بنا بر اطلاعات Nansen، در 18 فوریه، بازار توکن‌های غیرمثلی Blur توانست در حجم معاملات روزانه‌ی ETH از OpenSea سبقت بگیرد. کاربران با پیش‌بینی بازدهی بیشتر سرمایه‌گذاری NFT در Blur و تمایل به سود بیشتر، به این بازار کوچ می‌کنند.

OpenSea که به عنوان یکی از بازارهای اصلی NFTها شناخته می‌شود اعلام کرده است که برای جلوگیری از ریزش کاربران خود و کوچ آن‌ها به بازارهای رقیب، اقداماتی را در زمینه‌ی پایین‌آوردن هزینه‌های پلتفرم و بالا بردن درآمد سازندگان انجام خواهد داد.

این بازار در واکنش به ریزش مشتریان خود و برای بازگرداندن آن‌ها سه تغییر عمده را وعده داده است. تغییراتی مانند کارمزد 0٪ برای مدت زمان محدود، معرفی درآمدهای اختیاری سازنده و تسهیل در رابطه با سایر اپراتورها.

“امروز در حال ایجاد برخی تغییرات مهم هستیم:

1) هزینه OpenSea → 0٪ برای مدت محدود

2) انتقال به درآمد اختیاری ایجادکننده (حداقل %0.5) برای همه مجموعه‌ها بدون اجرای زنجیره‌ای (قدیمی و جدید)

3) فیلتر اپراتور بازارهای با سیاست مشابه را مسدود نخواهد کرد.”

– OpenSea (@Opensea)

17 فوریه 2023

OpenSea اذعان دارد که کاربران خود را به دلیل این که “سایر بازارهای NFT درآمد سازندگان را به طور کامل اعمال نمی‌کنند” از دست داده است و این اقدامات جدید در راستای احیای تسلط خود بر این فضا است و می‌گوید:

“اتفاقات اخیر -مانند تصمیم Blur برای کاهش درآمدهای سازنده (حتی بر مجموعه‌های فیلتر شده) و ارائه‌ی گزینه‌های نادرستی که سازندگان را مجبور می‌کند بین نقدینگی در Blur یا OpenSea انتخاب کنند- نشان‌دهنده‌ی ناکارمدی تلاش‌های ما در این زمینه بوده است.”

OpenSea باور دارد که از درآمد سازنده‌ها در همه‌ی مجموعه‌ها دفاع کرده و همچنین از فیلتر اپراتور که هدف آن تضمین درآمد سازندگان از فروش مجدد آثارشان است، حمایت می‌کند.

با این حال، این فیلتر همواره توصیه‌های بازارهایی را که از سیاست‌های مشابهی پیروی می‌کنند، مسدود می‌کند.

سبقت Blur از OpenSea در زمینه‌ی حجم معاملات روزانه را می‌توان به سیاست جدید حق امتیاز آن که تفاوت گزینه‌های پرداخت حق امتیاز بین این پلتفرم و OpenSea را نشان می‌دهد نسبت داد.

“خط مشی حق امتیاز فعلی OpenSea مانع از آن می‌شود که مجموعه‌ها بتوانند در همه جا حق امتیاز کسب کنند. آن‌ها دلایل مختلفی برای این موضوع ذکر کرده‌اند؛ اما نتیجه نهایی این است که سازندگان محدود به کسب حق امتیاز تنها در یک پلتفرم در یک زمان هستند.”

البته که در میان این جنگ حق امتیاز بین این دو بازار، اعضای جامعه‌ی NFT معتقدند رقابت در این صنعت اهمیت بسیاری دارد. اگر به خاطر بازارهایی با حق امتیاز صفر نبود، بزرگانی مانند OpenSea با افزایش کارمزد موجب آسیب به سازندگان و مجموعه‌داران می‌شدند.

علاوه بر این، OpenSea همچنان به آزمایش مدل خود ادامه خواهد داد تا به بهترین حالت ممکن برای سازمان و اعضای جامعه‌ی خود دست یابد. پیش‌بینی اعضای جامعه‌ی NFT این است که اگر OpenSea بتواند مشتریان از دست رفته‌ی دوباره به دست آورد، احتمالاً کارمزدهای پلتفرم خود را افزایش خواهد داد -حرکتی که معمولا در صنایعی که رقابت کمتر و انحصار بیشتری در آن‌ها وجود دارد رخ می‌دهد.