هم بنیان گذار اتریوم امیدوار است که اتریوم بتواند در سال جدید میلادی به نقطه‌ی عطف مقیاس پذیری رول آپ برسد. او با تشریح خلاصه‌ای از برنامه‌ی توسعه‌ی امسال خود گفت که یکی از مهم‌ترین چیزهایی که انتظارش را می‌کشد این است که مقیاس‌پذیری رول آپ در سال جدید به نقطه‌ی عطف بهبود خود برسد.

توسعه دهنده‌ی اتریوم همچنین تاکید کرد که در اواسط سال ۲۰۲۳ پروتکل بهبود اتریوم EIP 4884 منتشر خواهد شد. این پروتکل بخشی از ارتقای شانگهای (مربوط به ماه مارس) بود که از برنامه‌ی آن خارج شده بود.

مدیر سابق تکنولوژی کوین بیس – بالاجی سرینیواسان – در پستی از کاربران پرسیده بود که در سال ۲۰۲۳ بیشتر به دنبال چه چیزی هستند و انتظار چه چیزی را می‌کشند. ویتالیک بوترین در پاسخ به این پست گفته بود که مشتاقانه منتظر این است که نقطه‌ی عطف مقیاس پذیری پایه که در مسیر پیش روی اتریوم تعبیه شده از راه برسد.

پیشبینی می‌شود پروتکل بهبود اتریوم EIP 4884 پس از آپدیت شانگهای عرضه شده و سپس با معرفی دانک‌ شاردینگ پروتکل، مقیاس پذیری رول آپ لایه‌ی دوم را بهبود داده و در نهایت فرآیند بهبود آن با به روز رسانی عظیم شاردینگ، The Surge، در اواخر سال به پایان برسد.