میزان عرضه‌ی تحت کنترل نهنگ‌های کاردانو (ADA) به طور چشمگیری کاهش یافته و به حدود 8% از کل عرضه رسیده است. این مقدار به طور قابل توجهی کمتر در ارزهای دیجیتال مشابه است و همین مساله ADA را به یکی از غیرمتمرکزترین دارایی‌های دیجیتال در 10 بازار برتر (به استثنای استیبل‌کوین‌ها) تبدیل می‌کند.

علی‌رغم چنین پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای در تمرکززدایی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، کاردانو با چالش‌های زیادی در بازار مواجه است و برای بازیابی روند صعودی اخیر خود دست و پنجه نرم می‌کند. کاهش عرضه‌ی کاردانوی کنترل شده توسط نهنگ‌ها، نشان‌دهنده‌ی تغییر در توزیع دارایی در میان دارندگان است که به شبکه غیرمتمرکزتر کمک می‌کند. همانطور که توزیع ADA پراکنده‌تر می شود، این ارز دیجیتال با احتمال بیشتری در برابر دستکاری مقاوم می‌شود و اکوسیستم سالم و متنوعی از سهامداران را حفظ می‌کند.

متأسفانه، پیشرفت کاردانو در زمینه‌ی تمرکززدایی و فناوری‌های نوآورانه هنوز به چشم یک مزیت واضح در بازار دیده نمی‌شود. پس از چندین هفته روند صعودی، ADA اکنون در تلاش برای به دست آوردن مجدد ریتم حرکت خود می‌باشد. پروفایلِ حجم یک روند نزولی را نشان می‌دهد که البته می‌تواند به عنوان یک نشانه از بازگشت احتمالی در نظر گرفته شود. یک توضیح احتمالی برای چالش‌های ADA در بازار می‌تواند نوسانات اخیر بازار ارزهای دیجیتال باشد. با توجه به اینکه بسیاری از دارایی‌های دیجیتالی با اصلاحات و نوسانات مواجه هستند، تعجب‌آور نیست که عملکرد بازار کاردانو نیز تحت تاثیر قرار گرفته باشد. علاوه بر این، برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است هنوز در مورد دوام بلندمدت فناوری کاردانو تردید‌هایی داشته باشند، که عمدتاً به دلیل رویکرد آکادمیک این پروژه برای اجرای راه‌حل‌های جدید است.

یک نکته‌ی حائز اهمیت این است که اگرچه چالش‌های فعلی بازار کاردانو ممکن است برای برخی سرمایه‌گذاران نگران‌کننده باشد، اصول اصلی پروژه در تمرکززدایی و نوآوری همچنان قوی است. با تکامل و بلوغ روزافزون ارز‌های دیجیتال، تعهد کاردانو به ایجاد یک سیستم مالی فراگیرتر، ممکن است ارزش خود را در بلندمدت به اثبات برساند.