تحلیل آنچینتحلیل ارز‌های دیجیتال

آیا بول ران بیت کوین به پایان رسیده است؟

یک شاخص آنچین نشان می‌دهد که هولدرهای بیت کوین در تلاش هستند سود خود را قبل از هاوینگ برداشت کنند. به نظر می‌رسد این شاخص به سقف خود رسیده‌ و به همین خاطر تحلیلگران و معامله‌گران زیادی را نگران کرده است. علاوه بر این شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم روزانه هم در شرایط خوبی ندارد.

خلاصه تحلیل

  • شاخص ضریب VDD به رکورد ۴.۰ رسیده‌ است.
  • تحلیلگران باور دارند این شاخص به خاطر افزایش فشار فروش صندوق GBTC رشد کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، شاخصی به اسم ضریب مجموع قیمت بیت کوین‌ها در زمان خرج شدن (VDD) اخیراً به بالای ۴.۰ رسیده‌ و بعضی از تحلیلگران را به این نتیجه رسانده‌ که بازار ارزهای دیجیتال ممکن است به پایان روند صعودی خود نزدیک شده‌ باشد.

ضریب VDD بیت کوین

تحلیلگر مشهوری به اسم «TXMC» با انتشار ضریب VDD نوشته است:

آیا ضریب VDD به سقف خود رسیده است؟

ضریب VDD بیت کوین
ضریب VDD بیت کوین

شاخص VDD از شاخص دیگری به اسم CDD به دست می‌آید. به زبان ساده، CDD تعداد کل روزهای توکن‌های BTC از زمان استخراج تا زمان خرج شدن آن‌ها را محاسبه می‌کند. مثلاً فرض کنید شما یک BTC را در ۱ ژانویه (۱۱ دی) استخراج کرده و در ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) فروخته‌اید. CDD برای این توکن ۱۰۵ روز می‌شود. VDD با ضرب کردن CDD در قیمت فعلی BTC محاسبه می‌شود و به شما می‌گوید که چه مقدار بیت کوینی در حال حاضر در حال جابه‌جایی و خرج شدن است. مثلاً اگر قیمت بیت کوین ۵۰٬۰۰۰ دلار باشد، VDD در مثال قبل ۵٬۲۵۰٬۰۰۰ دلار می‌شود.

ضریب VDD هم با تقسیم کردن VDD بر میانگین متحرک ۳۶۵ روزه محاسبه می‌شود. این ضریب به شما می‌گوید که VDD فعلی چقدر بالاتر یا پایین‌تر از میانگین بلندمدت است و رشد آن می‌تواند نشان‌دهنده اشباع بازار و احتمال نزول قیمت باشد.

به عبارت دیگر، رشد ضریب VDD نشان می‌دهد BTCهای زیادی وارد بازار شده‌ و ممکن است فشار فروش آن افزایش یابد. در حال حاضر، این شاخص در محدوده ۳.۰۳ قرار دارد اما در ۲۸ مارس (۹ فروردین) به محدوده ۴.۲۱ رسیده‌ ‌بود. این ضریب از ابتدای سال ۲۰۲۴ دو برابر شده‌ و در ۱ ژانویه (۱۱ دی) در محدوده ۲.۰۴ قرار داشته‌ است.

ضریب VDD در سال ۲۰۱۳ به سقف خود رسید.
ضریب VDD در سال ۲۰۱۳ به سقف خود رسید.

آخرین باری که ضریب VDD به بالای محدوده ۴ رسید، ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) بود. در این تاریخ قیمت بیت کوین در محدوده ۴۰٬۲۵۷ دلار قرار داشت. با این حال قیمت BTC باز هم افزایش یافت و تنها دو ماه بعد با رشدی ۵۲.۲ درصدی به ۶۱٬۲۸۳ دلار رسید.

اکنون تنها ۹ روز تا هاوینگ BTC باقی مانده و این شاخص از سطوح خود در هاوینگ‌های قبلی فراتر رفته‌ است. به عبارت دقیق‌تر شاخص VDD قبل از هاوینگ ۲۰۱۶ در محدوده ۰.۴۱۹ قرار داشت و ۱۰ روز قبل از هاوینگ ۲۰۲۰ به ۱.۶۰۶ رسیده‌ بود.

یکی از پژوهشگران پلتفرم گلس‌نود (Glassnode) به hsl کریپتوویز‌آرت (CryptoVizArt) باور دارد افزایش جریان خروج سرمایه صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) به رشد VDD کمک کرده است. او خاطرنشان کرد:

جابه‌جا شدن توکن‌های گری‌اسکیل شاخص VDD را به سطوح جدیدی سوق داده است.

در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین را تایید کرد. طبق داده‌های وب سایت فارساید (Farside)، صندوق GBTC از این تاریخ ۱۵.۹۶ میلیارد دلار دارایی را از دست داده‌ است.

سرمایه‌گذاران GBTC قبل از تبدیل شدن آن به یک ETF اسپات نمی‌توانستند توکن‌هایشان را مستقیماً برداشت کنند اما بعد از این اتفاق، امکان برداشت مستقیم توکن‌هایشان فراهم شد. بعضی از تحلیلگران باور دارند کارمزد بالای GBTC در افزایش جریان خروج سرمایه آن موثر بوده است. شایان ذکر است که قیمت BTC از ابتدای سال بیش از درصد رشد کرد و از محدوده ۴۴٬۱۷۲ دلار به رکورد ۷۳٬۰۰۰ دلار رسید.

شاخص RSI بیت کوین

به گزارش کوین تلگراف، شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین اخیراً به سطوحی برگشته‌‌ است که آخرین بار در اواخر ژانویه (دی) دیده‌ شده‌‌ بود. به عبارت دقیق‌تر شاخص RSI در تایم فریم روزانه در ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) به محدوده ۵۳ رسید.

شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم روزانه
شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم روزانه

این مقدار بسیار پایین‌تر از ناحیه اشباع خرید (Overbought) است. ناحیه اشباع خرید از محدوده ۷۰ شروع می‌شود و معمولاً با شدیدترین بخش از روند صعودی BTC همراه است. با این حال تحلیلگر مشهوری به اسم جل (Jelle) اعلام کرده است:

در یک روند صعودی قوی، معمولاً زمانی که RSI روزانه بیت کوین مجدداً به محدوده ۵۰ می‌رسد، زمان جهش قیمت فرا می‌رسد. در حال حاضر RSI روزانه BTC به محدوده ۵۰ نزدیک شده است.

توییت جل درباره RSI بیت کوین

یک تحلیلگر دیگر به اسم آلن تاردیگرِید (Alan Tardigrade) با استناد به واگرایی صعودی RSI و قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته اعلام کرد:

در اینجا یک واگرایی صعودی پنهان شکل می‌گیرد؛ چون بیت کوین یک سقف بالاتر (HL) ایجاد کرده و در RSI یک کف پایین‌تر (LL) به وجود آمده است. این امر می‌تواند به روند صعودی BTC کمک کند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت BTC در تایم فریم ۴ ساعته

با وجود این شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم ماهانه در بالای محدوده ۷۰ قرار دارد. تحلیلگری به نام پلن بی (Plan B) اعلام کرده است:

بیت کوین در شرایط بسیار خوبی قرار داد و RSI آن در بالای ۷۵ است.

شاخص RSI بیت کوین
شاخص RSI بیت کوین

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =