اکوسیستم مالی غیرمتمرکز کاردانو (DeFi) به نقطه عطف قابل توجهی رسیده است و از 400 میلیون ADA در ارزش قفل‌شده‌ی کل (TVL) فراتر رفته است.

اگرچه کل ارزش قفل شده DeFi در حال حاضر حدود 399 میلیون ADA است، اما این دستاورد رشد اکوسیستم را نشان می‌دهد.

طبق گفته DeFiLlama، یک سرویس ردیابی و تجزیه و تحلیل DeFi، در کل ارزش قفل شده در کاردانو معادل تقریباً 150 میلیون دلار آمریکا است. Minswap با 55.2 میلیون دلار قفل شده به عنوان برترین پروتکل، پیشتاز است و پس از آن Indigo با 28.5 میلیون دلار قرار دارد.

WingRiders با 15.6 میلیون دلار و پروژه‌ی استیبل‌کوینDjed  با 13.6 میلیون دلار در رتبه‌های بعدی TVL قرار دارند.

TVL به عنوان یک معیار مهم، محبوبیت و فعالیت اکوسیستم DeFi را با اندازه‌گیری ارزش سپرده‌های ارزهای دیجیتال در پروتکل‌های مختلف نشان می‌دهد.

در طول سال جاری، کل ارزش قفل شده (TVL) در پروتکل‌های DeFi کاردانو رشد ثابتی داشته است.

در ماه فوریه، CryptoGlobe گزارش داد که TVL از ابتدای سال دو برابر شده و به 100 میلیون دلار رسیده است.

در حالی که کاردانو قبلاً موقعیت پیشرو در فعالیت‌های توسعه‌ی شبکه‌ی رمزارزها‌ را در اختیار داشت، Polkadot با محیط پیش تولید عمومی خود به نام Kusama از آن پیشی گرفت.

پولکادات شاهد افزایش قابل توجهی در تعداد کاربران فعال بوده و در طول رکود بازار رمزارزها در سال گذشته، افزایش 300 درصدی را تجربه کرده است.

در حالی که بلاک‌چین اصلی پولکادات، معروف به زنجیره رله، از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، سایر بلاک‌چین‌های متصل می‌توانند عملکرد قرارداد هوشمند را ارائه دهند.

در نتیجه، پولکادات در حال تبدیل شدن به یک اکوسیستم پر رونق از ارزهای دیجیتال است و با سایر شبکه‌های قرارداد هوشمند مانند اتریوم و زنجیره BNB رقابت می‌کند.

پولکادات که در سال 2020 راه‌اندازی شد، ویژگی‌های فنی مختلفی دارد که از هدف کلی آن پشتیبانی می‌کند.

DOT، ارز دیجیتال بومی شبکه‌ی پولکادات، به عنوان نشانه حاکمیتی آن عمل می‌کند.

همانطور که توسط CryptoCompare توضیح داده شده است، دارندگان DOT این توانایی را دارند که توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند، در رای‌گیری در مورد ارتقاء شبکه شرکت کنند و فعالانه در شکل دادن به آینده Polkadot از طریق مشارکت حاکمیتی مشارکت کنند.