اخبار آلت‌کوین‌هااخبار ارز دیجیتال

بانک جی‌پی مورگان: رشد تسلط تتر خطرناک است

رشد بازار استیبل کوین‌ها در هفته‌های اخیر سرمایه‌گذاران را خوش‌حال کرده است اما تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان (JPMorgan) نگران افزایش نرخ تسلط تتر (USDT) هستند.

خلاصهٔ خبر

  • تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان به خاطر شفافیت پایین شرکت تتر نگران رشد USDT هستند.
  • با این حال آن‌ها نسبت به افزایش شفافیت USDC خوشبین هستند.

تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان به رهبری نیکولاس پانیگیرتزوگلو (Nikolaos Panigirtzoglo) در گزارش جدید خود نوشتند: 

تتر با توجه به عدم رعایت قوانین و شفافیت پایین خود ریسک زیادی دارد و به نظر ما افزایش تسلط آن در سال گذشته برای بازار استیبل کوین‌ها و ارزهای دیجیتال نکته منفی محسوب می‌شود.

به گفته تحلیلگران، شرکت تتر در سراسر جهان با ریسک نظارتی زیادی روبه‌رو است. در این مورد برای مثال می‌توان به آمریکا اشاره کرد که قانون شفافیت استیبل کوین‌های پرداختی آن در انتظار تایید کنگره است و در صورت تایید ممکن است مشکلات زیادی را برای تتر ایجاد کند. در اروپا هم قرار است بخشی از قوانین بازار ارزهای دیجیتال (MiCA) در ژوئن ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۳) اجرا شود. در نتیجه فقط شرکت‌هایی که کاملاً به قوانین و مقررات موجود پایبند هستند، از قوانین مذکور سود کرده و سهم بیشتری از بازار ارزهای دیجیتال به دست می‌آورند. پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیرعامل تتر، در واکنش به گزارش جی‌پی مورگان اعلام کرد:

خوشحالم که جی‌پی‌ مورگان اهمیت تتر و فناوری استیبل کوین‌ ما را تصدیق می‌کند اما به نظر من گزارش آن‌ها کمی ریاکارانه است؛ چون خودشان بزرگ‌ترین بانک جهان هستند و قدرت و تمرکز زیادی دارند. موفقیت USDT به خاطر امنیت مالی، ذخایر قوی و تعهد آن به بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه به دست آمده است. بسیاری از مردم این کشورها از تتر به عنوان راه نجات خود از تورم بالا و کاهش ارزش پول ملی‌شان استفاده می‌کنند.

شایان ذکر است که شرکت سرکل (Circle)، توسعه‌دهند استیبل کوین یواس‌دی کوین (USDC) و یکی از رقبای اصلی تتر، قصد دارد سهام خود را در بورس آمریکا عرضه کند. تحلیلگران جی‌پی مورگان باور دارند که این حرکت نشان می‌دهد سرکل برای توسعه بین‌المللی خود آماده شده و از قوانین و مقررات کشورهای مختلف هم پیروی خواهد کرد.

در هر صورت، تحلیلگران جی‌پی مورگان قبول کرده‌اند که استیبل کوین‌ها بخش‌های سنتی را به صنعت بلاک چین پیوند می‌دهند و مثل پول نقد در بازار ارزهای دیجیتال عمل می‌کنند. آن‌ها خاطرنشان کردند که رشد استیبل کوین‌ها به معنی ورود سرمایه از بازارهای سنتی، گردش پول نقد و افزایش وثیقه‌گذاری است و به طور کلی، ثبات بازار ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد.

با این حال طبق گزارش آن‌ها، افزایش سهم تتر از بازار ارزهای دیجیتال و نااطمینانی نظارتی آن نقطه ضعف مهمی برای صنعت بلاک چین ایجاد می‌کند. تتر در روز چهارشنبه اعلام کرد که خالص سود آن در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به رکورد ۲.۹ میلیارد دلار رسیده و ذخایر مازاد آن که پشتوانه توکن‌های USDT در گردش محسوب می‌شود، به طور قابل‌توجهی رشد کرده است.

تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان تاکید کردند که علاوه بر استیبل کوین‌ها، سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر (VCها) یکی از منابع اصلی تامین سرمایه برای بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. با این حال، این نوع سرمایه‌گذاری پس از رشد خود در نوامبر ۲۰۲۳ (آبان) دوباره در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) و ژانویه ۲۰۲۴ (دی) کاهش یافت. آن‌ها ادامه دادند:

این اتفاق احتمالاً نشان‌دهنده محدودیت‌هایی است که شرکت‌های VC در ۲ سال گذشته با افزایش نرخ‌ بهره و کاهش ارزش پروژه‌ها تجربه کرده‌اند؛ چون در چنین شرایطی به سختی می‌توانند از پروژه‌های مختلف خارج شوند.

به گفته تحلیلگران جی‌پی مورگان، شرکت‌های VC اخیراً تلاش کرده‌اند با دقت بیشتری سرمایه‌گذاری کنند و ترجیح می‌دهند در پلتفرم‌های بالغ و پروژه‌هایی حضور داشته باشند که روی زیرساخت‌های بخش وب ۳ تمرکز کرده‌اند. آن‌ها علاوه بر این خاطرنشان کردند که افزایش تقاضای هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری پروژه‌های بلاک چینی و بازار ارزهای دیجیتال را کاهش داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هشت =