اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

چرا بیت کوین ۵۰ هزار دلاری تفاوت زیادی با دو سال قبل دارد؟

با افزایش قیمت بیت کوین در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) و رسیدن آن به ۵۰ هزار دلار، تحلیلگران روی این نکته تاکید کردند که شرایط فعلی این ارز دیجیتال با شرایط آن در زمانی که برای اولین بار به بالای ۵۰٬۰۰۰ دلار رسیده بود، فرق دارد.

خلاصهٔ خبر

  • افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران نهادی، تغییر احتمالی نرخ بهره و هاوینگ بیت کوین شرایط خوبی را برای آن ایجاد کرده است.
  • تحلیلگران باور دارند که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ تا ۱۱۲٬۰۰۰ دلار رشد می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، آخرین باری که بیت کوین به مرز ۵۰٬۰۰۰ دلار رسید، در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) بود. در آن زمان ارزهای دیجیتال در آستانه یک بازار نزولی قرار داشتند و باید با رشد نرخ بهره آمریکا دست‌وپنجه نرم می‌کردند. در نهایت هم با ورشکسته شدن چند شرکت و خروج سرمایه‌گذاران خرد بیت کوین تا محدوده ۱۵٬۸۰۰ دلار سقوط کرد. یکی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال به اسم «Mitchell» اعلام کرده است:

دفعه قبل که بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار رسید، بیشتر از ۵۰ درصد از عرضه آن در دست هولدرهای کوچک و ضعیف بود؛ طرح پانزی ترا در جریان بود؛ FTX ورشکسته نشده بود؛ سهام GBTC بازخرید نمی‌شود؛ سریع‌ترین رشد نرخ بهره آمریکا در پیش بود و ارزهای دیجیتال در سوپر بول تبلیغ می‌شدند! این بار که بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار رسیده، بیش از ۷۰ درصد از عرضه آن در اختیار هولدرهای بلندمدت است؛ وارد وال استریت شده است؛ ۹ هفته تا هاوینگ آن باقی مانده است؛ نرخ بهره ممکن است کاهش یابد و هیچ تبلیغی از آن در سوپر بول نشده است! همه آن سر و صداها خوابیده است!

جاش گیلبرت (Josh Gilbert)، تحلیلگر eToro، هم اعلام کرد که شرایط اقتصادی به نقع دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین است. او ادامه داد:

در سال ۲۰۲۴ فدرال رزرو نرخ بهره را ۴ یا ۵ بار کاهش می‌دهد و با اجرای چهارمین هاوینگ بیت کوین کمیابی آن افزایش می‌یابد. علاوه بر این جریان ورود سرمایه ETFهای بیت کوین هم رشد می‌کند. این صندوق‌ها فقط در چند هفته میلیارد دلار سرمایه را به خود جذب کردند.

گیلبرت توضیح داد که اولین کاتالیزور بزرگی که بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر آن هستند، هاوینگ بیت کوین است. این رویداد قرار است در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) انجام شود و پاداش ماینرهای BTC را نصف کند. این اتفاق در بلندمدت به رشد قیمت بیت کوین کمک می‌کند. علاوه بر این طبق گفته‌های گیلبرت، عملکرد ETFهای بیت کوین هم تاکنون مثبت بوده و سرمایه‌گذاران نهادی را به بازار ارزهای دیجیتال کشانده است.

گزارش وب سایت کوین‌شیرز (CoinShares) نشان داده است که صندوق‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال در هفته قبل ۱.۱ میلیارد سرمایه جدید را به خود جذب کرده‌اند. این رکورد بزرگ‌ترین جریان ورودی صندوق‌های مذکور از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) محسوب می‌شود. شایان ذکر است که در این تاریخ ETFهای اسپات بیت کوین برای اولین بار در آمریکا راه‌اندازی شدند.

جریان ورود و خروج سرمایه از صندو‌ق‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال

با این حال به نظر می‌رسد علاقه سرمایه‌گذاران خرد به بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافته است. با این حال ویل کلمنته (Will Clemente)، تحلیلگر مطرح بازار کریپتو، باور دارد که این مسئله می‌تواند به رشد پایدار بازار ارزهای دیجیتال کمک کند.

داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهد که جست‌وجوی عبارت بیت کوین به انگلیسی (Bitcoin) در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) در محدوده ۳۹ قرار داشت و در حال حاضر به ۱۹ رسیده است. این امر نشان می‌دهد که توجه سرمایه‌گذاران خرد به بیت کوین کاهش یافته است.

تعداد جست‌وجوی عبارت بیت کوین به انگلیسی

در ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیر عامل پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant)، اعلام کرد که بیت کوین به خاطر عملکرد ETFهای خود می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ به ۱۱۲٬۰۰۰ دلار برسد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =