تحلیل آنچینتحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل فاندامنتال

۶ شبکه بلاک چینی با پتانسیل رشد بیشتر نسبت به سولانا

بازار ارز دیجیتال درحال‌حاضر درحال عبور از دورهٔ اصلاح و بازیابی است که مشخصهٔ بازر آن سیر نزولی اخیر عملکرد سولانا (SOL) است. سولانا که زمانی پیشرو در بازار روبه‌رشد NFT و مرکزی برای صرافی‌های غیرمتمرکز بود، هم به‌لحاظ فعالیت شبکه و هم ازحیث علاقه‌مندی به NFT با افت قابل توجهی مواجه شده است. این کاهش فعالیت چیزی بیش از بدبیاری برای پلتفرم سولانا است و فرصت‌هایی نیز برای درخشش دیگر آلت‌کوین‌های روبه‌رشد ایجاد می‌کند.

در این میان، موج جدیدی از رقبای سولانا درحال ظهور است که می‌خواهند از پویایی‌ فعلی بازار بهره‌ بگیرند. از آن‌ جا که بازار ارزهای دیجیتال به دنبال پلتفرم‌های نوآورانه و انعطاف‌پذیر است، این رقبای سولانا در موقعیت خوبی هستند که رشد چشمگیری داشته باشند.

سوار بر موج نوآوری با ScapesMania

پیش‌فروش اسکیپ مانیا (ScapesMania) به پایان رسید و به نقل مجلس جامعهٔ ارزهای دیجیتال تبدیل شد. این پروژه موفق بیش از ۵.۴ میلیون دلار را با نرخ بی‌سابقه‌ای تأمین مالی کرد و این احتمال وجود دارد که ارزش این توکن به‌صورت تصاعدی در آینده افزایش یابد.

با برگزاری رویداد تولید توکن (TGE) در ماه مارس، توجه‌ها به فروش عمومی معطوف شده است. استخر نقدینگی توکن‌ها نسبت به قبل کوچک‌تر است، بنابراین احتمال این‌که سود بالقوه به حداکثر برسد، به‌سرعت کاهش می‌یابد.

تیم پشتیبانی اسکیپ مانیا، با سال‌ها تخصص، استراتژی بازاریابی بعد از پذیرش قدرتمندی ایجاد کرده است. بازپرداخت، توکن‌سوزی، سهام‌گذاری و همه امتیازات برای دارندگان، همچنان توجه پذیرندگان جدید را جلب می‌کند. حامیان ازطریق حاکمیت DAO، حامیان می‌توانند بر صنعت چند میلیارد دلاری تأثیر بگذارند و از آن سود ببرند.

به‌علاوه، این توکن مطلوبیت چشمگیری دارد. میم‌ کوین دیگری نیست که موفقیت آن به‌شدت به روندها و جوسازی‌های بستگی داشته باشد. اسکیپ مانیا پروژه‌‌ای متعارف و با دقت طراحی‌شده است که به‌منزلهٔ اکوسیستم بازی عمل می‌کند. به‌عنوان بازیگری در صنعت بازی ۳۷۶ میلیارد دلاری،‌ از ظرفیت رشد در بازار بهره می‌گیرد. دارندگان پس از اولین حضور می‌توانند نقدینگی بیشتر و خریدوفروش آسان‌تر را انتظار داشته باشند.

هیجان جامعه نسبت به این پروژه تاکنون مشهود است: تعداد فالوورها به بیش از ۶۰ هزار رسیده است. همچنین، علاقهٔ فزایندهٔ نهنگ‌های ارز دیجیتال به سپرده‌های بیش از ۲۰۰۰۰ دلار ممکن است جایگاه خاص اسکیپ مانیا را به‌سرعت به جریان اصلی تبدیل کند.

قرارداد هوشمند اسکیپ مانیا مورد تأیید شرکت‌های برجستهٔ رتبه‌بندی امنیتی است که آرامش خاطر هولدرها را تضمین می‌کند. علاوه‌براین، تیم ممتاز پشتیبان اسکیپ مانیا کمک مالی ارزشمندی را از یکی از بازیگران برجستهٔ صنعت بلاک چین دریافت کرده است.

به‌علاوه، اسکیپ مانیا معروف است به این‌که جامعه خود را در کانون توجه قرار می‌دهد. وجه تمایز اسکیپ مانیا در این است که مشتری را به تعامل ترغیب می‌کند و مطمئن می‌شود که همه از توکنومیک عالی و جوایز سخاوتمندانه بهره‌مند می‌شوند.

آپتاس: یک دهه رشد نویدبخش و تکامل فناوری

بلاک‌چین Aptos به‌سرعت درحال تکامل است و نشانهٔ آن اجلاس آتی اکوسیستم آپتاس است؛ رویداد مهمی که بیش از ۳۵ پروژهٔ پیشرو این شبکه در آن گردهم می‌آیند. در مرکز رشد آپتاس، بازار توکن‌های غیرمثلی OKX اکنون‌ از استاندارد جدید دارایی دیجیتال آپتاس استفاده می‌کند، درحالی‌که MoveSpiders با هدف آموزش Move به برنامه‌نویسان ازطریق آموزش‌های دقیق راه اندازی شده است. این ابتکارات به‌ گواه گزارش توسعه‌دهندهٔ Electric Capital بر تعهد Aptos (APT) به ایجاد یک جامعهٔ توسعه‌دهندهٔ قدرتمند تأکید می‌کند. در این گزارش، Aptos (APT) به‌عنوان بزرگترین پایگاه توسعه‌دهنده Move در بین زنجیره‌های غیرEVM مورد تأکید قرار گرفته است.

باوجود نوسانات بازار، آپتاس موفق شده است حجم معاملات ۲۴ ساعت گذشتهٔ خود را اندکی افزایش دهد، که نشان‌دهندهٔ انعطاف پذیری و ظرفیت رشد آن است. پیش‌بینی‌های حداقل، میانگین ​​و حداکثر قیمت سال ۲۰۲۴ به‌ترتیب ۱۴.۰۴ دلار، ۱۴.۵۳ دلار و ۱۶.۶۷ دلار است، که به چشم‌انداز صعودی در کوتاه‌مدت اشاره دارد.

هدف از ادغام‌های اخیر با ارائه‌دهندگان پیشرو تجزیه‌وتحلیل رمزنگاری مانند دون آنالیتیکس (Dune) و نانسن (Nansen)، تقویت قابلیت‌های داده‌های آن‌چین (درون‌زنجیره‌ای) آپتوس و بهبود سودمندی و دسترس‌پذیریِ داده‌های غیرمتمرکز در اپلیکیشن‌ها است. اما، آپتاس حتی باوجود پیشرفت‌های اخیر خود در تحلیل داده‌، مشکلات فراوانی داشته است و با پیامدهای عرضهٔ توکن قوی در ژانویه و آمادگی برای برای عرضهٔ فوری بعدی دست به گریبان بوده است، که برخی سرمایه‌گذاران را در مورد عملکرد آن در ایجاد تحول در بازار محتاط کرده است. حتی باوجود راه ناهموار پیش رو، ازجمله آزادسازی‌ توکن که سرمایه‌گذاران را عصبانی کرد، Aptos (APT) شروع به کار کرده است و به افق امیدوارکننده‌تری اشاره دارد.

آپتیمیزم: افزایش ارزش و قدرت فناوری

آپتیمیزم (Optimism) یک بلاک‌چین لایهٔ ۲ و تقویت‌کنندهٔ قابلیت‌های اتریوم است، که با افزایش قابل توجه ارزش‌گذاری اکوسیستم و بازار خود مواجه بوده است. با افزایش ۳۰۰ میلیون دلاری دارایی‌های رمزنگاری‌شده، آپتیمیزم به‌سرعت به اولین گزینه برای تراکنش‌های کارآمد و مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌شود، بدون اینکه امنیت قابل اعتماد اتریوم را به خطر اندازد. روند صعودی آپتیمیزم تا حد زیادی مدیون ارتقاهای هوشمندانه و مشارکت‌های کلیدی است که عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشد و توسعه‌دهندگان بیشتری را جذب می‌کند.

