تحلیل ارز‌های دیجیتال

بررسی دلایل افزایش قیمت کاردانو در ماه اخیر

قیمت کاردانو در ماه گذشته 80% افزایش را تجربه کرده است و برخی از داده‌ها حاکی از آن است که این رشد قیمتی ممکن است حتی ادامه‌دار باشد.

Cardano-Price-in-last-30-days
نمودار قیمت کاردانو در ماه گذشته

1.رشد قیمت کاردانو در 30 روز گذشته

کاردانو در هفته گذشته رشد قیمتی شگفت‌انگیز 43 درصدی را ثبت کرد و موفق به ثبت قیمت 0.68 دلار شد که بالاترین قیمت ثبت شده از ماه می 2022 تاکنون محسوب می‌شود. این رشد پر سرعت تا قیمت 0.68 دلار مارکت کپ این رمزارز را هم تا 22.7 میلیارد دلار بالا کشید. نکته جالب اینجاست که این مارکت کپ با ارزش بزرگترین بانک دانمارک به نام DANSKE.CO که بیش از 5 میلیون کاربر دارد، برابری می‌کند.

در حالیکه مارکت کپ کاردانو (ADA) بسیار چشمگیر است، لازم است بدانیم که ارزش‌گذاری پروتکل‎های غیرمتمرکز به طور قابل توجهی با دارایی‌های مالی سنتی متفاوت است. 

دارایی‌های سنتی برای پوشش هزینه‌ها، از جمله هزینه‌های تامین مالی و سربار عملیاتی، بر ایجاد درآمد متکی هستند. اما  کاردانو از سوی دیگر، یک پروتکل غیرمتمرکز است. بنابراین ارزش بازار آن به فروش و درآمد بستگی ندارد. با این وجود، تجزیه و تحلیل دلایل افزایش قیمت ADA برای تعیین اینکه آیا امکان افزایش قیمت وجود دارد یا خیر، مهم است.

سلب مسئولیت نوبیتکس

آیا رشد کاردانو به دلیل عوامل بنیادی بوده است؟

ساختن روایتی برای رشد قیمتی اخیر کاردانو نسبتاً ساده است، اما مشخص کردن رویدادهای خاصی که مسبب این افزایش 70 درصدی در ماه دسامبر بوده‌اند؛ چالش‌برانگیز است. به عنوان مثال پستی در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) توسط کاربری به نام matiwinnetou@ عوامل محرک این رشد قیمتی قابل توجه را این‌گونه برمی‌شمرد:

  • لیکوئید استیکینگ یا سهام‌گذاری نقدینه
  • عدم دریافت کارمزد برای تراکنش‌های ناموفق
  • عدم تنبیه اپراتورها و کاربران 
  • عدم وجود حداقل مقدار برای استیک (هر مقداری را می‌توان سهام‌گذاری کرد)
  • تاکید بیشتر بر تاییدهای رسمی
  • دارایی بومی درجه یک که مالک آن خود شما هستید (بدون نگاه به دارایی‌های قراردادهای هوشمند)

با استدلال اول که لیکوئید استیکینگ است شروع می‌کنیم که در 30 روز گذشته تغییرات چندانی نکرده است. بر اساس داده‌های StakingRewards نرخ سهام‌گذاری در همان حدود 64.3% ثابت باقی‌مانده است. علاوه بر این، بازدهی تعدیل شده که نشان‌دهنده انتشار سکه جدید است، همان مقدار ناچیز 0.6% باقی مانده است. به همین ترتیب، در ماه‌های اخیر هیچ ارتقا یا بهبودی در ساختار کارمزد تراکنش یا تنبیه ولیدیتورها (اعتبارسنج‌ها) صورت نگرفته است.

