بازار ارز‌های دیجیتال، صبح روز 20 خرداد شاهد سقوطی شدید و تاریخی بود. در میان 100 ارز دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازار، EOS، Polygon و Dash بیشترین ضرر را متحمل شدند و هر یک از آن‌ها بین 24 تا 25 درصد از ارزش خود را از دست دادند. کوین‌های با رتبه‌های بالاتر مانند کاردانو و سولانا هم از این اتفاق مصون نبودند. کاردانو کاهش 23 درصدی را تجربه کرد و سولانا نیز با 20 درصد کاهش تحت تأثیر قرار گرفت.

خلاصه‌ی خبر

  • صبح دیروز، بازار ارزهای دیجیتال کاهش قابل توجهی را تجربه کرد.
  • کمیته‌ی خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس سوم لایحه‌ی استیبل‌کوین را منتشر کرد.
  • یک مقام سابق SEC، با تشدید فشارهای نظارتی، خواستار خروج فوری کاربران از پلتفرم‌های کریپتو شد.
  • چانگ‌پنگ ژائو ریزش بازار به دلیل فروش ذخایر صرافی بایننس را شایعه خواند و آن را تکذیب کرد.
  • US در پاسخ به شکایت SEC، سپرده‌ها و برداشت‌های USD را به حالت تعلیق در می‌آورد. به مشتریان این پلتفرم توصیه شده که تا 13 ژوئن USD خود را برداشت کنند.

در حالی که دلایل دقیق این اتفاق همچنان نامشخص است اما شایعات زیادی پیرامون آن مطرح می‌شود.

روز گذشته کمیته‌ی خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس سوم لایحه‌ی جامع استیبل‌کوین را منتشر کرد. این لایحه به دنبال معرفی فدرال رزرو ایالات متحده به عنوان تنظیم‌کننده‌ی اصلی و مسئول توسعه و نظارت بر الزامات صدور استیبل‌کوین است. در صورت تصویب، این لایحه جامع‌ترین قانون کریپتو در آمریکا خواهد بود. در نتیجه‌ی این لایحه، صادرکنندگان استیبل‌کوین، ملزم به اخذ مجوز، آزمایش‌های دوره‌ای و اقدامات لازم برای حفاظت از مصرف‌کنندگان هستند. در مقایسه با نسخه‌ی قبلی، پیش‌نویس جدید اختیارات بیشتری را به تنظیم‌کننده‌ی فدرال اعطا می‌کند. هدف این لایحه، ارائه‌ی زیرساخت قانونی برای شرکت‌های صادرکننده استیبل‌کوین و رفع تناقضات احتمالی با مقامات ایالتی است.

John Reed Stark، یکی از مقامات بلندپایه‌ی سابق SEC، به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند که پلتفرم‌های کریپتو را به دلیل افزایش فشارهای نظارتی ترک کنند. او در این خصوص به عدم حمایت از سرمایه‌گذاران و ناتوانی در کشف تقلب در این مبادلات اشاره می‌کند.

یکی از شایعات مطرح شده در این خصوص، نقد کردن دخایر صرافی Binance به پول فیات بود. بسیاری معتقدند که این اقدام در کنار تاثیر روانی‌ای که ایجاد می‌کند موجب ریزش قیمت‌ها شده است. در این خصوص پنگ ژائو در توییتی ادعا کرده که:

ذخایر فیات و استیبل‌کوین بایننس به علت پرداخت حقوق‌ و هزینه‌های جاری کاهش یافته است و ذخایر رمزارزی این صرافی بیشتر نیز شده است و این شایعه واقعیت ندارد.

پنگ در ادامه از کاربران و سرمایه‌گذاران خواسته که در این میانه‌ی این بحران‌ها به احساسات خود مسلط باشند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا (SEC)، تنها چند روز پس از طرح دعوی مشابه علیه کوین‌بیس، بایننس را نیز به نقض قوانین اوراق بهادار متهم کرد. در مقابل، Binance.US، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، در پاسخ به این شکایت تصمیم به تعلیق واریز و برداشت دلار گرفته است. با وجود این تغییرات، Binance.US طبق معمول برای معاملات کریپتو، سهام و سپرده‌گذاری فعال می‌ماند. Binance.US در یک اعلامیه رسمی، نگرانی خود را در مورد “کمپین ایدئولوژیک” SEC علیه صنعت دارایی دیجیتال آمریکا ابراز کرد. این پلتفرم قصد دارد به شدت از خود در برابر این حملات “بی ارزش” SEC دفاع کند.

شاید نتوان دلیل مشخصی برای ریزش امروز بازار در نظر گرفت اما قطعا برآیند اخبار روز‌های اخیر خصوصا اقدامات SEC و عواقب آن را می‌توان مسبب اوضاع این روز‌های بازار دانست.

پنگ ژائو در پاسخ به یکی از کاربران توییتر، بازیابی بازار پس از سقوط بازار در اثر ممنوعیت معاملات در چین را یادآور شده بود.