شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

مروری بر تمام چرخه‌های BTC؛ هدف بعدی بیت کوین در محدوده ۱۵۵٬۰۰۰ دلار قرار دارد

چرخه‌های قبلی بیت کوین نشان می‌دهد که هدف بعدی آن در محدوده ۱۵۵٬۰۰۰ تا ۱۷۵٬۰۰۰ دلار قرار دارد. علاوه بر این اگر شباهت زمانی چرخه فعلی با چرخه‌های قبلی حفظ شود، این اتفاق احتمالاً بین آوریل تا آگوست ۲۰۲۵ (فرودین تا مرداد ۱۴۰۴) رخ می‌دهد.

خلاصه تحلیل

 • سقف بعدی بیت کوین احتمالاً در محدوده ۱۵۵٬۰۰۰ دلار تا ۱۷۵٬۰۰۰ دلار قرار دارد.
 • این ارز دیجیتال احتمالاً بین آوریل تا آگوست ۲۰۲۵ (فرودین تا مرداد ۱۴۰۴) به این هدف می‌رسد.

به گزارش بی‌این کریپتو، بیت کوین برای اولین باز از سقف قیمتی خود در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) عبور کرد. به عبارت دیگر این ارز دیجیتال بعد از ۸۴۷ روز توانستن دوباره به بالاترین قیمت چرخه قبلی خود برگردد و ممکن است به زودی وارد مرحله‌ی کشف قیمت جدیدی شود.

برای درک این رویداد تاریخی باید داده‌های چرخه‌های قبلی بیت کوین را بررسی کنیم. تحلیل تکنیکال بلندمدت چرخه‌های گذشته به ما اجازه می‌دهد تا سقف جدید بیت کوین را تخمین بزنیم. احتمالاً هاوینگ بعدی بیت کوین همچنان مبنای تعیین چرخه‌های ۴ ساله بازار ارزهای دیجیتال است. اگر چنین باشد، یک بول ران جدید می‌تواند قیمت بیت کوین را در آوریل تا آگوست ۲۰۲۵ (فرودین تا مرداد ۱۴۰۴) به محدوده ۱۵۵٬۰۰۰ تا ۱۷۵٬۰۰۰ دلار برساند.

کف و سقف چرخه‌های بیت کوین

اولین و واضح‌ترین داده‌ای که می‌توان از چرخه‌های تاریخی BTC به دست آورد، اطلاعات مربوط به کف و سقف قیمت آن است. اولین چرخه صعودی بیت‌ کوین که با قیمت ۰.۰۱ دلار آغاز شد، در ژوئن ۲۰۱۱ (خرداد ۱۳۹۰) بود و با سقف ۳۱.۹۰ دلار به پایان رسید. سپس بیت‌‌ کوین در نوامبر ۲۰۱۱ (آبان ۱۳۹۰) تا کف چرخه‌ی اول خود یعنی ۲.۰۱ دلار سقوط کرد.

سپس بازار صعودی بعد از اولین هاوینگ بیت‌ کوین در نوامبر ۲۰۱۲ (آبان ۱۳۹۱) آغاز شد. قیمت بیت کوین هم در نوامبر ۲۰۱۳ (آبان ۱۳۹۲) به سقف چرخه خود یعنی ۱٬۱۷۷ دلار رسید. بنابراین، قیمت BTC در این بازار گاوی ۵۸۶ برابر شد. پس از آن، بازار نزولی ۲۰۱۴ فرا رسید که قیمت بیت‌ کوین را در ژانویه ۲۰۱۵ (دی ۱۳۹۳) به کف ۱۶۴ دلار رساند. از آن زمان تا دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۱۳۹۶)، بیت‌ کوین دوباره شاهد یک روند صعودی بلندمدت بود.

در همین حال، دومین هاوینگ بیت‌ کوین در جولای ۲۰۱۶ (تیر ۱۳۹۵) انجام شد. سقف بیت کوین در این چرخه در محدوده ۱۹٬۷۶۴ دلار بود. به عبارت دیگر قیمت BTC در چرخه دوم، ۱۲۱ برابر شد.

چرخه‌های مختلف BTC و سقف و کف آن‌ها

یک بازار نزولی دیگر در سال ۲۰۱۸ باعث شد کف قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۱۳۹۷) در محدوده ۳٬۱۴۸ دلار تشکیل شود. پس از آن روند صعودی به وجود آمد که سپس با سقوط بازار به دلیل همه‌گیری ویرویس کرونا در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) کند شد. با این حال بعد از هاوینگ سوم BTC در مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹)، قیمت آن به شدت افزایش یافت. این روند با یک الگوی سقف دوقلو و رسیدن به سقف تاریخی ۶۹٬۰۰۰ در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) به پایان رسید. به عبارت دیگر در طول چرخه سوم، قیمت بیت کوین ۲۲ برابر شد.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین

