بانک تسویه بین‌المللی (BIS) پیشنهاد می‌کند که DeFi می‌تواند چشم‌اندازی در مورد امنیت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) ارائه دهد. بانک‌های مرکزی باید برای جلوگیری از حملات سایبری و اتخاذ استانداردهای امنیت سایبری برای حفاظت از CBDC اقدام کنند.

خلاصه‌ی خبر

  • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌تواند به نوشتن نقشه‌های امنیتی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی آینده (CBDC) کمک کند.
  • CBDCها اکنون با استفاده از همان فناوری ساخته می‌شوند که به DeFi قدرت می‌دهد تا تشخیص دهد چه چیزی ممکن است برای یک سیستم CBDC اشتباه پیش برود.
  • بانک‌های مرکزی باید نقش اساسی در حفاظت از CBDC‌ها در برابر حملات یا سوء استفاده‌ها ایفا کنند.

استفاده از فناوری DeFi برای امنیت CBDC

بانک تسویه بین‌المللی (BIS) بیان می‌کند که تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌تواند به عنوان یک منبع ارزشمند در توسعه‌ی اقدامات امنیتی قوی برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی آینده (CBDCs) باشد. با به کارگیری فناوری‌های مشابه، سیستم‌های CBDC می‌توانند از توانایی DeFi در شناسایی آسیب‌پذیری‌های احتمالی و رسیدگی پیشگیرانه به آن‌ها بیاموزند. در حال حاضر، سه اجرای CBDC در سرتاسر جهان با پروژه‌های آزمایشی مختلفی در حال انجام است که تا به امروز هیچ حمله‌ای گزارش نشده است. با این وجود، به دلیل تازگی CBDCها، داده‌های تاریخی محدودی برای پیش‌بینی تهدیدات ویژه این ارزهای دیجیتال وجود دارد. تجزیه و تحلیل DeFi به عنوان یک نقطه‌ی مرجع اولیه برای درک امنیت CBDC عمل می‌کند. با این حال، همانطور که صنعت در حال تکامل است، ممکن است نیاز به توسعه‌ی چارچوب‌های متناسب احساس شود.

نقش حیاتی بانک‌های مرکزی در حفاظت از CBDC

همانطور که توسط BIS تاکید شده است، بانک‌های مرکزی باید نقشی حیاتی در حفاظت از CBDC‌ها در برابر حملات و سوء استفاده‌ها ایفا کنند. انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری و کاهش حملات دشمن ضروری است. این تحلیل نشان‌دهنده‌ی ارتباط استانداردهای امنیت سایبری موجود با CBDC‌ها و سیستم‌های DeFi است و بر لزوم پایبندی بانک‌های مرکزی به این استانداردها تاکید می‌کند. بانک‌های مرکزی با استفاده از مثال‌های متنوع از زمینه‌های مختلف، می‌توانند دفاعی قوی در برابر تهدیدات احتمالی ایجاد کنند. با توجه به اینکه پیاده‌سازی‌های CBDC ممکن است از فناوری‌های سنتی و جدید استفاده کنند، حفظ فهرست جامعی از تهدیدات برای رسیدگی موثر و کاهش حملات سایبری به سیستم‌های CBDC بسیار مهم است.