اخبار ارزهای دیجیتال

آیا قیمت ADA به بیش از ۰.۳ دلار خواهد رسید؟

با وجود روند صعودی نسبتا قدرتمندی که در بازار ارزهای دیجیتال شکل گرفته است، کاردانو هنوز موفق به شکستن مقاومت ۰.۳ دلاری (۱۵۵۰۰ تومان) نشده است. در ادامه با بررسی داده‌های درون زنجیره‌ای، نگاهی به این موضوع خواهیم داشت که آیا همکاری‌های جدید کاردانو با پروژه‌های دیگر، به این رمزارز در عبور از مقاومت ۰.۳ دلاری کمک خواهد کرد یا نه؟

آغاز یک همکاری مهم همزمان با افزایش تعداد آدرس‌های فعال

در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) امورگو (Emurgo)، شرکتی که رمزارز کاردانو زیرمجموعهٔ آن است، آغاز همکاری خود با انستیتو بلاک چین سنگاپور (IBS) را اعلام کرد. در این بیانیه به گسترش آموزش کاردانو اشاره شده است. این همکاری می‌تواند بیشتر از این گسترش بیابد و به پذیرش محصولات و خدماتی که بر بستر بلاک چین کاردانو توسعه یافته‌اند منجر شود.

داده‌های درون زنجیره‌ای (On-chain) نشان می‌دهد که زمان‌بندی این اعلام همکاری، با افزایش فعالیت‌ها در شبکهٔ کاردانو همزمان شده است. به گزارش پلتفرم تحلیلی سنتیمنت، فعالیت شبکه‌ای کاردانو در هفته‌ای که گذشت رشد بسیار بالایی داشته است. سنتیمنت در نمودار زیر نشان داده است که شبکه شاهد جریان پایداری از فعالیت کاربران کاردانو بوده است. از ۲۱ تا ۳۰ اکتبر، روزانه حداقل ۳۰ هزار آدرس کاردانو در شبکه فعالیت داشته‌اند.

تعداد آدرس‌های فعال روزانه کاردانو
تعداد آدرس‌های فعال روزانه کاردانو

معیار تعداد آدرس‌های فعال، مجموع روزانه تعداد آدرس‌های منحصر به فردی است که تراکنش‌های معتبری در شبکه انجام داده‌اند. افزایش تعداد آدرس‌های فعال نشان‌دهندهٔ افزایش تقاضا برای استفاده از پروژه‌های بلاک چینی و توکن‌های بومی این بلاک چین‌هاست و یک شاخص صعودی به حساب می‌آید.

ذکر این نکته ضروری است که روندهای تاریخی نشان می‌دهد آخرین باری که حداقل ۳۰ هزار آدرس منحصر به فرد در ۹ روز متوالی در شبکه کاردانو فعال بودند، جولای ۲۰۲۳ بود که در آن مقطع قیمت کاردانو به بیش از ۰.۳۵ رسید. این موضوع به‌ طور ضمنی نشان می‌دهد که موج افزایش فعلی در شبکه کاردانو این ظرفیت را دارد که قیمت را تا بیش از ۰.۳ دلار افزایش دهد.

نهنگ‌ها در حال انباشت ADA هستند

فعالیت معاملاتی نهنگ‌های کاردانو یکی دیگر از شاخص‌های حیاتی است که می‌تواند قیمت کاردانو ADA را در روزهای آینده به بالاتر از ۰.۳ دلار برساند. در شبکه کاردانو آدرس‌هایی که موجودی آنها بین یک میلیون تا صد میلیون توکن آدا است، نهنگ در نظر گرفته می‌شوند. به گفته سنتیمنت، بین ۲۳ تا ۳۱ اکتبر، این نهنگ‌‌ها بیش از ۸۰ میلیون آدا خریداری کرده‌اند.

