شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

داده‌های یک گزارش: ETFهای بیت کوین تسلط طلا را به خطر می‌اندازند

جریان ورود سرمایه صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین افزایش یافته و سلطه طلا را تهدید می‌کند.

خلاصهٔ خبر

  • پذیرش بیت کوین اخیراً به پذیرش قابل‌توجهی در بین سرمایه‌گذاران نهادی رسیده است.
  • تقویت نقش BTC به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش، موقعیت طلا را به خطر می‌اندازد.

به گزارش کوین ژورنال، داده‌های موجود نشان می‌دهند که جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا به شدت رشد کرده و سلطه تاریخی طلا را به چالش کشیده است. این امر نشان می دهد که ترجیحات سرمایه‌گذاران تغییر کرده و گمانی‌زنی‌های زیادی را درباره تاثیر مخرب بیت کوین در بلندمدت به وجود آورده است.

ETFهای اسپات بیت کوین در هفته گذشته و همراه با رشد ۵ درصدی قیمت بیت کوین با جریان ورود سرمایه زیادی مواجه شدند. بزرگ‌ترین ETFهای بیت کوین در آمریکا هستند و اهمیت زیادی در شکل‌دهی به روند کلی بیت کوین دارند. حال تحلیلگران متوجه شده‌اند که واگرایی قابل‌توجهی بین جریان ورود سرمایه به بیت کوین و طلا به وجود آمده است.

داده‌های شرکت «ETC Group» نشان می‌دهد که ETPهای مبتنی بر بیت‌ کوین از ابتدای فوریه (بهمن) با رشد زیادی مواجه شده‌اند اما خالص جریان ورود و خروج سرمایه از صندوق‌های مبتنی بر طلا منفی بوده است. این امر نشان می‌دهد که احساسات و تمایلات سرمایه‌گذاران بازارهای مالی تغییر کرده است. صندوق IBIT که ETF بیت کوین شرکت بلک راک (BlackRock) است، یکی از بهترین عملکردها را داشته و تقریباً نیمی از جریان ورودی کل صندوق‌های بلک راک (بیش از ۴۰۰ ETF) را به خود جذب کرده است. به گفته تحلیلگران، چهارده ETF برتر طلا از ابتدای سال ۲۰۲۴ حدود ۲.۴ میلیارد دلار سرمایه را از دست داده‌اند.

جریان ورود و خروج سرمایه از صندوق‌های مبتنی بر طلا

با این حال، ده ETF برتر بیت کوین ۳.۸۹ میلیارد دلار سرمایه را به خود جذب کردند. این روند نشان‌دهند ماهیت متناقض بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری پرریسک و یک دارایی امن است.

کارشناسان باور دارند که این روند همچنان ادامه خواهد داشت و بیت‌ کوین می‌تواند در بلندمدت نقش طلا را به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش مختل کند. علی‌رغم مارکت کپ پایین ETP و ETFهای بیت کوین (به خاطر مارکت کپ بالای طلا)، بعضی از افراد باور دارند که بازار BTC می‌تواند در ۲ سال آینده از بازار طلا پیشی بگیرد. در نتیجه به نظر می‌رود بیت کوین به عنوان یک دارایی تازه وارد، می‌تواند طلا را به چالش بکشد. علاوه بر این نفوذ فزاینده این ارز دیجیتال غیرقابل انکار شده است و یک تهدید بالقوه برای برتری طولانی‌مدت طلا محسوب می‌شود.

با رشد بیت کوین، فعالان بازارهای مالی با هیجان به تماشای آن می‌پردازند و کنجکاوند که ببینند آیا این نیروی مخرب واقعا آینده طلا را تغییر می‌دهد یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − چهار =