نگرش موجود دربارهٔ خط سیر قیمت  آپتیمیزم آمیزه‌ای از خنثایی کوتاه‌مدت و روند صعودی بلندمدت است. نوسانات قیمت در کوتاه‌مدت، بین ۲.۸ تا ۳.۵ دلار پیش‌بینی می‌شود، که متأثر از آزادسازی آتی توکن‌ها و رشد بالقوهٔ فعالیت‌های DeFi و NFT در این پلتفرم است. یک دورنمای نسبتاً صعودی حاکی از آن است که در شش ماه آینده، آپتیمیزم به ۴ تا ۵ دلار می‌رسد، که ناشی از افزایش استفاده از این پلتفرم و پذیرش آن است، که فراتر از DeFi و NFT است.

عملکرد اخیر و ابتکارات استراتژیک آپتیمیزم گواهی‌بر تعهد آن به نوآوری تکنولوژیکی است. هر روز افراد بیشتری به آپتیمیزم می‌پیوندند و درآمد آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. به‌رغم چالش‌های ناشی از نوسان ارزش بازار استیبل‌کوین‌ها و ضرورت تنوع‌بخشیِ پنهانی از DeFi، آپتیمیزم عملکرد بهتری در بازار داشته است، که نشان‌دهندهٔ روند مثبت درجهت تمرکززدایی و کاهش کارمزد تراکنش‌ها است.

Sei: بازار گاوی و گسترش اکوسیستم

Sei (SEI) خود را به‌عنوان یک بلاک‌چین لایهٔ ۱ منبع باز متمایز کرده است، که با طراحی پیچیده پاسخگوی نیازهای ترید دیجیتال دارایی‌ها است. این تخصص‌گرایی شبکهٔ Sei را قادر می‌سازد تا با ارائهٔ سرعت بالا، کارمزد کم و حداکثر اطمینان‌پذیری، به‌طور مستقیم از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) پشتیبانی کند. رسیدن حجم تراکنش‌های شبکهٔ Sei به بیش از یک میلیارد، که نشان می دهد که با چه سرعتی درحال رشد و پیشرفت است، واقعاً گواهی بر قدرت بلاک‌چین آن‌ها است.

Sei اخیراً به بالاترین حد خود رسیده است. پس از این‌که این توکن از سطح مقاومت ۰.۵  دلار عبور کرد، روند صعودی شروع شد، که نشان‌دهندهٔ جذابیت و اعتماد بازار فزایندهٔ آن است. این حرکت مثبت از انتشار ۳۰ درصدی نسبت به سطح حمایتی حیاتی ناشی می‌شد، که به احساسات صعودی پایدار در جامعه اشاره دارد.

باتوجه به این‌که قیمت Sei روند صعودی قابل توجهی را تجربه می‌کند و این شبکه به‌دلیل ارزش پیشنهادی منحصر‌به‌فرد خود در بخش مالی مورد توجه قرار گرفته است، رشد اکوسیستم ملموس است. معیارهای آن‌چین (درون‌زنجیره‌ای) و افزایش علاقه‌مندی به معاملات آتی Sei نشان‌دهندهٔ چشم‌انداز صعودی برای این شبکه است. ظهور توکن‌های میم مانند SEIYAN نیز اشتیاق روزافزون نسبت به شبکه Sei را نشان می‌دهد.

Sui: نیروی پیشگام در اکوسیستم دیفای

قیمت Sui اخیراً افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است و به‌دلیل تأثیر روندهای میم کوین و وجود روایت‌های مجذوب‌کننده دربارهٔ سهام‌گذاری در بازارها، ۱۴۰ درصد صعود کرده است. با‌این‌حال، همزمان با کم‌رنگ شدن روایت سهام‌گذاری (استیکینگ) و ظهور هوش مصنوعی و تبدیل شدن دارایی‌های دنیای واقعی (AWAs)  به تازه‌ترین احساسات بازار، Sui (SUI) با اصلاحیهٔ بالقوه روبرو می‌شود. با انتشار قریب‌الوقوع ۳۴.۶۲ میلیون توکن Sui به ارزش ۵۳.۳۱ میلیون دلار، به‌منزلهٔ بخشی از برنامه‌ دسترسی زودهنگام جامعه، بازار برای نوسانات آماده می‌شود.

