به گفته‌ی Glassnode برای اولین بار در تاریخ، از شبکه‌ی بیت‌کوین برای اهدافی غیر از مقاصد مالی استفاده می‌شود.

راه‌اندازی توکن‌های غیرمثلی بیت‌کوین (NFTها) -معروف به Ordinals- بر اساس گفته پلتفرم تحلیل کریپتویی Glassnode، تعداد آدرس‌های غیرصفر بیت‌کوین را به بالاترین حد خود یعنی 44 میلیون رسانده است.

در گزارش 13 فوریه Glassnode، این شرکت توضیح داد که برای اولین بار در تاریخ 14 ساله‌ی بیت‌کوین، بخشی از فعالیت شبکه برای اهدافی غیر از انتقال پول استفاده می‌شود:

“این یک لحظه جدید و منحصر به فرد در تاریخ بیت‌کوین است، جایی که فعالیت شبکه بدون انتقال کلاسیک سکه برای اهداف مالی، به نحو نوآورانه‌ای شکل گرفته است.”

Glassnode توضیح داد که موج Ordinals موجب “افزایش کوتاه‌مدت استفاده از شبکه‌ی بیت‌کوین” شده است و بسیاری ‌از “کاربران فعال جدید” با موجودی BTC غیر صفر را به شبکه آورده است:

Glassnode گفت: “منشا این فعالیت‌ها Ordinals است که به جای حمل پول، حجم بیشتری از داده‌ها را حمل می‌کند.”

Glassnode اضافه می‌کند: “این موضوع بیان‌گر رشد پایگاه کاربرانی است که از شبکه استفاده‌ای فراتر از موارد استفاده معمولی مانند سرمایه‌گذاری و انتقال پول دارند.”

Glassnode، خاطرنشان کرد که Ordinals اکنون برای تقاضای فضای بلاک رقابت می‌کند، که “فشاری صعودی بر بازار کارمزد ایجاد می‌کند”، اما اشاره کرد که این موضوع تا کنون منجر به افزایش قابل‌توجه کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین نشده است.

طبق گفته Glassnode، از زمانی که Ordinals در 21 ژانویه راه‌اندازی شد، حد بالای میانگین اندازه‌ی بلاک بیت‌کوین در عرض چند هفته از 1.5 – 20 مگابایت به 3.0 – 3.5 مگابایت افزایش یافته است.

با این حال، این مساله منجر به افزایش کارمزد‌ها نگردیده است؛ اما برخی جهش‌های کوتاه مدت وجود داشته است.

با استفاده از طرح شماره‌گذاری Ordinals، کاربران بیت‌کوین می‌توانند محتوای دلخواه را به ساتوشی‌ها -کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین- اختصاص دهند. این کار آن‌ها را قادر می‌سازد تا تصاویر NFTمانند بومی بیت‌کوین را ثبت کنند.

تاکنون بیش از 78400 تصویر و ویدیوی NFTمانند ثبت شده است.

در این میان تاثیر تصاویر NFTمانند بر بیت‌کوین موجب بحث‌های فراوانی گردیده. برخی مانند آدام بک، مدیر عامل Blockstream اخیراً نسبت به پروتکل Ordinals ابراز نارضایتی کرده‌اند و معتقدند که این پروتکل از هدف بیت‌کوین به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا منحرف می‌شود.

با این حال، دیگران نسبت به این ایده خوش‌بین‌تر بوده‌اند. دَن هِلد در موارد متعددی ادعا کرده است که Ordinals “استفاده‌های مالی بیشتری را به بیت‌کوین می‌آورند.”