اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

چرا قیمت بیت کوین افزایش یافته است؟ بررسی ۳ دلیل احتمالی

بیت کوین بعد از یک هفته اصلاح، در شب گذشته دوباره خود را به مرز ۷۱٬۰۰۰ دلار رساند و بسیاری از سرمایه‌گذاران را غافلگیر کرد.

خلاصه خبر

  • تحلیلگران باور دارند که با وجود افزایش جریان خروج سرمایه صندوق‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال، جریان ورود سرمایه عظیم آن‌ها در ۷ هفته متوالی به رشد بیت کوین کمک کرده است.
  • علاوه بر این به نظر می‌رسد افزایش ناگهانی شاخص Age Consumed در رشد این ارز دیجیتال موثر بوده است.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت BTC در روز گذشته از محدوده ۶۷٬۲۱۲ دلار به محدوده ۷۱٬۰۰۰ دلار رسید.

رشد بیت کوین بعد از اصلاح شدیدی صورت گرفته‌ که باعث شد این ارز دیجیتال تا کف ۶۰٬۷۷۱ دلار سقوط کند. تحلیلگران باور دارند که سه عامل به رشد دوباره این ارز دیجیتال کمک کرده است.

جریان ورود سرمایه محصولات مبتنی بر ارزهای دیجیتال

گزارش شرکت کوین‌شیرز (CoinShares) در ۲۵ مارس (۶ اسفند) نشان می‌دهد که در هفته گذشته بیش از ۹۴۲ میلیون دلار سرمایه از صندوق‌ها و محصولات مبتنی بر ازهای دیجیتال خارج شده است. با این حال این شرکت خاطرنشان کرده است که در ۷ هفته قبل‌تر، ۱۲.۳ میلیارد دلار وارد این صندوق‌ها شده است. کوین‌شیرز خاطرنشان کرده است:

هفته قبل جریان ورود سرمایه ۷ هفته‌ای محصولات کریپتویی متوقف شد و سرمایه‌گذاران ۹۴۲ میلیون دلار سرمایه را از آن‌ها خارج کردند. بیت کوین هم در این مدت کاهش یافت اما جریان ورود سرمایه این صندوق‌ها از ابتدای سال همچنان در محدوده ۱۲.۳ میلیارد دلار قرار دارد. حال باید دید حرکت بعدی بیت کوین و سرمایه‌گذاران چه خواهد بود؟

جیمز باترفیل (James Butterfil)، تحلیلگر کوین‌شیرز، اعلام کرده است:

به نظر ما اصلاح قیمت بیت کوین سرمایه‌گذاران را مردد کرده و جریان ورود سرمایه صندوق‌ها را کاهش داده است. به عبارت دیگر جریان ورود سرمایه صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین به ۱.۱ میلیارد دلار رسیده اما ETF شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) دو میلیارد دلار سرمایه را از دست داده است.

این احساس ضعف بیشتر روی BTC متمرکز بود که ۹۶ درصد از جریان‌ خروجی مذکور (۹۰۴ میلیون دلار) را به خود اختصاص می‌داد. علاوه بر این محصولات مبتنی بر معاملات شورت (فروش) بیت کوین هم ۳.۷ میلیون دلار سرمایه را از دست دادند.

جریان ورود و خروج سرمایه محصولات کریپتویی
جریان ورود و خروج سرمایه محصولات کریپتویی

جیمز سیفارت (James Seyffar)، تحلیلگر بلومبرگ، خاطرنشان کرد که جریان خروج سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین احتمالاً به خاطر فروش سهام GBTC توسط شرکت ورشکسته‌شده جنسیس  (Genesis) بوده است.

جریان ورود و خروج سرمایه ETFهای بیت کوین

در نتیجه به نظر می‌رسد که با شروع هفته جدید میلادی، معامله‌گران به این نتیجه رسیده‌اند جریان خروج سرمایه ETFها احتمالاً به پایان رسیده‌ است.

رشد ناگهانی شاخص Age Consumed

شاخص Age Consumed بیت کوین در روزهای گذشته به شدت رشد کرده است. به عبارت دیگر داده‌های وب سایت سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهد تعداد آدرس‌هایی که برای مدت زیادی غیرفعال بوده‌اند و BTC را پس از مدت‌ها جابه‌جا کرده‌اند، در ۲۳ مارس (۴ فروردین) به ۱۶۲.۸۹ میلیون رسیده‌ که رکورد آن در دو سال گذشته محسوب می‌شود.

شاخص Age Consumed

شاخص Age Consumed تعداد بیت کوین‌های منتقل‌شده را در تعداد روزهای سکون آن‌ها در آدرس پیشین ضرب می‌کند و رفتار معامله‌گران را نشان می‌دهد. به طور کلی، رشد ناگهانی این شاخص نشان‌دهنده افزایش بالقوه نوسانات قیمت بیت کوین است. افزایش Age Consumed هم نشان می‌دهد بیت کوین‌های راکدی که قبلاً در یک آدرس بودند، اکنون دوباره وارد گردش شده‌اند و فعالیت شبکه این ارز دیجیتال دوباره احیا شده‌ است. به عبارت دیگر، رشد این شاخص آنچین نشان می‌دهد که بیت کوین‌های قدیمی  کم‌تر  جابه‌جا  می‌شوند. این مسئله با افزایش حجم تراکنش‌ها (نمودار پایین) مطابقت دارد.

حجم تراکنش‌های بیت کوین
حجم تراکنش‌های بیت کوین

آغاز معاملات ETN بیت کوین و اتریوم در بورس لندن

به گزارش دبلاک، بورس لندن در روز گذشته اعلام کرد که معاملات اوراق قابل‌معامله در بورس (ETN) اتریوم و بیت کوین را از ۲۸ مه (۸ خرداد) آغاز می‌کند. ETNها اساساً اوراق قرضه‌ای هستند که قیمت یک داراییِ پایه را ردیابی می‌کنند. بنابراین، ETNهای کریپتویی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا از نوسانات ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

این اوراق برخلاف ETFهای اسپات که در دسترس سرمایه‌گذاران خرد قرار می‌گیرند، فقط درس دسترس سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قرار خواهند گرفت. با وجود انتشار این خبر احساسات مثبت معامله‌گران بیت کوین و اتریوم را به شدت تقویت کرد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یازده =