بنیاد آربیتروم از یک پروپوزال بحث‌برانگیز و رای تصویب که به آن اجازه کنترل بخش عظیمی از توکن‌ها را می‌داد، عقب‌نشینی کرده است.

ارائه‌دهنده‌‌ی راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم، آربیتروم، پس از واکنش شدید از سوی جامعه‌ی توکن‌داران خود، از سیستم رأی‌گیری حاکمیتی خود عقب‌نشینی کرده است.

در تاریخ 2 آوریل، بنیاد آربیتروم توییت کرد که اولین پیشنهاد حکومتی آن، AIP-1، “احتمالا تصویب نخواهد شد” و افزود: “متعهد به رسیدگی به بازخوردهای دریافتی از جامعه است.”

این اقدام پکیج حاکمیتی را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند. این تیم خاطرنشان کرد:

“AIP-1 خیلی بزرگ است و موضوعات زیادی را پوشش می‌دهد. ما به توصیه‌های DAO توجه خواهیم کرد و AIP را به بخش‌های کوچکتری تقسیم می‌کنیم. این مساله جامعه را قادر می‌سازد تا در مورد زیربخش‌های مختلف بحث و رأی‌گیری کند.”

این تغییر موضع 180 درجه‌ای در نتیجه‌ی یک آخر هفته‌ی مملو از واکنش‌های شدید جامعه در مورد رأی “تصویب” بنیاد به تصمیماتی که از قبل گرفته شده بود، است. این پروپوزال به بنیاد آربیتروم که یک شرکت متمرکز است، امکان کنترل بیش از 750 میلیون توکن Arbitrum (ARB) به ارزش حدود 1 میلیارد دلار را می‌داد.

منتقدانی مانند کریس بلک، مدافع امور مالی غیرمتمرکز و حامی تمرکززدایی، معتقدند این پیشنهاد “تئاتر عدم‌تمرکز” است.

“صرفا جهت شفاف‌سازی می‌گویم:

هیچ چیز غیرمتمرکزی در مورد Arbitrum یا Optimism وجود ندارد.

این که امکان استفاده‌ی بدون اجازه از شبکه وجود داشته باشد به معنای غیرمتمرکز بودن آن نیست.

هر دو می‌توانند زنجیره را متوقف کرده، هر کدی را تغییر دهند، هر تراکنش را سانسور کنند، هر کیف پولی را مسدود کنند، یا از DAO سرقت کنند.”

— Chris Blec (@ChrisBlec)

2 آوریل 2023

این بنیاد اعلام کرد که 750 میلیون توکن دریافتی در AIP خود رای خواهند داد. در این بیانیه آمده است:

“ما در حال کار روی امکاناتی برای افزایش پاسخگویی هستیم. به‌عنوان مثال، یک دوره واگذاری 4 ساله. علاوه بر این، توکن‌هایی که بنیاد در اختیار دارد نمی‌تواند برای رای دادن استفاده شود.”

همچنین یک پروپوزال بودجه ارائه خواهد شد که در آن بنیاد برای آگاه‌سازی جامعه در خصوص نحوه‌ی مصرف بودجه گزارش‌های شفافیت را ارائه می‌کند.

این بنیاد اعلام کرد که برنامه‌ی کمک‌های ویژه مبهم و فاقد مشارکت DAO می‌باشد. این صندوق با توجه به این که چگونگی سودمندی این وجوه برای اکوسیستم آربیتروم، به “صندوق توسعه اکوسیستم” تغییر نام خواهد داد.

در ادامه بنیاد آربیتروم اضافه کرد که پیشنهادهای جدید بهبود آربیتروم “اوایل این هفته” ارائه خواهد شد.

بر اساس گزارش CoinGecko، قیمت توکن ARB در آخر هفته با افت 18 درصدی از بالاترین قیمت 1.40 دلاری در اول آوریل به 1.15 دلار در معاملات صبحگاهی آسیایی 3 آوریل سقوط کرد.

ARB از زمان انتشار در 23 مارس 86% کاهش قیمت داشته است.