سرمایه‌گذاران Bored Ape Yacht Club علیه یوگا لبز و 29 نهاد دیگر با ادعای تبلیغ فریبنده‌ی NFT، اقدام قانونی کرده‌اند. در این میان نام‌هایی مانند Sotheby’s، آدیداس، جاستین بیبر و پاریس هیلتون به چشم می‌خورد.

خلاصه‌ی خبر

  • سرمایه‌گذاران Bored Ape از یوگا لبز و بسیاری دیگر به دلیل تبلیغ NFTهای Bored Ape Yacht Club در میان کاهش قیمت‌ها شکایت کردند.
  • شاکیان Sotheby’s را به افزایش کاذب قیمت‌ ان‌اف‌تی‌های BAYC، و افراد مشهوری مانند بیبر و هیلتون را به تبلیغات نامعلوم متهم می‌کنند.
  • یوگا لبز و ساتبیز اتهامات را رد می‌کنند. ارزش NFTهای BAYC در یک سال بیش از 66% کاهش یافته است.

سرمایه‌گذاران از خالق NFT و افراد مشهور Bored Ape شکایت می‌کنند

یک گروه چهار نفره از سرمایه‌گذاران، یک شکایت دسته‌جمعی علیه یوگا لبز، خالق مجموعه‌ی محبوب NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) به همراه ۲۹ نهاد دیگر، تنظیم کرده‌اند. با کاهش ارزش NFTها، ادعای آن‌ها بر تبلیغ گمراه‌کننده متمرکز است. فهرست متهمان شامل نام‌های بزرگی مانند ساتبیز، آدیداس و چهره‌های مشهور مانند جاستین بیبر و پاریس هیلتون و همچنین ارائه‌دهنده‌ی پرداخت ارزهای دیجیتال، MoonPay است.

ادعاهای تبلیغاتی فریبنده: سلبریتی‌هایی که به افزایش غیرمنصفانه‌ی قیمت NFT متهم شدند

شاکیان ادعا می‌کنند که ساتبیز با یوگا لبز برای افزایش مصنوعی قیمت NFTهای‌ BAYC همکاری کرده است. آن‌ها به فروش بحث‌برانگیز 100 مجموعه‌ی کلکسیونی در سال 2021 به یک خریدار به قیمت بیش از 24 میلیون دلار اشاره می‌کنند و ادعا می‌کنند که این حرکت برای جذب سرمایه‌گذاران هیاهو ایجاد کرده است. جاستین بیبر و پاریس هیلتون متهم به حمایت از BAYC بدون افشای منافع مالی خود هستند. آدیداس نیز درگیر یک طرح مشکوک برای افزایش قیمت NFT است. همچنین MoonPay متهم به دستکاری بازارها با کمک یوگا لبز است.

رد اتهامات توسط یوگا لبز و ساتبیز

یوگا لبز قاطعانه این اتهامات را رد می‌کند و آن‌ها را بی‌اساس می‌خواند. ساتبیز نیز این شکایت را رد می‌کند و این ادعاها را بی‌پایه و اساس می‌داند و آمادگی خود را برای دفاع و حضور در دادگاه اعلام می‌کند. اقدام قانونی سرمایه‌گذاران، به دنبال محاکمه‌ی هیئت منصفه و بیش از 5 میلیون دلار خسارت است. بر اساس داده‌های CoinGecko، ارزش ان‌اف‌تی‌های BAYC کاهش شدیدی را تجربه کرده است. قیمت کف این مجموعه طی سال گذشته بیش از %66 کاهش یافته است. در میان این کاهش ارزش‌، یوگا لبز و ساتبیز از حق خود در برابر ادعاهای تبلیغات کاذب و تورم ارزش دفاع می‌کنند.

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.