آخرین دوره شناخته‌شده بیت کوین، بازار نزولی سال ۲۰۲۲ است. در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱)، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان به کف ۱۵٬۴۹۵ دلار رسید. از آن زمان، قیمت BTC افزایش یافت و در هفته قبل دوباره به سقف تاریخی خود رسید. حال سوال این جا است قیمت BTC در هر چرخه نسبت به کف خود تا چه حد رشد خواهد کرد؟ طبق داده‌های موجود، قیمت BTC به این صورت رشد کرده است:

 • چرخه ۱: ۵۸۶ برابر
 • چرخه ۲: ۱۲۱ برابر
 • چرخه ۳: ۲۲ برابر
 • پیش‌بینی‌ها برای چرخه فعلی: ۱۰ برابر

بنابراین، اگر قیمت بیت کوین در طول این دوره «فقط» ۱۰ برابر شود، سقف آن در محدوده ۱۵۵٬۰۰۰ دلار قرار می‌گیرد. در عین حال، این مقدار تقریباً ۲.۲ برابر بیشتر از سقف فعلی آن یعنی ۶۹٬۰۰۰ دلار خواهد بود. البته این اتفاق چندان غیر منتظره نخواهد بود. قیمت BTC در چرخه‌های مختلف نسبت به سقف قبلی خود به این صورت رشد کرده است:

 • چرخه ۱: ۳۷ برابر
 • چرخه ۲: ۱۶ برابر
 • چرخه ۳: ۳.۵ برابر
 • پیش‌بینی‌ها برای چرخه ۴: ۲.۲ برابر
پیش‌بینی قیمت BTC در چرخه چهارم آن

بنابراین، هدف محافظه‌کارانه BTC در ۱۵۵٬۰۰۰ دلار با چرخه‌های قبلی آن تطابق دارد.

بیت‌ کوین چه زمانی به سقف چرخه خود می‌رسد؟

یک روش دیگر برای تخمین جزئیات چرخه بازار BTC، محاسبه زمانی است که طی آن BTC به سقف خود می‌رسد. در اینجا نیز می‌توان بازار را به دو روش بررسی کرد. اولین روش محاسبه از بالاترین سقف چرخه قبلی تا سقف بعدی (فلش‌های سبزرنگ) است. در دومین روش، زمان مورد نظر از هاوینگ تا سقف جدید بیت کوین (موج آبی رنگ) به دست می‌آید. در هر صورت با تجزیه‌وتحلیل چرخه های قبلی به ترتیب به این داده‌ها می‌رسیم:

 • چرخه ۱: ۱۲۹ هفته و ۵۲ هفته
 • چرخه ۲: ۲۱۱ هفته و ۷۵ هفته
 • چرخه ۳: ۲۰۴ هفته و ۷۸ هفته
 • پیش‌بینی‌های چرخه ۴: ۱۸۱ هفته و ۶۸ هفته


طبق این داده‌ها، قیمت BTC احتمالاً در انتهای آوریل تا اوایل آگوست ۲۰۲۵ (فرودین تا مرداد ۱۴۰۴) به سقف جدیدش می‌رسد. این محدوده در تصویر زیر با یک مستطیل قرمز رنگ نشان داده است.

مدت زمان رسیدن به سقف چرخه‌های بیت کوین

تحلیل چرخه بیت‌ کوین با سطوح فیبوناچی

یکی دیگر از روش‌های موجود برای بررسی چرخه BTC و پیش‌بینی قیمت آن، استفاده از سطوح فیبوناچی اصلاحی است. برای انجام این کار، سطوح فیبوناچی را از سقف تا کف بیت کوین محاسبه می‌کنیم.

باز هم در اینجا می‌بینیم که در چرخه‌های متوالی، قیمت BTC در مقیاس لگاریتمی به سطوح پایین فیبوناچی اصلاحی می‌رسد. با این حال، در چرخه دوم است سقف ۱۹٬۷۶۴ دلاری به ناحیه ۲.۴۱۴ فیبوناچی اصلاحی رسید. در مقابل، در چرخه‌ی اول این رقم کمی پایین‌تر در محدوده ۲.۲۷۲ قرار داشت.

تحلیل چرخه‌های بیت کوین بر اساس سطوح فیبوناچی اصلاحی

با این حال، در چرخه سوم قیمت BTC تنها توانست به ناحیه ۱.۶۲۸ فیبوناچی اصلاحی برسد. در تحلیل تکنیکال، این محدوده اولین و رایج‌ترین هدف برای کشف قیمت یک دارایی است.

اگر این سناریو در چرخه چهارم هم تکرار شود، قیمت بیت کوین به سقف ۱۷۵٬۰۰۰ دلار می‌رسد. با این حال اگر عوامل دیگری مثل ضریب قیمت چرخه‌های قبلی را هم در نظر بگیریم، این هدف به محدوده ۱۵۵٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =