میانگین کارمزد تراکنش بیت‌کوین به بالاترین حد خود در دو سال گذشته رسیده است.

اگرچه قیمت بیت‌کوین زیر 30000 دلار باقی مانده است، اما به دلیل اجرای ارتقاء Taproot، این شبکه افزایش در فعالیت قابل‌توجهی را تجربه می‌کند.

ارتقاء Taproot بسیار مهم به حساب می‌آید زیرا حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت بلاک‌چین بیت‌کوین را بهبود بخشید و این بهبود راه را برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک‌چین هموار کرده است. این ارتقا، طرح‌های امضای جدید و یک ساختار تراکنش انعطاف‌پذیر را معرفی کرد که باعث افزایش دوام درازمدت بیت‌کوین برای حمایت از توسعه DeFi می‌شود.

Taproot؛ عامل افزایش فعالیت بیت‌کوین

داده‌های Glassnode نشان می‌دهد که در بیش از 75% از تراکنش‌های زنجیره‌ای بیت‌کوین در 7 می از Taproot استفاده شده است. این میزان نسبت به ابتدای سال که تنها در 1.536% از تراکنش‌ها از Taproot استفاده می‌شده افزایش قابل توجهی داشته است.

این افزایش پذیرش Taproot منجر به افزایش ترافیک شبکه شده و تعداد تراکنش‌ها در مقایسه با میزان پایه از سال 2022 بیش از دو برابر شده است.

رافائل شولتز، هم‌بنیان‌گذار Glassnode، خاطرنشان کرد که تعداد تراکنش‌های سال گذشته در حدود 250 هزار تراکنش در روز ثابت مانده است. زمانی که حداکثر میزان تراکنش روزانه یعنی 490 هزار تراکنش به ثبت رسیده است به بازار صعودی 2017 برمی‌گردد.

افزایش فعالیت شبکه همچنین منجر به افزایش کارمزد برای ماینرهای بیت‌کوین شد و میانگین کارمزد هر تراکنش در 7 می به 19.2 دلار رسید که طبق داده‌های BitInfoCharts بالاترین میزان از آوریل 2021 محسوب می‌شود.

حفظ روند صعودی با وجود افزایش نوسانات

بیش از 455000 تراکنش بیت‌کوین در انتظار تایید mempool بیت‌کوین است. این ازدحام احتمالاً به دلیل افزایش کتیبه‌های Ordinals است، اما نگرانی‌هایی را در مورد حمله احتمالی Denial of Service (DoS) نیز وجود دارد.

بایننس مجبور شده است برداشت BTC را به دلیل حجم بالای تراکنش‌های تعلیق‌شده متوقف کند.

با این وجود سرمایه‌گذاران بیت‌کوین نسبت به آینده خوش‌بین به نظر می‌رسند. تعداد آدرس‌هایی که بیت‌کوین را به صرافی‌ها ارسال می‌کنند به پایین‌ترین میزان در ۲ سال گذشته یعنی بیش از ۳۷۰۰ کاهش یافته که نشان‌دهنده‌ی انتظار سرمایه‌گذاران برای حرکت صعودی بیت‌کوین و حفظ دارایی‌های خود در همین راستا است.