در چشم‌انداز بازار رمزارزها که دائماً در حال تغییر است؛ پیشرو و همیشه یک قدم جلوتر بودن یکی از ضروریات حضور سرمایه‌گذاران در این بازار با هدف کسب سود حداکثری است. شناسایی رمزارزهایی که به صورت بالقوه توانایی ثبت عملکرد بهتری را در کوتاه مدت نسبت به باقی پروژه‌ها دارند، مستلزم تحلیل تکنیکالی بازار، بررسی روندها، حجم معاملات و اندیکاتورهای کلیدی است.

تحلیلی که در ادامه می‌خوانید، تحلیل تکنیکال سه ارز از بازار است که بر اساس معیارها و بررسی انجام‌شده در آن‌ها، شرایط و ویژگی‌های خاصی از دیدگاه این سبک خاص از تحلیل بازار دارند و امیدوارکننده به نظر می‌رسند. با بهره‌گیری از شاخص‌ها و ابزارهای موجود در سبک‌های مختلف تحلیل تکنیکال، هدف ما ارائهٔ دیدگاه جامعی نسبت به شرایط تکنیکالی این ارزهای منتخب بوده که منجر به شناسایی فرصت‌ها شده و تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تری در بین خوانندگان ایجاد کند.

قبل از این که به بررسی ارزهای منتخب این هفته برویم، بهتر است نیم نگاهی به تحلیل واچ لیست هفتهٔ گذشته و عملکرد قیمتی ارزهای منتخب هفتهٔ گذشته در طی این مدت بیاندازیم؛ ارزیابی حرکات قیمت بر اساس عوامل تکنیکالی مطرح‌شده، خالی از لطف نخواهد بود.

ارزیابی تحلیل هفتهٔ گذشته (واچ لیست سوم مرداد)

ارزیابی تحلیل بیت کوین

در ابتدای تحلیلِ واچ لیست هفتهٔ سوم مرداد، به عنوان اولین ارز منتخب بیت کوین را بررسی کردیم و احتمال بازگشت قیمت را از کف کانال دادیم؛ به واکنش قیمت به این حمایت دینامیک طی هفتهٔ گذشته توجه کنید. دقت داشته باشید با توجه به تایم فریمِ روزانه و کوچک‌کردن این نمودار، نوسانات شاید کوچک بنظر برسند، اما این حرکات همان جهشی هستند که بار دیگر قیمت را در محدودهٔ نوسانات عرضی مذکور در تحلیل هفتهٔ گذشته نگه داشته‌اند. حرکات قیمت از تحلیل گذشته تا وضعیت فعلی با خط‌چین عمودی و زرد مشخص شده است.

مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در بیت کوین
مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در بیت کوین

ارزیابی تحلیل آربیتروم

همانطور که مشاهده می‌کنید، ارز بعدی یعنی آربیتروم طی هفتهٔ گذشته روند نزولی خود را نقض کرد و با پولبک به این خط و ناحیه حمایتی بنفش، واکنش مناسبی مطابق تحلیل به این ناحیه نشان داد.

 

مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در آربیتروم
مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در آربیتروم

ارزیابی تحلیل بند پروتکل

ارز بند پروتکل نیز مطابق تحلیل، بعد از پولبک به خط روند نزولی، موج صعودی خود را تکمیل کرد و دوباره به ناحیهٔ حمایتی خود بازگشته است.

 

مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در بند پروتکل
مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در بند پروتکل

ارزیابی تحلیل سوشی سواپ

ارز بعدی واچ لیست گذشته، یعنی سوشی سواپ نیز به همین ترتیب بعد از نقض روند نزولی و تکمیل پولبک، حرکت صعودی و کوتاه مدت خود را آغاز کرد.

مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در سوشی سواپ
مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در سوشی سواپ

ارزیابی تحلیل جی‌ام‌اکس

اما ارز آخر این لیست یعنی توکن جی‌ام‌اکس، خط روند نزولی خود را نقض نکرده و بعد رسیدن به این خط، مطابق تحلیل به سمت سطوح پایین‌تر حرکات خود را آغاز کرده است. نکتهٔ مهمی که در این تحلیل به آن اشاره کردیم، این بود که قبل از ورود به معامله در بازار این توکن باید منتظر بریک اوت یا نقض روند نزولی می‌ماندیم.

مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در جی‌ام‌اکس
مقایسه حرکات قیمت از تحلیل هفتهٔ گذشته تا وضعیت فعلی در جی‌ام‌اکس

می‌بینیم که تحلیل تکنیکال به چه سادگی و زیبایی حرکات کوتاه مدت قیمت را پیشبینی کرد؛ در ادامه با همین رویکرد، ارزهای منتخب این هفته را بررسی می‌کنیم. با ادامهٔ تحلیل با ما باشید.

سطوح حمایتی بیت کوین همچنان برای معامله‌گران جذاب است

طبق داده‌های کوین مارکت کپ (CMC)، جهش سریع قیمت بیت کوین از حمایت ۲۹ هزار دلاری خود به سمت سطوح بالاتر در طی هفته‌ای که گذشت، نشان‌دهندهٔ این است که سطوح پایین‌تر قیمتی و در واقع نواحی حمایتی برای خریداران همچنان جذاب هستند. با این حرکتِ قیمت، بار دیگر بیت کوین از حد پایینِ محدودهٔ نوسانات خود طی یک ماه و نیم اخیر، به داخل این محدودهٔ نوسانات عرضی بازگشته و آن را ادامه می‌دهد.

با این تفاسیر اگرچه آیندهٔ کوتاه مدت قیمت کمی نامشخص بنظر می‌رسد، اما دیدگاه بلند مدت قیمت همچنان جذاب است. مایک نواگرتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال که یکی از معتبرترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر محصولات فناوری است به نقل از منابعی از جمله بلک راک (BlackRock) و اینوسکو (Invesco) اعلام کرده که امکان دارد اولین صندوق قابل‌معامله در بورسِ بیت کوین در ایالات متحده، طی چهار الی شش ماه آینده تأیید شود؛ این خبر می‌تواند نقطه عطف بسیار بزرگی برای صنعت کریپتو باشد.

نکتهٔ مثبت دیگر در اینجا این است که خریداران بخش بزرگی از سودهای خود را در سال ۲۰۲۳ حفظ کرده‌‌اند؛ این

امر بیانگر این است که گاوهای بازار در ذخیرهٔ سودهای خود عجله نداشته و اعتقاد به ادامه‌ٔ روند صعودی دارند.

در ادامهٔ تحلیل، جفت ارزهایی را زیر نظر خواهیم گرفت و آن‌ها را با بهره‌گیری از پلتفرم تریدینگ ویو بررسی خواهیم کرد که در طول حرکات عرضی بیت کوین، ممکن است عملکرد بهتری را در کوتاه مدت با توجه به عوامل مبتنی بر تحلیل تکنیکال از خود نشان دهند. تمامی این رمزارزها در صرافی نوبیتکس لیست شده و بازار معاملاتی خود را دارند.

پولکادات (DOTUSDT)

قیمت پولکادات (DOT)، موج صعودی قبلی و کوتاه مدت خود را در تایم فریم چهارساعته، در سطح ۶۱.۸ درصد اصلاحی فیبوناچی به اتمام رسانده و خط روند نزولی خود را در ادامه نقض کرده است. با توجه به شکست خط روند نزولی در شاخص قدرت نسبی (RSI)، می‌توان انتظار صعود قیمت را طی هفتهٔ جاری از این توکن داشت. پولبک به خط روند نزولی می‌تواند نقطهٔ مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این ارز باشد.

نمودار قیمت پولکادات در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت پولکادات در تایم فریم چهارساعته

اپتوس (APTUSDT)

قیمت توکن اپتوس در تایم فریم چهارساعته واکنش قدرتمندی به سطح اصلاحی ۶۱.۸ درصد موج صعودی قبلی خود نشان داده و این واکنش، روند نزولی قیمت را نقض کرده است. با توجه به قرارگیری قیمت در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ دوره (منحنی قرمز)، می‌توان انتظار حمایت قیمت بر روی این سطح و حرکت آن را به سمت سطوح بالاتر داشت. 

نمودار قیمت توکن اپتاس در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن اپتاس در تایم فریم چهارساعته

انجین کوین (ENJUSDT)

توکن انجین کوین نیز در تایم فریم چهارساعته بر روی سطح اصلاحی ۶۱.۸ درصد موج قبلی خود قرار گرفته و پس از واکنش‌های متوالی به آن، خط روند نزولی خود را شکسته است. با حرکت قیمت به بالای روند نزولی می‌توان اطمینان بیشتری از حرکت صعودی این ارز به اهداف بالاتر پیدا کرد.

نمودار قیمت توکن انجین کوین در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن انجین کوین در تایم فریم چهارساعته