ارتقا مورد انتظار شانگهای که با نام شاپلا نیز شناخته می‌شود، با موفقیت انجام شد. این ارتقا امکان برداشت اتریوم‌های استیک شده را فراهم کرده و فرایند انتقال شبکه اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام را، کامل می‌کند.

در ساعت 6:27 روز چهارشنبه به وقت شرقی، آپگرید شانگهای اتریوم با موفقیت انجام شد. ماه سپتامبر اتریوم با موفقیت رویداد مرج اتریوم را به سرانجام رساند و برای همیشه روند ایجاد اتریوم‌های جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه اتریوم را تغییر داد. از زمانی که امکان استیک کردن اتریوم در سال 2020 فراهم شده بود، شرکت‌کنندگان بیش از 34.56 میلیارد دلار اتر را در این شبکه استیک کرده‌اند.

البته ناگفته نماند که برداشت پاداش استیکینگ حتی پس از آپگرید مرج در سپتامبر برای کاربران قابل‌دسترس نبود؛ اما حالا پس از ارتقا شانگهای کاربران می‌توانند وجود استیک شده و پاداش‌های خود را برداشت کنند و به‌این‌ترتیب روند انتقال اتریوم به اثبات سهام، نهایی می‌شود.

اتریوم راهی طولانی را برای رسیدن به این موفقیت طی کرده است. در ابتدا قرار بود بهبودهای دیگر شبکه اتریوم نیز همراه با شانگهای اتفاق بیفتد؛ اما این به‌روزرسانی‌ها و بهبودها از برنامه حذف شد و شانگهای تنها بر برداشت اتر در سریع‌ترین زمان ممکن، تمرکز کرد و خوشبختانه این آپگرید با موفقیت صورت گرفت.

در ماه‌های گذشته شاهد گمانه‌زنی‌های بسیاری در خصوص آینده قیمت اتریوم پس‌ازاین آپگرید، بودیم. حالا پس‌ازاین ارتقا قیمت اتریوم 5 درصد رشد داشته است، اما آیا این رشد پایدار خواهد بود؟ در واقع این سؤالی است که هنوز تحلیلگران بر سر پاسخ آن به اتفاق نظر نرسیده‌اند؛ اما می‌توان گفت خارج از مباحث قیمتی، پس‌ازاین اتفاق باید در انتظار تغییرات بزرگی در صنعت ارزهای دیجیتال باشیم.