موجودی کیف پول نهنگ‌های آدا
موجودی کیف پول نهنگ‌های آدا

معیار «موجودی کیف پول نهنگ‌ها» شاخصی است که به ردیابی و رصد آنی تغییرات در فعالیت سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ کمک می‌کند. نمودار بالا نشان می‌دهد که در طی ۹ روز گذشته و بعد از آغاز روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال، نهنگ‌های و سرمایه‌گذاران بزرگ کاردانو حدود ۸۰ میلیون توکن آدا به ارزش تقریبی ۲۴ میلیون دلار را جمع‌آوری کرده‌اند. به طور معمول، زمانی که سرمایه‌گذاران بزرگ در یک روند صعودی به خرید ادامه می‌دهند، می‌توان نتیجه گرفت که آنها از افزایش بیشتر قیمت مطمئن هستند. اگر این تحلیل درست باشد، هولدرهای ADA‌ می‌توانند به شکست قاطع مقاومت ۰.۳ دلاری امیدوار باشند.

پیش‌بینی قیمت ADA؛ ۰.۳۵ دلار در دسترس است

با توجه به موارد گفته شده، سه عامل می‌تواند محرک قیمت کاردانو باشد:

  • اعلام همکاری کارانو با IBS
  • افزایش پایدار تعداد آدرس‌های فعال کاردانو
  • انباشت ۲۴ میلیون دلار دارایی توسط نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ آدا

با اتکا به این عوامل صعودی، احتمالا کاردانو در روزهای آینده قیمت ۰.۳ دلاری را خواهد دید. همچنین داده‌‌های جریان ورودی/خروجی پول (GIOM) که یک دادهٔ درون‌زنجیره‌ای از روندهای تاریخی خرید دارایی توسط هولدرهای آدا است، همین روند را تایید می‌کند. با این حال، این داده‌ها دو محدودهٔ مقاومتی و حمایتی قدرتمند را نشان می‌دهد.

همان طور که در تصویر زیر مشخص است، ۱۰۵ هزار آدرس حدود ۴.۰۸ میلیارد آدا را با حداکثر قیمت ۰.۳ دلار خریده‌اند. این یک مقاومت اولیه در راه روند صعودی خواهد بود. اما اگر کاردانو بتواند این مقاومت را بشکند، مقاومت مهم بعدی در ۰.۳۵ دلار (۱۸ هزار تومان) خواهد بود.

داده‌های جریان ورودی/خروجی پول در کاردانو
داده‌های جریان ورودی/خروجی پول در کاردانو

از طرف دیگر، اگر فعالیت فروشندگان افزایش یابد، قیمت آدا می‌تواند تا ۰.۲۵ دلار سقوط کند. اما در مسیر این سقوط با حمایت مهم ۰.۲۷ دلار (۱۴ هزار تومان) مواجه خواهیم شد. نمودار بالا نشان می‌دهد که ۳۶۱ هزار آدرس کاردانو، ۵.۵۵ میلیارد آدا را با قیمت متوسط ۰.۲۷ دلار خریداری کرده‌اند. اگر این آدرس‌های به نگهداری کوین‌های خود ادامه دهند، ریزش قیمت به زیر ۰.۲۷ دلار دور از ذهن خواهد بود.

جمع‌بندی

در حال حاضر سه عامل مهم نشان از احتمال افزایش قیمت کاردانو در روزهای آینده دارند:

  • آغاز همکاری کاردانو با انستیتو بلاک چین سنگاپور
  • افزایش تعداد آدرس‌های فعال کاردانو به بیش از ۳۰ هزار آدرس در ۹ روز اخیر
  • خریداری بیش از ۸۰ میلیون کاردانو توسط نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ این ارز دیجیتال

با توجه به این عوامل، احتمال افزایش قیمت تا ۰.۳ دلار دور از ذهن نخواهد بود. در صورت عبور قیمت از ۰.۳ دلار باید منتظر مقاومت ۰.۳۵ دلاری باشیم. اما در صورتی که این تحلیل درست نباشد و قیمت کاردانو ریزش کند، حمایت ۰.۲۷ دلاری می‌تواند مانع از کاهش بیشترِ قیمت باشد.

مجید جهادی

از سال ۲۰۱۸ در فضای رمزارزها فعال هستم. تریدر نیستم؛ اما وقت زیادی رو صرف بررسی پروژه‌های باحال کریپتویی می‌کنم و روشون سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌کنم. در حال حاضر به‌عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی نوبیتکس فعال هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید