آربیتروم به عنوان مقصد اصلی جریان سرمایه خروجی از اتریوم شناخته می‌شود و موفق به جذب سرمایه‌گذاری 4 میلیارد دلاری شده است. Polygon و Optimism با فاصله‌ی اندکی در رده‌های بعدی قرار دارند. اگرچه یک اشکال نرم‌افزاری باعث توقف موقت تراکنش شد، Arbitrum سطح بالایی از تراکنش‌های روزانه را حفظ کرده و دارای بیش از هفت میلیون آدرس در کل است.

خلاصه‌ی خبر

  • آربیتروم همچنان بهترین مقصد برای خروج سرمایه از اتریوم است.
  • پالیگان با 3 میلیارد دلار در تعقیب دنبال آربیتروم است.
  • آربیتروم یک اختلال تقریباً دو ساعته در پردازش تراکنش‌ها را تجربه کرد. این وقفه ناشی از یک اشکال نرم‌افزاری بود که روی ترتیب‌دهنده‌ی رول‌آپ خوش‌بینانه در شبکه‌ی اصلی تأثیر می‌گذاشت.

تسلط در جریان سرمایه

در میان چالش‌های نظارتی جاری، آربیتروم به عنوان مقصد ترجیحی آن‌هایی که به دنبال جایگزین برای سرمایه اتریوم خود هستند ظاهر شده است. این راه حل لایه 2 سهم بازار قابل توجهی را به خود اختصاص داده زیرا تقاضا برای رول‌آپ‌های اتریوم همچنان در حال افزایش است. طبق داده‌های CoinShares، آربیتروم در جذب سرمایه از اتریوم، پیشتاز است و از دیگر پروتکل‌ها و راه‌حل‌های لایه ۲ سبقت گرفته است. تا پایان ماه می، این شبکه با موفقیت 4 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. پس از آربیتروم، پالیگان با 3 میلیارد دلار سرمایه‌ی انباشته، و پس از آن Optimism با 983 میلیون دلار و dYdX با 342 میلیون دلار قرار دارند.

تحولات و چالش‌های اخیر

آربیتروم در ماه‌های اخیر به دلیل راه‌اندازی توکن بومی خود، ARB به عنوان پیشتاز در میان پروتکل‌های رقیب ظاهر شده است. در یک بازه‌ی زمانی خاص، کاربران اولیه‌ی Arbitrum با توکن‌های ARB از طریق airdrop پاداش دریافت می‌کردند که باعث ایجاد هیجان فوق‌العاده می‌شد. تراکنش‌های روزانه در سیستم مقیاس‌بندی لایه 2 اتریوم به بیش از 2.7 میلیون افزایش یافت، اما در نهایت در 724 هزار تثبیت شد که نشان‌دهنده‌ی افزایش قابل توجه 124 درصدی نسبت به ابتدای سال بود. تعداد کاربران Arbitrum رشد کرد و از هفت میلیون آدرس در کل گذشت. با این حال، زمانی که یک اشکال نرم‌افزاری در ترتیب‌دهنده‌ی رول‌آپ خوش‌بینانه منجر به تعلیق دو ساعته‌ی تراکنش‌ها شد، یک عقب‌گرد موقتی رخ داد. این اشکال نرم‌افزاری موجب ایجاد استرس در شبکه شد. حجم زیادی از تراکنش‌ها پست نشده بودند. رهبران جامعه‌ی بنیاد باید برای رسیدگی به این موضوع مداخله می‌کردند.