گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که 35% از پروژه‌های کریپتو از سال 2021، محصولی راه‌اندازی نکرده‌اند. از این میان تنها 5% از پروژه‌های ظرف 2 سال به تناسب محصول با بازار دست یافتند. اتریوم در حالی از این نظر پیشتاز است که پروژه‌های BNB دارای نرخ شکست 30٪ هستند.

خلاصه‌ی خبر

  • بیش از یک‌سوم از پروژه‌های کریپتوی 2021 با وجود رشد قابل توجه، محصولی ارائه نکرده‌اند.
  • اتریوم بر اکوسیستم‌های لایه 1 تسلط دارد.
  • پروژه‌های BNB در بالاترین خطر شکست قرار دارند.

علاقه‌ی سرمایه‌گذار در برابر موفقیت پروژه

در سال 2021، صنعت کریپتو رشد قابل توجهی را تجربه کرد و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی را در نزدیک به 800 شرکت به  ارزش مجموعاً 2.6 میلیارد دلار جذب کرد. با این حال، گزارشی از شرکت Lattice نشان می‌دهد که بیش از یک‌سوم این پروژه‌ها موفق به ارائه‌ی محصول نشده‌اند. با کمال تعجب، علاقه‌ی سرمایه‌گذاران همیشه با موفقیت شرکت همخوانی نداشته است. سرمایه‌گذاران پروژه‌های لایه کاربردی را ترجیح می‌دهند. با این حال، تیم‌های CeFi و Infra کشش بیشتری داشتند.

ارائه‌ی محصول و چالش‌ها

از پروژه‌های تامین‌شده، تنها حدود 5% پس از دو سال توسعه، به تناسب محصول با بازار (PMF) دست یافتند. حدود 70% از پروژه‌ها محصولی را به شبکه‌ی اصلی یا مشابه آن ارسال کرده‌اند. حدود 20% از پروژه‌ها یا تعطیل شده‌اند یا توسعه را متوقف کرده‌اند. تقریباً 90% از پروژه‌های زیرساختی در حالی با موفقیت در شبکه‌ی اصلی راه‌اندازی شده‌اند که پروژه‌های DeFi و Consumer/Web3 با مشکل مواجه شدند و کمتر از 75% آن‌ها به شبکه‌ی اصلی راه‌ یافتند. پروژه‌های بازی که 70% راه‌اندازی توکن‌ها را تشکیل می‌دهند نیز در یافتن PMF با چالش‌هایی مواجه بودند.

خطرات و تسلط اکوسیستم

این گزارش بر تسلط اتریوم در اکوسیستم های لایه یک تاکید کرد. در مقابل، پروژه‌های BNB با 30% بیشترین میزان شکست را دارند. Solana عملکرد خوبی به جا گذاشته و 75٪ از تیم‌ها محصولات خود را به شبکه‌ی اصلی تحویل داده‌اند. Polkadot نیز با 62٪ پشت سر سولانا قرار دارد. تقریباً 50% از پروژه‌ها یک توکن راه‌اندازی کرده‌اند که پروژه‌های بازی با 70% پیشرو هستند.

در سال 2021، کل ارزش قفل‌شده در همه پروتکل‌ها از 15.3 میلیارد دلار در ژانویه به 175 میلیارد دلار تا نوامبر افزایش یافت. علیرغم این رشد، یافته‌های این گزارش چالش‌ها و فرصت‌هایی را که صنعت کریپتو با آن مواجه است روشن می‌کند. داده‌های گزارش از ترکیبی از منابع شخص اول، Messari (قبلا Dove Metrics) و Crunchbase به دست آمده است.