با وجود روند نزولی بازار و حمله‌ی متوالی افکار عمومی به این صنعت، برخی از کشورها با شجاعت این نوآوری را در آغوش گرفتند.

سال ۲۰۲۲ سال خیلی خوبی برای شهرت و اعتبار جهان کریپتوکارنسی در میان قانون‌گذاران و سیاست‌گزاران نبود. با این حال حتی با وجود افت شدید بازار و نگرانی‌های افکار عمومی به این روند نزولی، برخی مقامات رسمی کشورها علنا موضع مثبتی در مواجهه این نوآوری گرفتند. برخی از این کشورهایی که در پیش رو می‌بینید در حوزه‌ی کریپتو جدید نیستند؛ اما با این حال در سال ۲۰۲۲ پیشرفت‌های شایان توجهی در این حوزه‌ کردند که باعث شده در این لیست آورده شوند. مثلا السالوادور و امارات متحده‌ی عربی طبق دستور جلسه‌ی پیشین خود در این سال به پیشروی با قدرت ادامه دادند. انگلستان نیز تلاش زیادی برای رگولاتوری انجام داد و در نهایت برزیل و جمهوری آفریقای مرکزی کریپتوکارنسی‌ها را عملا به رسمیت شتناختند.

برزیل
در سال ۲۰۲۲ کریپتو کارنسی‌ها در برزیل در نهایت به رسمیت شناخته شدند و چارچوب قانونی خود را پیدا کردند. پیش از پایان کار دولت پیشین برزیل، رئیس جمهور سابق -بولسونارو – لایحه‌ای را امضا کرد که استفاده از رمزارزها را به عنوان یک روش پرداخت در داخل کشور را قانونی اعلام می‌کرد.

انگلستان
سال ۲۰۲۲ ابدا برای انگلستان سال ساده‌ای نبود. ملکه الیزابت دوم در این سال پس از ۷۰ سال خدمت به مردم درگذشت و دو نخست‌وزیر، بوریس جانسون و لیز تراس، استعفا دادند. اما درباره‌ی موضوع کریپتوکارنسی، دولت با وجود تمام آشفتگی‌های موجود، با قدرت به قانون گذاری ادامه داد.

السالوادور
کشور السالوادور همیشه جزو کشورهای درخشان حوزه‌ی رمزارزهاست. مهم‌ترین اتفاق این کشور در این حوزه مربوط به سال ۲۰۲۱ و قانونی کردن بیت‌کوین است. اما با این حال ثابت قدمی این کشور در این مسیر آن را شایسته‌ی حضور در این لیست ۵ تایی می‌کند. از زمان ارائه‌ی طرح «اوراق قرضه‌ی بیت‌کوینی» تا به امروز دولت نجیب بقیله در تلاش است تا این طرح را به صورت کاملا عملی پیاده‌سازی کند.

جمهوری آفریقای مرکزی
در آوریل 2022 کشور 5 میلیون نفری جمهوری آفریقای مرکزی تبدیل به اولین کشوری در قاره‌ی آفریقا شد که استفاده از کریپتوکارنسی در بازار مالی را به رسمیت شناخت. با این اتفاق و با تایید ضمنی قانون‌گذاران، معامله‌گران و کسب و کارها می‌توانند خرید و فروش‌ها و پرداخت‌های خود را با کریپتو کارنسی و نهادهای مجاز انجام دهند.

امارات متحده‌ی عربی
امارات متحده‌ی عربی در سال ۲۰۲۲ رویکردی استراتژیک در مقابل جهان کریپتو در پیش گرفت. این کشور در سال گذشته‌ی میلادی به طور پیوسته‌ای تلاش می‌کرد تا یک محیط نظارتی ایجاد کند و سرمایه‌گذارانی جهانی را به خود جذب کند. مثلا در ماه مارس، دوبی یک چارچوب قانونی برای رمزارزها در نظر گرفت تا بتواند از سرمایه‌گذاران محافظت کرده و استانداردهایی بین‌المللی کاملا تضمین شده‌ای برای سلطه‌ی این صنعت ایجاد کند.