنجیره‌های مختلف سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) تأکید می‌کند. هر زنجیره‌ی EVM دارای ویژگی‌ها و چالش‌های متمایز خود است که به پیچیدگی اکوسیستم DeFi می‌افزاید.