یک آپدیت جدید در راستای بهبود ویژگی‌های امنیتی و عملیاتی در بلاک‌چین کاردانو در ساعات اولیه صبح روز چهارشنبه منتشر شد.

آپدیت جدید کاردانو یا “ولنتاین”، منجر به پیشرفت در عملکرد میان‌زنجیره‌ای برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) ساخته شده بر شبکه، می‌شود. CoinDesk گزارش می‌دهد که پیشنهاد این آپدیت در اوایل فوریه مطرح و با رای مثبت تاییدکنندگان شبکه مواجه شد.

“ولنتاین مبارک.

مفتخریم اعلام کنیم که آپدیت #Valentine اکنون در شبکه اصلی #Cardano فعال است.

– Input Output (@inputputputHK)

14 فوریه 2023

اخبار واصله حاکی از آن است که که این ارتقا، امکانات رمزنگاری پیشرفته‌تری را برای کاردانو به اضافه می‌کند و علاوه بر آن، باعث بهبود توسعه برنامه غیرمتمرکز میان‌زنجیره‌ای (dapp) را در پلوتوس -پلتفرم قرارداد هوشمند بلاک‌چین کاردانو- نیز می‌گردد.

یکی از توسعه‌دهندگان کد کاردانو در توییتی نظر خود را در این باره این‌گونه بیان می‌کند:

“همکاری متقابل کلید رشد بلاک چین است. هرچه Dapp‌های بیشتری بر روی کاردانو ساخته شوند، این ضرورت نیز ایجاد می‌شود که همه‌ی آن‌ها فقط روی یک اکوسیستم قرار نگیرند و کاربران را بتوانند با بلاک‌چین‌های مختلف تعامل داشته باشند و به طیف گسترده‌تری از خدمات دسترسی داشته باشند.”

پل‌های میان‌زنجیره‌ای، نرم‌افزارهایی هستند که انجام تراکنش‌ها میان بلاک‌چین‌های مختلف را ممکن می‌سازند.

چنین امکانی در کاردانو اجازه‌ی ساخت برنامه‌‌هایی که کاردانو را به سایر بلاک‌چین‌ها متصل کند را به توسعه‌دهندگان می‌دهد. این امکان به کاربران نیز اجازه‌ی دسترسی به سایر بلاک‌چین‌ها را می‌دهد تا به راحتی با خدمات مالی ارائه شده توسط Cardano dapps تعامل داشته باشند.

Dappها برای ارائه‌ی خدمات مالی مانند وام دادن و امانت گرفتن به جای واسطه‌ها به قراردادهای هوشمند وابسته هستند.

این موضوع احتمالاً باعث افزایش کاربرد توکن بومی کاردانو، ADA، خواهد شد. از همین رو، ارتقاء روز چهارشنبه پیش از فشار خرید روی توکن، با افزایش 8 درصدی قیمت آدا در 24 ساعت گذشته، باعث ثبت عملکردی بهتر از بیت‌کوین و اتر شد.

ارزش قفل شده توکن‌ها در dappهای مبتنی بر کاردانو از ابتدای ژانویه تا امروز با افزایش بیش از 100 درصدی رو‌به‌رو بوده است و به بیش از 110 میلیون دلار رسیده است که همین امیر حاکی از میزان تقاضا است.