با در نظر گرفتن سایر ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم، بحث در مورد حداقل مبلغ سهام‌گذاری چندان معتبر نیست. چرا که اتریوم، امکان لیکوئید استیکینگ غیربومی  را با بازدهی بسیار بالاتر ارائه می‌دهد. در مورد اتریوم، بازده تعدیل‌شده 4.6% است در حالی که اولانچ (Avalanche) با توکن AVAX بازده سالانه 2.4٪ را ارائه می‌دهد.

در پست matiwinnetou@ به عوامل دیگری مانند دارایی‌های بومی که به صورت On-chain نگهداری می‌شوند و صندوق خزانه‌داری برای حمایت از توسعه اکوسیستم نیز اشاره شده است. در حالی که اینها نکات مهم و معتبری هستند، هیچ یک از آنها در چند ماه گذشته تغییر قابل توجهی نداشته‌اند که بتوان با اتکا بر آنها حرکت صعودی اخیر را توجیه کنند. علاوه بر این، نویسنده به خاطر تصدیق جنبه‌های منفی توسعه کاردانو شایسته تقدیر است.

اکنون که این جنبه‌ها را شناسایی کردیم، به سراغ رویدادها و داده‌های خاصی که توجه سرمایه‌گذاران را به کاردانو جلب کرده است می‌پردازیم.

کاهش ریسک‌های قانون‌گذاری و افزایش فعالیت در برنامه‌های غیرمتمرکز کاردانو

قیمت ADA پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) علیه بایننس و کوین‌بیس در ماه ژوئن کاهش یافت. ادعای این نهاد نظارتی این بود که آنها به عنوان کارگزاران و معامله‌گران بدون مجوز فعالیت می‌کنند. در هر کدام از این پرونده‌های قضایی به طور خاص از کاردانو و ده‌ها آلت کوین دیگر به عنوان سهام نام برده شده بود. با این حال، زمانی که سناتور آمریکایی سینتیا لومیس (Cynthia Lummis) در پستی در 20 نوامبر در رسانه های اجتماعی به شدت از حکم اجرائی (Rulling by enforcement) این کمیسیون انتقاد کرد، این روایت اعتبار خود را از دست داد.

از لحاظ تاریخی، فعالیت کم در برنامه های غیرمتمرکز کاردانو (DApps) محل مکرر انتقاد بوده است، اما این شبکه در حال بازیابی مجدد مومنتوم خود است.

Cardano-Onchain-data-in-30-days

2.داده‌های 30 روز گذشته برای شبکه کاردانو

داده‌های 30 روز گذشته نشان‌دهنده افزایش 21 درصدی در پایگاه کاربران و رشد 103درصدی در حجم توکن‌های ورودی به برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه است. چنین داده‌هایی بسیار مثبت است، به‌ویژه با توجه به اینکه 5 زنجیره برتر به‌طور متوسط ​​شاهد کاهش 15 درصدی در آدرس‌های فعال و افزایش متوسط 22 درصدی حجم توکن‌های ورودی به برنامه‌های غیرمتمرکز بوده‌اند. در واقع، هیچ یک از 6 زنجیره برتر با افزایش آدرس‌های فعال Cardano مطابقت ندارند.

Minswap صرافی غیرمتمرکز (DEX) کاردانو به دلیل دارا بودن 26400 آدرس فعال و 178 میلیون دلار حجم معاملات 30 روزه شایسته تقدیر است که متعاقب آن، فروشگاه ان‌اف‌تی (NFT) این شبکه به نام JPG.store در مدت مشابه با 16540 آدرس فعال قرار دارد. با این تفاسیر، با اطمینان زیادی می‌توان ادعا کرد که کاردانو هنوز، هم از نظر آدرس‌های فعال و هم از نظر حجم، فضای زیادی برای رشد دارد.

روند صعودی ADA با افزایش فعالیت در برنامه‌های غیرمتمرکز آن و کاهش ریسک نظارتی همراه شده است، چرا که امروز از هر روز دیگر بر همه آشکار شده است که SEC پا از گلیم خود درازتر کرده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =