دلایلی که مردم بر اساس آن‌ها NFTها را خریداری می‌کنند بسیار متنوع است؛ اما بر اساس یک نظرسنجی جدید از CoinGecko، اکثریت مردم NFTها را به دلیل پرکاربرد بودن و سود بلندمدت می‌خرند.

بنا بر نظرسنجی CoinGecko و آزمایشگاه تحقیقاتی بلاک‌چین، کاربرد فراوان و سود بلندمدت به عنوان دلایل اصلی خرید توکن‌های غیرمثلی (NFT) رتبه‌بندی شده‌اند.

گزارش CoinGecko در 10 آوریل نشان می‌دهد که اکثریت افراد به میزان کاربرد یک مجموعه NFT و مزایای نگه داشتن توکن قبل از خرید توجه می‌کنند، به طوری که بیش از 77% از پاسخ‌دهندگان مدعی شده‌اند که استفاده از NFT برای “عملکرد مورد نظر” آن از میان 11 مورد تعریف شده به عنوان دلایل خرید NFT، حائز اهمیت بوده است.

با این حال پاسخ 15.7٪ از پاسخ‌دهندگان “خنثی” بودن در خصوص پرکاربرد بودن NFT بود. 6.7٪ نیز احساس کردند پرکاربرد بودن NFT در فرآیند تصمیم‌گیری قبل از خرید NFT “مهم نیست”.

پتانسیل موجود برای سود بلندمدت به عنوان دومین دلیل مهم مطرح شده است. کمی بیش از 76٪ از پاسخ‌دهندگان امیدوراند NFTهای خود را با قیمتی بالاتر از قیمت خرید خود بفروشند.

با وجود این که برخی از NFT‌ها در گذشته میلیون‌ها بار فروخته شده‌اند، اما بازار همگام با بازار گسترده‌تر کریپتو، رکود شدیدی را تجربه کرده است. انتظار می‌رود ارزش بازار NFT تا سال 2030 به 230 میلیارد دلار برسد.

سومین دلیل مهم مردم برای خرید NFT شرکت به عنوان یک سهامدار در یک سازمان مستقل غیرمتمرکز بود. 72.9% پاسخ‌دهندگان فرصت به دست آوردن سهام چنین پروژه ای را به عنوان انگیزه‌ی خود برای خرید NFT ذکر کرده‌اند.

دیگر دلایل مهم عبارتند از اشتیاق به فناوری، مشارکت جامعه و اشتیاق برای کسب‌وکار یا آثار هنری مجموعه‌ی NFT.

دلیلی که به عنوان کم‌اهمیت‌ترین دلیل در این فهرست قرار گرفت، “بر هم زدن ساختارها یا صنایع مستقر” بود. البته 59.5% از پاسخ‌دهندگان به عنوان دلیل اصلی خرید به این دلیل اشاره کردند.

به طور کلی، همه 11 دلیل ذکر شده به جای اینکه خنثی یا غیر مهم ارزیابی شوند، به عنوان دارای سطحی از اهمیت بیشتر ارزیابی شدند.

نتایج حاصل از 343 پاسخ بررسی شده توسط CoinGecko و آزمایشگاه تحقیقاتی بلاک‌چین بود که طی یک نظرسنجی انجام شده از دسامبر 2022 تا ژانویه 2023 به دست آمد.