تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

آیا قیمت بیت کوین و آلت‌ کوین‌ها بعد از هاوینگ رشد می‌کند؟

کم‌تر از یک هفته به هاوینگ بیت کوین باقی مانده اما اصلاح بازار در روز قبل، بسیاری از معامله‌گران را نگران کرده است. به همین خاطر گمانه‌زنی‌های زیادی درباره رشد بیت کوین و آلت کوین‌ها بعد از هاوینگ BTC به وجود آمده است.

خلاصه تحلیل

  • تحلیلگران باور دارند قیمت بیت کوین بلافاصله بعد از هاوینگ رشد نمی‌کند.
  • با این حال آن‌ها امیدوارند آلت کوین‌ها بعد از هاوینگ رشد کنند.

به گزارش بی‌این کریپتو، معامله‌گران و تحلیلگران سیگنال‌های صعودی متعددی را پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد آلت کوین‌ها به زودی با رشد قابل‌توجهی مواجه می‌شوند.

آیا قیمت بیت کوین بلافاصله بعد از هاوینگ رشد می‌کند؟

رکت کپیتال (Rekt Capital)، معامله‌گر و تحلیلگر مشهور بازار ارزهای دیجیتال، اعلام کرده است که بیت کوین قبل از هاوینگ خود همیشه با یک اصلاح شدید مواجه می‌شود تا آخرین فرصت خرید خود را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. این اصلاح در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ به ۳۸ و ۱۹ درصد رسیده بود.

سپس، بیت کوین چند هفته قبل از هاوینگ وارد فاز انباشت مجدد می‌شود. مرحله انباشت مجدد می تواند چند هفته و حتی ۱۵۰ روز (یعنی ۵ ماه) طول بکشد. بسیاری از سرمایه‌گذاران در این مرحله به دلیل بی‌حوصلگی و ناامیدی از بازار خارج می‌شوند. همان طور که در تصویر زیر مشخص است، به نظر می‌رسد رکت کپیتال باور دارد بیت کوین در محدوده اصلاح پیش از هاوینگ (دایره آبی رنگ) و در آستانه ورود به فاز توزیع مجدد (مربع قرمز رنگ) است.

۳ فاز مختلف بیت کوین در سال‌های هاوینگ
۳ فاز مختلف بیت کوین در سال‌های هاوینگ

با این حال پس از این مراحل، بیت کوین وارد فاز صعودی خود می‌شود. این مرحله در گذشته کمی بیش از یک سال (حدود ۳۸۵ روز) طول می‌کشید اما ممکن است در این چرخه کوتاه‌تر شود. علاوه بر رکت کپیتال، تحلیلگران دیگر هم خاطرنشان کردند که چرخه صعودی بیت کوین بلافاصله بعد از هاوینگ رخ نمی‌دهد.

آن‌ها تاکید کردند که چرخه فعلی بیت کوین با چرخه‌های قبلی آن تفاوت‌های زیادی دارد. از بین این تفاوت‌ها برای مثال می‌توان به رکورد قیمتی بیت کوین قبل از هاوینگ، صندوق‌های قابل‌معامله در بورس اسپات و همچنین شرایط سیاسی و اقتصادی جهان اشاره کرد. در نتیجه این مسائل ممکن است روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند.

آلت سیزن اجتناب‌ناپذیر است

رکت کپیتال علاوه بر این خاطرنشان کرد که با وجود نوسانات قیمت بیت کوین، مارکت کپ آلت کوین‌ها مدام سطح ۳۱۵ میلیارد دلار را به عنوان حمایت خود آزمایش کرده است. او باور دارد که این محدوده می‌تواند پایه و اساس روند صعودی مارکت کپ آلت کوین‌ها را تشکیل دهد.

مارکت کپ بازار بدون مارکت کپ ۱۰ ارز برتر
مارکت کپ بازار بدون مارکت کپ ۱۰ ارز برتر

معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال اغلب به خاطر پتانسیل بالای آلت کوین‌ها روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. آلت کوین‌ها معمولاً بعد از رشد بیت کوین افزایش می‌یابند و در ابتدای چرخه‌های صعودی از آن عقب می‌مانند.

علاوه بر این تحلیلگران برای بررسی آلت سیزن از مارکت کپ آلت کوین‌ها و دامیننس بیت کوین استفاده می‌کنند. با این حال قیمت اکثر آلت کوین‌ها از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) کاهش یافته و آن طور که معامله‌گران منتظر بودند، رشد نکرده است. دامیننس بیت کوین هم از سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور ۱۴۰۲) در بالای محدوده ۵۰ درصد بوده و در حال حاضر هم در محدوده ۵۵ درصد قرار دارد.

تحلیلگری به اسم کریپتو نوا (Crypto Nova) هم تاکید کرد که تغییر دامیننس بیت کوین، معمولاً پیش زمینه مورد نیاز برای درخشش آلت کوین‌ها را فراهم می‌کند. او با انتشار نمودار زیر خاطرنشان کرد که هرچند روند صعودی دامیننس بیت کوین تغییر نکرده، اما مشخصاً ضعیف شده است.  کریپتو نوا اضافه کرد: 

به نظر من، مشخص است که دامیننس بیت کوین ضعیف شده و به زودی عملکرد آلت کوین‌ها بهتر از بیت کوین می‌شود.

دامیننس بیت کوین
دامیننس بیت کوین

رالی آلت کوین‌ها پس از هاوینگ بیت کوین؟

تحلیلگر مشهوری به اسم تایتان آف کریپتو (Titan of Crypto)، اعلام کرده است:

من شخصاً معتقدم که آلت سیزن دیگری وجود خواهد داشت. مثل سال ۲۰۲۱ خط SSB که قوی‌ترین خط ایچیموکو است، نقش مهمی در محدود کردن دامیننس بیت کوین و آغاز آلت سیزن ۲۰۲۴ ایفا خواهد کرد.

دامیننس مارکت کپ بیت کوین
دامیننس مارکت کپ بیت کوین

تحلیلگری دیگری به اسم کوین سونسون (Kevin Svenson) هم اعلام کرد که مارکت کپ آلت کوین‌ها برای یک روند صعودی قابل‌توجه آماده شده‌ است. او ادامه داد:

مردم اغلب فراموش می‌کنند که بعد از هاوینگ بیت کوین تقاضای آلت کوین‌ها به شدت رشد می‌کند.

مارکت کپ بازار بدون در نظر گرفتن مارکت کپ بیت کوین و اتریوم
مارکت کپ بازار بدون در نظر گرفتن مارکت کپ بیت کوین و اتریوم

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =