اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

بررسی دلایل کاهش قیمت بیت کوین از دیدگاه آنچین؛ رالی BTC به پایان رسیده است؟

حرکت نزولی بیت کوین (BTC) که از آخر هفته گذشته آغاز شده‌ بود، همچنان ادامه دارد. این حرکت نزولی در شب گذشته باعث شد که قیمت BTC به زیر حمایت ۶۶,۰۰۰ دلار سقوط کند و معاملات بیش از ۱۵۱٬۰۰۰ معامله‌گر لیکویید شود. از طرفی، داده‌های آنچین نشان می‌دهد که برداشت سود هولدرهای بیت کوین احتمالاً آغاز شده‌ و به این اصلاح کمک کرده‌ است.

خلاصه خبر

  • قیمت بیت کوین در ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) به محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار رسید.
  • تحلیلگران باور دارند افزایش جریان ورود سرمایه صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) و هاوینگ بیت کوین به رشد دوباره آن کمک می‌کند.

به گزارش کوین گیپ و کوین تلگراف، قیمت BTC هم‌اکنون در محدوده ۶۶٬۳۰۰ دلار قرار دارد اما در شب گذشته تا محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار کاهش یافته‌ بود. شایان ذکر است که نوسانات بازار ارزهای دیجیتال در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته‌‌ و برای مثال قیمت بیت کوین قبل از رسیدن‌ به این کف، تا محدوده ۷۰٬۰۰۰ دلار رشد کرده‌ بود.

داده‌های وب سایت «IntoTheBlock» نشان می‌دهد که ۸۶ درصد از همه هولدرهای BTC با قیمت‌های فعلی در سود هستند. در نتیجه آن‌ها ممکن است در روزهای گذشته به برداشت سود خود روی آورده‌ ‌باشند.

تعداد هولدرهای بیت کوین که در سود هستند

تحلیلگری مشهوری به اسم علی (Ali) هم با انتشار نمودار زیر از وب سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) خاطرنشان کرد که با عبور قیمت بیت کوین از مرز ۷۳٬۰۰۰ دلار، حاشیه سود محقق‌نشده هولدرهای آن به ۶۹ درصد رسید. او سپس ادامه داد:

این سطح از سود محقق‌نشده، رکورد جدیدی در سه سال پیش محسوب می‌شود. تاریخ نشان داده است که با رشد شاخص مذکور معامله‌گران به برداشت سود خود روی می‌آورند و به اصلاح بیت کوین کمک می‌کنند.

حاشیه سود محقق‌نشده هولدرهای BTC

بسیاری از کارشناسان باور دارند که این برداشت سود می‌تواند قیمت BTC را حتی به زیر حمایت ۶۵٬۰۰۰ دلاری آن برساند اما در هر صورت، این اصلاح بخشی از رالی BTC است و جای نگرانی ندارد. با این حال، اصلاح BTC به کاهش قیمت آلت کوین‌ها هم کمک کرده و سرمایه‌گذاران زیادی را با ضرر مواجه کرده است. علاوه بر این معاملات بیش از ۱۵۱,۰۰۰ معامله‌گر (به ارزش بیش از ۴۲۵ میلیون دلار) در ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده‌ است.

در این میان بیش از ۱۰۴ میلیون دلار معامله بیت کوین در بازار مشتقات لیکویید شد و بیشترین ضربه به معامله‌گران لانگ (خرید) وارد شد. به عبارت دقیق‌تر، در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۸۶ میلیون دلار معامله لانگ و حدود ۱۹ میلیون دلار معامله شورت (فروش) لیکویید شد. این روند نزولی به اتریوم هم سرایت کرد و تقریباً ۴۸ میلیون دلار معامله آن را لیکویید کرد. معامله‌گران لانگ و شورت هم اتریوم به ترتیب حدود ۳۳ و ۱۵ میلیون دلار ضرر کردند.

میم کوین‌ها هم از این روند نزولی در امان نماندند. در این مورد می‌توان به میم کوین جدید BOME اشاره کرد که اخیراً روی شبکه سولانا راه‌اندازی شد اما در روز گذشته بیش از ۱۰ میلیون دلار از معاملات آن لیکویید شد. این در حالی است که ارزش معاملات لیکوییدشده شیبا اینو تنها به ۴ میلیون دلار رسید.

اگرچه معامله‌گران در حال حاضر با ضرر زیادی مواجه شده‌اند، اما بسیاری از تحلیلگران باور دارند قیمت BTC احتمالاً در کوتاه‌مدت دوباره رشد می‌کند. آن‌ها مخصوصاً روی جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات و هاوینگ بیت کوین تاکید کردند که با افزایش تقاضا و کاهش عرضه BTC به رشد قیمت آن کمک خواهند کرد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شانزده =