قیمت Sui برای اصلاحیهٔ بالقوه بالا می‌رود و با برگشت قیمت ۱۵ درصدی احتمالاً به ۷۸.۶ درصد سطح فیبوناچی  در ۱.۳۱ دلار می‌رسد. در سناریوی شدیدتر، قیمت ممکن است تا سطح بحرانی ۶۱.۸ درصد فیبوناچی سقوط کند و به ۱.۰۵ دلار برسد، که نشان‌دهندهٔ کاهش ۳۰ درصدی نسبت به سطوح فعلی است.

آیندهٔ نزدیک برای Sui آمیزه‌ای از چشم‌اندازها و چالش‌ها است. از یک طرف، درصورتی‌که گاوها به قدرت کافی دست یابند، این احتمال وجود دارد که قیمت Sui روند متوسط خود را گسترش دهد و احتمالاً از سقف قیمت محلی ۱.۶۵ دلار پیشی می‌گیرد. دستیابی به سقف قیمتی بالاتر از این سطح، چشم‌انداز نزولی‌ (خرسی) را بی‌اعتبار می‌کند و تمرکز را به‌سمت محدودهٔ بالاتر از ۲ دلار تغییر ‌می‌دهد. از سوی دیگر، نوسانات پیش‌بینی‌شدهٔ بازار به دلیل آزادسازی‌های قابل توجه توکن‌ها، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

شبکهٔ مانتا: غلبه بر ناملایمات با انعطاف‌پذیری

شبکهٔ مانتا (Manta Network) اخیراً با مانع بزرگی روبرو شد و درست در زمان انتشار توکن MANTA خود با یک حملهٔ منع سرویس توزیع‌شده (DDoS) مواجه شد. علی‌رغم این چالش‌ها، که زمان‌های برداشت طولانی‌تر از حد انتظار و کندی موقت شبکه بخشی از آن‌ها بود، شبکهٔ مانتا انعطاف‌پذیری ستودنی از خود نشان داده است.

شبکهٔ مانتا پس از پذیرش دشوار این توکن، گام‌های قابل توجهی در جهت توسعه و گسترش اکوسیستم خود برداشته است. تمرکز بر اسپات‌های کلیدی مانند کره، که  درخصوص افزایش ارزش کلی قفل‌شده (TVL)خود مانند نیروگاه عمل می‌کند، تجدید فعالیت و رشد شبکهٔ مانتا را به سرعت افزایش داده است. با پیشرفت‌های هوشمندانهٔ لایهٔ ۲ توکن (MANTA) شبکهٔ مانتا که ارزش آن را بیش از ۳ میلیارد دلار افزایش داده است، واضح است که سرمایه‌گذاران روی افزایش کارایی و سودآوری آن شرط‌بندی می‌کنند.

مانورهای استراتژیک و پیشرفت های تکنولوژیکی شبکهٔ مانتا آن را به 10 رتبهٔ برتر TVL در پروتکل‌های DeFi رسانده است. کارشناسان سودهای بیشتری را در آینده پیش‌بینی می‌کنند- انتظار می‌رود قیمت توکن، که تنها در یک هفته از ۲.۳۲ دلار به ۲.۹۴ دلار افزایش یافت، در سه ماههٔ اول سال ۲۰۲۴ به ۳.۴۲ دلار برسد.

جمع‌بندی

درحالی‌که سولانا (SOL) با چالش‌هایی مواجه است، بازیگران جدیدی به بازی ارزهای دیجیتال قدم می‌گذارند. تقلا‌های اخیر سولانا (SOL) که کاهش فعالیت شبکه، علاقه به بخش NFT آن، و کاهش قیمت توکن و حجم معاملات از مشخصه‌های بارز آن است، منعکس‌کننده تغییرات گسترده‌تر بازار است. درمقابل، پروژه‌هایی مانند آپتوس، آپتیمیزم، Sei Sui و مانتا به‌عنوان جایگزین‌های بالقوه Solana مورد توجه قرار گرفته‌اند. این ستارگان نوظهور در جهان ارزهای دیجیتال که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد و نوآوری‌های خلاقانه خود هستند، می‌توانند در سال آینده اوج بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 20 =