اخبار ارزهای دیجیتالاخبار بیت کوین

هش ریت بیت کوین به اوج تاریخی جدیدی رسید

داده‌های آن‌چین (درون‌زنجیره‌ای) نشان می‌دهد که هش‌ریت استخراج بیت‌ کوین جهش قابل توجهی را نسبت به پایین‌ترین سطح اخیر خود شاهد بوده است و به‌تازگی سقف (ATH) جدیدی ثبت کرده است.

منظور از «هش‌ریت استخراج» معیاری است که مقدار کل توان محاسباتی ماینرهای متصل به بلاک‌ چین بیت کوین را نشن می‌دهد.

بالا رفتن مقدار این شاخص به معنی آن است که ماینرهای جدیدی درحال پیوستن به شبکه هستند و ماینرهای قدیمی درحال گسترش امکانات خود هستند. این روند حاکی از آن است که درحال‌حاضر، استخراج بیت کوین بسیار مورد توجه است.

ازطرف دیگر، پایین رفتن این معیار نشان‌دهندهٔ آن است که برخی ماینرها تصمیم گرفته‌اند از روند استخراج جدا شوند، احتمالاً به این دلیل که استخراج را دیگر سودآور نمی‌دانند.

نموداری در ادامه می‌بینید، روند میانگین هفت روزهٔ هش‌ریت استخراج بیت کوین را در سال گذشته نشان می‌دهد:

همان‌طور که نمودار بالا نشان می‌دهد،‌ میانگین هفت‌ روزهٔ هشت‌ریت استخراج بیت کوین پیش‌تر کاهش قابل توجهی داشته است و آن را به پایین‌ترین سطح در دو ماه گذشته رسانده است.

اما، شاخص مذکور از زمان این پایین‌ترین سطح جهش قابل توجهی داشته است. این جهش نه‌تنها بازیابی کامل از افت اخیر است؛ بلکه از سقف قبلی بسیار فراتر رفته است و رکورد جدیدی ثبت کرده است.

دلیل این افزایش ممکن است روند سختی استخراج اخیر باشد. «سختی استخراج» مشخصه‌ای در بلاک‌چین بیت کوین است که تعیین می‌کند استخراج بلاک‌ها در شبکه چقدر برای ماینرها دشوار باشد.

دلیل وجود چنین معیاری کمک به کنترل تورم ارز دیجیتال است. پاداش‌های بلاک که استخراج‌کنندگان دریافت می‌کنند تنها راه برای تولید دارایی‌های بیشتر است، بنابراین اگر بتوان سرعت ماینرها را کنترل کرد (با سخت‌تر یا آسان‌تر کردن آن)، این نرخ تولید را نیز می‌توان کنترل کرد.

هدف شبکه بیت کوین این است که ترتیبی دهد هر ده دقیقه یک بلاک استخراج شود. وقتی ماینرها هش‌ریت خود را افزایش می‌دهند، طبیعتاً سریع‌تر استخراج می‌کنند (به لطف قدرت بیشتر) و می‌توانند سریع‌تر از این نرخ استاندارد بلاک تولید کنند.

وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، بلاک‌چین سختی تنظیمات برنامه‌ریزی شدهٔ بعدی را افزایش می‌دهد (تنظیمات به‌طور خودکار تقریباً هر دو هفته یکبار انجام می‌شود) و کار را برای ماینرها آن‌قدر سخت می‌کند که سرعت آن‌ها را به میزان مورد نظر کاهش یابد.

این نمودار نشان می‌دهد که میزان سختی در آخرین تنظیمات کاهش می‌یابد، که نتیجه طبیعی افت هش‌ریت است. جالب این‌جاست که میانگین هفت روزهٔ کف هش‌ریت با این کاهش سختی همزمان بوده است.

به نظر می‌رسد که ماینرها از فرصت حاصل از کاهش سختی استفاده کرده‌اند و توان محاسباتی زیادی را به شبکه متصل کرده‌اند تا بلاک‌ها را سریع‌تر استخراج کنند.

بلاک‌چین دوباره میزان سختی را افزایش می‌دهد، که احتمالاً باعث می‌شود این هش‌ریت اضافی یک بار دیگر برداشته شود (اگر هش‌ریت جدید فقط برای افزایش این کاهش آنلاین قرار گرفته باشد). اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ماینرها می‌توانند از پاداش‌های سریع‌تری بهره‌مند شوند.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین در حدود ۴۳,۰۰۰ دلار معامله می‌شود که ۸ درصد نسبت به هفتهٔ گذشته افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *