PancakeSwap به تازگی نسخه 3 پلتفرم DeFi مبتنی بر BNB Chain، Aptos و Ethereum خود را که موجب بهبود عملکرد و کارمزدهای کمتر می‌شود، منتشر کرده است.

DeFi (پروتکل مالی غیرمتمرکز) PancakeSwap نسخه‌ی 3 پلتفرم بازارساز خودکار خود را در زنجیره‌ی BNB و اتریوم راه‌اندازی کرده است. این ارتقاء شامل بهبود عملکرد و کارمزدهای کمتر است.

یکی از ویژگی‌های کلیدی این ارتقا، بهره‌وری سرمایه‌ی افزایش‌یافته با تغییر در نحوه تخصیص سرمایه توسط ارائه‌دهندگان نقدینگی در فواصل زمانی خاص قیمت، عنوان شده است. در نسخه قبلی PancakeSwap، نقدینگی از ارائه‌دهندگان (LPs) به طور یکسان در راستای منحنی قیمت جفت‌های معاملاتی توزیع می‌شد. پلتفرم معتقد است با توجه به اینکه دارایی‌ها معمولاً در محدوده‌های خاصی معامله می‌شوند، این شیوه‌ی توزیع ناکارآمد بوده است.

نسخه‌ی 3 به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا محدوده‌ی قیمتی سفارشی را برای تامین نقدینگی انتخاب کنند و همچنین امکان کنترل مشخص بر سرمایه‌گذاری‌ها را در محدوده‌های معاملاتی با حجم بالاتر فراهم می‌کند. این نسخه ارائه‌ی چهار سطح کارمزد معاملاتی جدید %0.01، %0.05، %0.25، و %1 را فراهم می‌کند که تغییری بزرگ نسبت به استاندارد V2 یعنی %0.25 به حساب می‌آید.

هر جفت توکن می‌تواند برای هر سطحی، استخر نقدینگی داشته باشد. PancakeSwap انتظار دارد جفت دارایی‌ها به سطوحی کشیده شوند که در آن انگیزه برای LPها و معامله‌گران همسو باشد. با رویکرد تلاشی برای ایجاد تعادل میان معامله‌گرانی که کمترین کارمزد را نشان می‌کنند در حالی که برای ارائه‌دهندگان نقدینگی انگیزه ایجاد می‌کنند.

تیم PancakeSwap در مکاتبه با Cointelegraph، سطوح مختلف کارمزد معاملاتی را تشریح کرد. دارایی‌هایی مانند جفت‌های پایدار که در آن‌ها زیان ناپایدار اندک است (تغییر قیمت پس از سپرده‌گذاری در استخر نقدینگی) و قیمت‌ها معمولاً مطابقت دارند در سطح 0.01% قرار می‌گیرند.

سطوح کارمزد معاملاتی با درصد بالاتر، مربوط به دارایی‌هایی می‌شوند که زیان ناپایدار بالاتر یا نقدینگی کمتری دارند. این سازوکار در نظر دارد درآمد کارمزد و انگیزه بیشتری را برای تامین‌کنندگان نقدینگی ایجاد کند.

PancakeSwap یک پایگاه کاربر گسترده DeFi، با بیش از 2.5 میلیارد دلار از کل ارزش قفل شده و به بیش از 1.5 میلیون کاربر منحصر به فرد خدمات ارائه می دهد.

این پلتفرم همچنین از برخی از ویژگی‌هایی که هنوز در حال توسعه هستند پرده برداشت. از جمله برنامه‌ی پاداش معاملاتی که معامله‌گران را با مزایای انحصاری تشویق می‌کند.

آربیتروم (ARB) با ایردراپ مورد انتظارش که حدود 3.3 میلیون دلار را از بیش از 1400 آدرس در دو کیف پول کنترل کننده تلفیق کرد در صدر اخبار مرتبط با DeFi ماه مارس قرار داشت.