گزارش‌های تایید نشده از تایید ETF بیت‌کوین ایالات متحده باعث افزایش قیمت‌ها شد، اما اخبار این جعلی منجر به انحلال بیش از ۷۴ میلیون دلار در صرافی‌ها شد و نوسان شدید بازار را در پی داشت.

 

خلاصه‌ی خبر

  • بیش از 74 میلیون دلار در پوزیشن‌های معاملات مشتقه لیکوئید شد.
  • در زمان نگارش این مقاله، بیت‌کوین با قیمت 28200 دلار معامله می‌شود که تقریباً 2000 دلار کمتر از بالاترین قیمت در 16 اکتبر است.
  • تصویب ETF بیت‌کوین توسط SEC پیشرفتی برای ارزهای دیجیتال خواهد بود.

 

اخبار جعلی ETF بیت‌کوین و هرج و مرج 74 میلیون دلاری

جامعه‌ی کریپتو افزایش ناگهانی قیمت بیت‌کوین به 30000 دلار را در 16 اکتبر جشن گرفت. این افزایش ناگهانی ناشی از شایعات بی‌اساس درباره‌ی تایید ETF بیت‌کوین توسط SEC آمریکا بود. اما آشکار شدن حقیقت باعث نوسانات شدید قیمت شد و 74 میلیون دلار در پوزیشن‌ها، عمدتاً در OKX، Binance و Bybit لیکوئید شد.

 

با افزایش نوسانات، بیت‌کوین 2000 دلار سقوط کرد

بیت‌کوین در حال حاضر حوالی 28200 دلار معامله می‌شود که تقریباً 2000 دلار نسبت به اوج 16 اکتبر کاهش یافته است. این کاهش نشان‌دهنده‌ی نوسان شدید در بازارهای BTC است. داده‌های Coinalyze نشان می‌دهد که نوسانات بالای بازار BTC باعث لیکوئید شدن ۵۶.۶ میلیون دلار در موقعیت‌های شورت و ۱۸.۴ میلیون دلار در موقعیت‌های لانگ شده است. قابل ذکر است که حدود 51 میلیون دلار از موقعیت‌های شورت به معاملات فیوچرز دائمی در OKX، Binance و ByBit گره خورده است و اکثریت لیکوئید شدن‌ها در OKX اتفاق می‌افتد.

 

زیان هنگفت در معاملات اهرمی

بخش عمده‌ای از پوزیشن‌های لیکوئیدشده متعلق به معامله‌گرانی بود که در قراردادهای دائمی از اهرم مالی بالا تا 100 برابر استفاده می‌کردند. هنگامی که حرکات بازار بر خلاف آن‌ها بود، صرافی‌ها این موقعیت‌ها را بستند و وثیقه‌های موجود را مصادره کردند.

 

امید ETF بیت‌کوین محقق‌نشده باقی ماند

برخلاف شایعات، SEC ایالات متحده ETF بیت‌کوین، از جمله برنامه‌ی ارسال‌شده توسط BlackRock، یکی از بزرگ‌ترین مدیران دارایی جهان را تایید نکرده است. SEC برای تایید ETF ها تحت فشار است. تایید ETFها به معنای دسترسی موسسات به قرار گرفتن در معرض مقررات بیت‌کوین را آسان‌تر می‌کند و این مساله باعث افزایش احساسات مثبت در بازار ارزهای دیجیتال خواهد شد.

 

چشم‌انداز مثبت در میان عدم قطعیت

با هاوینگ قریب‌الوقوع پاداش‌های شبکه در سال 2024 و تایید احتمالی ETF بیت‌کوین، برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که بیت‌کوین در آینده‌ی نزدیک به سطح 32000 دلار می‌رسد.

 

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.