اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

آمازون فیلم داستان زندگی هکرهای بیتفینکس را می‌سازد

فیلم داستان زندگی واقعی زوج آمریکایی متهم به پولشویی میلیاردها دلار بیت کوین دزدیده شده در هک Bitfinex در سال ۲۰۱۶ که با همکاری استودیوهای آمازون و MGM تولید شده است، قرار است بر روی پرده به نمایش درآید.

این فیلم که «رازلخان» نام دارد، از مقاله‌ای در نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۲ الهام گرفته شده است. کارگردانی آن بر عهدهٔ هانا مارکس است که به خاطر کارش در «نگذار بروم»، از تولیدات مورد انتظار آمازون، شهرت دارد.

طبق گزارش Deadline، این فیلم که با حمایت آمازون تولید شده است، حول محور داستان واقعی ایلیا لیختنشتاین و هدر مورگان، زوج هزاره‌ای می‌چرخد، که طراح سرقت بیش از ۳ میلیارد دلار ارز دیجیتال بودند.

اساس داستان فیلم، فعالیت‌های مجرمانهٔ این زوج است که درنهایت توسط وزارت دادگستری (DOJ) دستگیر شدند. عنوان «رازلخان» از نام هنری رپری گرفته شده است که مورگان از آن استفاده می‌کرده است. او  همراه با لیختناشتاین به توطئه برای پولشویی بیت کوین دزدیده شده در فوریهٔ ۲۰۲۲، که توسط FBI افشا شد، متهم شدند.

بیت کوینیست در اوت ۲۰۲۳ گزارش داد که لیختناشتاین و مورگان، که نفر دوم به «تمساح وال استریت» معروف است، به اتهام توطئهٔ پولشویی که توسط وزارت دادگستری علیه آنها مطرح شده بود، اقرار کردند.

این زوج به پولشویی درآمد حاصل از این هک، که شامل حدود ۱۲۰,۰۰۰ بیت کوین به سرقت‌رفته از صرافی ارز دیجیتال Bitfinex بود، اعتراف کردند.

پس از دستگیری آن‌ها در فوریهٔ ۲۰۲۲، مقامات بیش از ۹۵,۰۰۰ بیت کوین سرقتی به ارزش نزدیک به ۳.۶ میلیارد دلار را کشف و ضبط کردند. این بزرگترین پروندهٔ توقیف در تاریخ آژانس بود.

متعاقباً، وزارت دادگستری ۴۷۵ میلیون دلار دیگر از ارزهای دیجیتال سرقتی در این هک را شناسایی و بازیابی کرد، که مورد توجه MGM و آمازون قرار گرفت تا با همکاری یکدیگر این داستان را به روی پردهٔ سینما ببرند.

اسناد دادگاه نشان داد که لیختنشتاین این هک را سال ۲۰۱۶ با  بهره‌گیری از ابزارها و تکنیک‌های هک «پیچیده» برای دسترسی غیرمجاز به شبکهٔ Bitfinex، ترتیب داده است.

لیختنشتاین بیش از ۲۰۰۰ تراکنش را با مجوزهای تقلبی انجام داد و ۱۱۹,۷۵۴ بیت کوین را به کیف پول ارز دیجیتال خود منتقل کرد. لیختنشتاین برای این‌که ردپایی از خود به جا نگذارد، سیستم Bitfinex را دستکاری کرد و دسترسی به اطلاعات هویتی، فایل‌های گزارش (لاگ‌ فایل‌ها) و سایر شواهد دیجیتالی را که می‌توانست او را به جنایت مرتبط کند، از بین برد.

در زمان هک بیت فینکس، قیمت بیت کوین زیر ۱۰۰۰ دلار بود. بااین‌حال، ارزش آن تا زمان دستگیری این زوج در سال ۲۰۲۲ به حدود ۴۴,۰۰۰ دلار افزایش یافت، که ارزش توکن‌های سرقتی را به حدود ۴.۵ میلیارد دلار افزایش داد.

ایلیا لیختنشتاین به اتهام توطئه برای ارتکاب به پولشویی با حداکثر ۲۰ سال زندان مواجه است، درحالی‌که هدر مورگان، پس از اعتراف به یک فقره توطئه برای ارتکاب به پولشویی و یک فقره توطئه برای کلاهبرداری از ایالات متحده، ممکن است حداکثر به پنج سال زندان محکوم شود.

تاریخ اکران فیلم مورد انتظار که توسط آمازون و MGM تولید شده است، هنوز اعلام نشده است.

ارزش بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته ۲.۶ درصد افزایش یافته است و به ارز دیجیتال غالب اجازه می‌دهد تا آستانهٔ ۴۳,۱۰۰ دلار را پس بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =