گزارش‌ها حاکی از آن است که متا در حال ساخت یک شبکه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز و مبتنی بر متن است که از ActivityPub -پروتکلی که رقیب توئیتر، Mastodon از آن استفاده می‌کند- پشتیبانی می‌کند.

TechCrunch گزارش می‌دهد که این اپلیکیشن آتی با اسم رمز P92 برند اینستاگرام را یدک می‌کشد و به کاربران اجازه‌ی ورود با اطلاعات کاربری اینستاگرام را خواهد داد.

پروفایل کاربران با اطلاعات حساب اینستاگرام آن‌ها مثل نام، نام کاربری، بیو، عکس پروفایل و فالوورها پر شده است.

با توجه به اطلاعات خلاصه‌ی محصول، این برنامه به سیاست‌های حفظ حریم خصوصی فعلی شرکت پایبند خواهد بود؛ اما علاوه بر آن از یک خط مشی تکمیلی حفظ حریم شخصی و شرایط خدمات که به طور خاص به اشتراک‌گذاری داده‌های میان‌برنامه‌ای می‌پردازد نیز پیروی می‌کند.

کمپانی‌های فناوری و استارت‌آپ‌ها تلاش می‌کنند تا از روند رو به رشد کاربران توییتر که به دنبال پلتفرم‌های جایگزین هستند، استفاده کنند. در ماه‌های اخیر، چندین پلتفرم رقیب مانند Mastodon، Post.news و T2 با آغاز فعالیت، تلاش خود را برای جذب این کاربران به کار گرفته‌اند.

طرح فعلی برای حداقل محصول قابل دوام (MVP) این است که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا پست‌های خود را برای دیگران در سرورهای دیگر به اشتراک بگذارند. اگر چه این که آیا کاربران می‌توانند محتوای دیگران را در سرورهای دیگر دنبال و مشاهده کنند ،مشخص نیست.

نسخه‌ی اولیه برنامه ویژگی‌هایی مانند لینک‌های قابل لمس در پست‌ها با پیش‌نمایش، بیوگرافی کاربر، نام کاربری، نشان‌های تأیید، تصاویر و ویدیوهای قابل اشتراک‌گذاری را شامل می‌شود. همچنین قابلیت‌هایی مانند فالوور و لایک نیز جزیی از برنامه هستند؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا ویژگی‌های کامنت دادن و ارسال پیام در نسخه‌ی اولیه‌ی محصول جایی دارد یا خیر.

علاوه بر این، تیم توسعه در حال کار بر روی امکان اشتراک‌گذاری مجدد محتوا مانند توییتر، اما فقط برای حساب‌های تجاری و سازندگان می‌باشد.