تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

آیا آلت سیزن واقعی شروع شده است؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

آلت کوین‌ها در هفته گذشته عملکردی بهتری در مقایسه با بیت کوین داشتند. همین مسئله باعث شد تا بسیاری از معامله‌گران به این باور برسند که آلت سیزن شروع شده‌ است. با این حال، داده‌های موجود نشان می‌دهد که هرچند بازار ارزهای دیجیتال به آلت سیزن نزدیک شده‌؛ اما هنوز به آن دست نیافته‌‌ است.

خلاصه تحلیل

  • مارکت کپ بازار کریپتو به بیش از ۲.۵ تریلیون دلار رسیده‌ است.
  • رشد میم کوین‌ها و آلت کوین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نشان می‌دهد که آلت سیزن نزدیک است.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین مدت کوتاهی بعد از رسیدن به رکورد ۷۰٬۰۰۰ دلار، با اصلاح جدیدی مواجه شده است. در همین حال عملکرد آلت کوین‌ها به رهبری میم کوین‌ها و ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی، در هفته قبل بهتر از بیت کوین بود و بعضی از معامله‌گران را به این نتیجه رساند که آیا آلت سیزن آغاز شده است یا خیر؟

بررسی مارکت کپ کل بازار

رشد قیمت بیت کوین مارکت کپ کل بازار را به بالای ۲.۵ تریلیون دلار رسانده‌ است. این شاخص در حال حاضر هم در محدوده ۲.۵۲ تریلیون دلار قرار دارد.

نمودار روزانه مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال

آلت کوین‌ها هم به رشد خوبی رسیده‌اند و مارکت کپ آن‌ها از مرز ۱.۱ تریلیون دلار عبور کرده است. مارکت کپ این ارزهای دیجیتال با نماد TOTAL2 نشان داده‌ می‌شود.

نمودار روزانه مارکت کپ آلت کوین‌ها (مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال منهای مارکت کپ بیت کوین)

در سه ماه گذشته، مارکت کپ آلت کوین‌ها تقریباً ۶۴ درصد رشد کرده و از ۶۹۷ میلیارد دلار به بیش از ۱.۱ تریلیون دلار رسیده‌ است. این عملکرد کمی بیشتر از رشد ۵۶ درصدی مارکت کپ بیت کوین است.

این رشد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران دوباره به آلت کوین‌ها علاقه‌مند شده‌اند و به عملکرد قابل‌توجه آن‌ها کمک کرده‌اند.

رشد آلت کوین‌ها

رالی آلت کوین بیشتر توسط میم کوین‌ها و ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی هدایت شد. این مسئله می‌تواند سیگنالی مبنی بر آغاز آلت سیزن باشد.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین رشد را در هفته گذشته تجربه کردند.

به عبارت دقیق‌تر، دوج کوین و شیبا اینو به ترتیب ۱۷ و ۶۰ درصد رشد کردند و میم کوین‌هایی مثل پپه با رشدهای سه رقمی مواجه شدند.علاوه بر این توکن‌های هوش مصنوعی هم به رشد زیادی رسیدند و برای مثال قیمت فچ ای‌آی به رکورد تاریخی جدیدی رسید. قیمت بیت کوین در این مدت فقط ۱۰ درصد رشد کرد.

آلت سیزن نزدیک است؟

شرکت بلاک چین سنتر (Blockchain Center) شاخص آلت سیزن خود را به صورت زیر به دست می‌آورد:

اگر عملکرد ۷۵ درصد از ۵۰ ارز دیجیتال برتر بازار در فصل گذشته (۹۰ روز قبل) بهتر از بیت کوین باشد، آلت سیزن شروع می‌شود.

شاخص آلت سیزن شرکت بلاک چین سنتر

این شاخص در حال حاضر نشان می‌دهد که تنها ۶۹ درصد از ۵۰ آلت کوین برتر بازار در ۹۰ روز گذشته عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته‌اند. اگرچه این شاخص طی چند روز گذشته افزایش یافته‌، اما هنوز سیگنال آلت سیزن را صادر نکرده‌ است.

با این حال، طبق گزارش شرکت «K33 Research» این روند ممکن است به زودی تغییر کند. شرکت K33 Research اعلام کرده‌ است که رشد بیت کوین باعث شده مارکت کپ آن نسبت به مارکت کپ کل بازار به جز BTC و اتریوم (TOTAL3) از اواخر نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) دو برابر شود. تحلیلگران K33 Research خاطرنشان که در آلت سیزن سال ۲۰۲۰ است هم چنین اتفاقی افتاده بود. آن‌ها اعلام کردند:

اگر تاریخ دوباره تکرار شود آلت کوین‌ها عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت.

مارکت کپ بیت کوین در مقایسه با مارکت کپ آلت کوین‌ها

تحلیلگری به اسم کردیبل‌بور (CrediBULL) هم اعلام کرده است:

دو حالت ممکن است رخ دهد. در حالت اولین بیت کوین از سقف قبلی خود عبور می‌کند، به سرعت در چند هفته ۲ برابر می‌شود و تا وقتی که متوقف نشود، تقاضای آلت کوین‌ها خیلی رشد نمی‌کند. در حالت دوم بیت کوین به رکورد قبلی خود می‌رسد اما یا تلاش آن رد می‌شود و یا برای چند هفته در سطوح بالا تثبیت می‌گردد. در حالت دوم آلت کوین‌ها تقریباً بعد از برخورد بیت کوین به سقف تاریخی‌اش رشد می‌کنند. شایان ذکر است آلت کوین‌ها در اولین توقف/تثبیت بیت کوین بعد از رسیدن آن به سقف تاریخی‌اش رشد می‌کنند.

با این حال مایکل ون دپوپه (Michaël van de Poppe)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت «MN Trading Consultancy»، معتقد است که فصل آلت کوین هنوز آغاز نشده چون مارکت کپ این ارزهای دیجیتال هنوز باید ۴۰ تا ۶۰ درصد رشد کند تا به رکورد سال ۲۰۲۱ برسد.

مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال بدون مارکت کپ بیت کوین و اتریوم

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیانگذار کاردانو، هم اعلام کرده است:

وقتی دوج کوین از کاردانو عبور کند، آلت سیزن واقعی شروع می‌شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. خیلی واسم جالب بود. کاش از این تحلیلا بیشتر بذارین. من واقعا نیاز داشتم به این تحلیل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 1 =