به نظر می‌رسد بنیان‌گذار بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو در اولین خرید با بیت‌کوین، شرکت داشته است.

در 14 مه، احتمال این که اولین خرید واقعی با ارز دیجیتال BTC در جهان ممکن است برای یک تصویر دیجیتالی به جای پیتزای معروف بیت‌کوین بوده باشد، موجب ایجاد هیاهویی در توییتر کریپتو شد.

توسعه‌دهنده‌ی مستقل Udi Wertheimer با به اشتراک گذاشتن یک اسکرین‌شات که یک خرید پیش از این مورد با بیت‌کوین را نشان می‌دهد، به این بحث دامن زد.

این اسکرین‌شات به تاریخ 24 ژانویه 2010، چهار ماه قبل از روز تاریخی پیتزای بیت‌کوین است.

این نشان می‌دهد که کاربری به نام Sabunir در حال تلاش برای فروش تصویری در انجمن بیت‌کوین Bitcointalk به قیمت ۵۰۰ بیت‌کوین بود که در آن زمان حدود ۱ دلار ارزش داشت.

این اسکرین‌شات همچنین نشان‌دهنده‌ی دخالت ساتوشی ناکاموتو، بنیان‌گذار مستعار بیت‌کوین در تسهیل این فروش است.

در حالی که صحت اسکرین‌شات و انجام نهایی فروش نامشخص است، بحثی در مورد اولین خرید واقعی با بیت‌کوین به راه افتاده است که از اهمیت تراکنش بیت‌کوین پیتزا نیز پیشی گرفته است.

مایک مک دونالد، -بازیکن حرفه‌ای پوکر که سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال شد- توییتی منتشر کرد که نشان می‌داد این تراکنش ممکن است یک کمک مالی بوده باشد نه فروش واقعی.

پس از این اتفاق، ادعاهای مربوط به اولین خرید بیت‌کوین برای یک تصویر JPEG، مورد تردید قرار گرفت. Udi Wertheimer، منتشرکننده‌ی اصلی اسکرین‌شات، بعداً اعتراف کرد که ممکن است JPEG اصلاً فروخته نشده باشد.

در حالی که سابونیر JPEG را برای فروش به قیمت 500 بیت‌کوین فهرست کرده و یک ماه بعد همان مبلغ را در آدرس آن‌ها دریافت کرده بود، ممکن است که 500 بیت‌کوین به عنوان کمک مالی برای هدف دیگری ارسال شده باشد و در واقع فروش هرگز صورت نگرفته باشد.

بدون تایید Sabunir، ماهیت دقیق انتقال 500 BTC نامشخص است.

این شایعه در بحبوحه‌ی پدیده بیت‌کوین Ordinals مطرح شد، جایی که بیش از 6.1 میلیون تصویر، ویدیو و حتی توکن با استفاده از استاندارد توکن BRC-20 بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین ساخته شده است.

Wertheimer از زمان ایجاد پروتکل Ordinals توسط Casey Rodamor در ژانویه‌ی سال جاری، از توکن‌های غیرمثلی یا NFTهای بیت‌کوین حمایت می‌کند.

او به طور فعال NFT‌های مبتنی بر بیت‌کوین را از طریق پروژه‌هایی مانند Taproot Wizards تبلیغ می‌کند و از سافت‌فورک Taproot استفاده می‌کند که موجب تسهیل ایجاد پروتکل Ordinals می‌شود.

تلاش Wertheimer با استفاده از امکانات ارائه شده توسط پروتکل Ordinals و ارتقاء Taproot، در جهت جذب موج جدیدی از علاقه‌مندان NFT به بیت‌کوین است.