پروتکل  zkEVMلایه 2 اتریوم به نام Scroll رسما راه‌اندازی شد. این مساله این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا پروژه‌های خود را مقیاس‌بندی کنند و از سازگاری اتریوم، امنیت و قابلیت‌های دانش صفر اطمینان حاصل کنند.

خلاصه‌ی خبر

  • اسکرول، یک پروتکل لایه ۲ برای اتریوم به نام zkEVM، اکنون در شبکه‌ی اصلی فعال است. این یک پلتفرم دانش صفر برای شبکه‌ی اتریوم فراهم می‌کند.
  • اسکرول با لایه 2 اتریوم سازگار است و از قراردادهای نوشته شده برای EVM پشتیبانی می‌کند. بیش از 100 پروژه در شبکه‌های آزمایشی آن مستقر شده است.

راه حل مقیاس‌پذیری اتریوم

پس از بیش از دو سال توسعه، اسکرول، پروتکل zkEVM لایه 2 اتریوم، سرانجام در شبکه اصلی راه اندازی شد. این راه حل نوآورانه قرار است قراردادهای هوشمند اتریوم را با ویژگی های پیشرفته دانش صفر ارتقا دهد.

ورود مخفیانه به شبکه‌ی اصلی

اسکرول بی‌سروصدا اولین حضور در شبکه‌ی اصلی خود را تجربه کرد و دنیای ارزهای دیجیتال را در 17 اکتبر غافل‌گیر کرد. با این حال، ناظران مشتاق متوجه شدند که تقریباً یک هفته قبل از رونمایی رسمی، در حالت مخفی کار می‌کرد.

اسکرول: ارتقاء اتریوم

اسکرول با استفاده از قراردادهایی که برای ماشین مجازی اتریوم طراحی شده‌اند، سازگاری منحصربه‌فرد با لایه ۲ اتریوم را ارائه می‌کند، که توسط اثبات‌های دانش صفر پشتیبانی می‌شود. این راه‌اندازی گام مهمی در گسترش پلت‌فرم قراردادهای هوشمند پیشرو در جهان است.

اکوسیستم پررونق نوآوری

در سال گذشته، Scroll به طور فعال یک جامعه‌ی پر رونق را پرورش داده است و توسعه‌دهندگان را ترغیب می‌کند تا خلاقیت خود را آزاد کنند. بیش از 100 پروژه متنوع اکنون بر روی شبکه‌های آزمایشی Scroll اجرا می‌شوند که زیرساخت‌ها، DeFi و شرکت‌های بازی Web3 را پوشش می‌دهند. نکته‌ی قابل توجه این است که امنیت اسکرول توسط چهار شرکت امنیتی مستقل به شدت مورد آزمایش قرار گرفته است.

انتقال راحت برای توسعه‌دهندگان

چیزی که اسکرول را متمایز می‌کند zkEVM آن است که تجربه‌ای بسیار شبیه به خود اتریوم ارائه می‌دهد. این ویژگی پیشگامانه به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که بدون زحمت پروژه‌های موجود اتریوم خود را بدون نیاز به تغییرات گسترده در پایگاه کد به اسکرول منتقل کنند.

چشم‌انداز لایه 2 و جاده‌ی پیش رو

با افزایش مجدد هزینه‌های شبکه‌ی اتریوم و پیوستن به چشم‌انداز رقابتی لایه 2، اسکرول از راه رسید. اسکرول در یک اکوسیستم لایه-2 رقابتی که عمدتاً تحت سلطه Arbitrum One و Optimism است، با رویکرد نوآورانه‌ی zkEVM خود را به عنوان یک رقیب امیدوارکننده تثبیت کرده است.

ارزش کل قفل‌شده در راه حل‌های لایه 2 به 10.49 میلیارد دلار رسیده است که رشد قابل توجهی را در طول سال نشان می‌دهد. با این حال، داده‌های اخیر حاکی از کاهش فعالیت L2 در ماه گذشته است.

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.