تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

بررسی ۳ شاخص مهم که روند صعودی اتریوم را تهدید می‌کنند

قیمت اتریوم قبل از به‌روزرسانی دنکان به رکورد ۴٬۰۹۱ دلار رسید اما این ارز دیجیتال در یک ماه گذشته نسبت به بیت کوین عملکرد ضعیف‌تری داشت. علاوه بر این احتمال ایجاد یک الگوی پرچم نزولی در نمودار روزانه ETH، بسیاری از هولدرهای آن را نگران کرده است.

خلاصه تحلیل

  • اتریوم در محدوده ۳٬۶۰۰ دلار با مقاومت سرسختی روبه‌رو شده‌ است.
  • الگوی پرچم نزولی موجود در نمودار روزانه ETH هم نشان می‌دهد که اصلاح ۲۶ درصدی آن وجود دارد.

به گزارش کوین تلگراف، برخی از شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهند که ETH ممکن است قبل از شروع یک روند صعودی پایدار، اصلاح عمیق‌تری را تجربه کند.

کاهش ETH/BTC

قیمت اتریوم در یک ماه گذشته تنها ۱ درصد رشد کرده اما قیمت بیت کوین در این مدت ۱۱ درصد افزایش یافته‌ است. علاوه بر این قیمت BNB و سولانا به ترتیب در همین بازه زمانی ۴۴ و ۴۹ درصد افزایش یافته‌ است. به همین خاطر نسبت ETH به بیت کوین (ETH/BTC) کاهش یافته‌ و به کف خود از ژانویه (دی ۱۴۰۲) رسیده‌ است.

روند ETH/BTC
روند ETH/BTC

البته عملکرد مثبت صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین و هاوینگ این ارز دیجیتال در رشد آن به شدت موثر بوده است. علاوه بر این، در هفته گذشته فعالیت شبکه اتریوم به شدت کاهش یافت. داده‌های وب سایت گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که تعداد آدرس‌های فعال روزانه اتریوم از ۶۲۲٬۹۶۳ آدرس در ۲۰ مارس (۱ فروردین) به ۵۴۶٬۴۸۴ آدرس در ۲۶ مارس (۷ فروردین) رسیده است.

تعداد آدرس‌های فعال روزانه اتریوم
تعداد آدرس‌های فعال روزانه اتریوم

با اینکه اتریوم همچنان بزرگ‌ترین بلاک چین لایه ۱ بازار محسوب می‌شود، سولانا در این مدت به شدت رشد کرده و بخشی از سهم بازار اتریوم را به خود اختصاص داده‌ است.

مقاومت سرسخت اتریوم

آخرین تلاش‌های ETH برای عبور سطح ۳٬۶۰۰ دلار با شکست مواجه شده‌ و این محدوده را به مقاومت سرسخت آن تبدیل کرده است. داده‌های وب سایت این‌تو دبلاک (IntoTheBlock) از شاخص IOMAP نشان می‌دهد که تقریباً ۱.۱۷ میلیون آدرس حدود ۴.۹۷ میلیون توکن ETH را در محدوده قیمتی ۳٬۵۳۴ تا ۳٬۶۳۹ دلار خریده‌اند.

شاخص IOMAP اتریوم
شاخص IOMAP اتریوم

اگر ETH در کوتاه‌مدت با نزدیک شدن به این مقاومت با فشار فروش بالایی مواجه شود، در ادامه ممکن است بیش از پیش کاهش یابد.

الگوی پرچم نزولی در نمودار روزانه اتریوم 

قیمت ETH در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) به سقف ۲۷ ماهه خود در محدوده ۴٬۰۹۳ دلار رسید و با برداشت سود معامله‌گران و اصلاح بازار کاهش یافت. قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر هم در محدوده ۳٬۵۰۰ دلار قرار دارد. با این حال یک پرچم نزولی در نمودار روزانه ETH به وجود آمده‌ و معامله‌گران را نگران کرده است.

به نظر می‌رسد خریداران ETH روی حمایت الگوی مذکور در محدوده ۳٬۴۹۷ دلار حساب باز کرده‌اند. اگر کندل روزانه اتریوم در پایین این سطح بسته‌ شود، نشان می‌دهد که الگوی پرچم نزولی آن تایید‌ شده و قیمت اتریوم ممکن است با اصلاحی ۲۶ درصدی به ۳٬۰۶۰ دلار برسد.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه ETH

شاخص قدرت نسبی (RSI) اتریوم در محدوده ۳٬۶۰۰ دلار هم نشان می‌دهد که برداشت سود هولدرهای آن در محدوده ۳٬۶۰۰ دلار افزایش یافته‌ است. 

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =