تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین شروع شد؛ چه خطراتی در کمین BTC است؟

کم‌تر از ۳ روز تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده و این ارز دیجیتال در روز گذشته کمی رشد کرده است. با این حال BTC برای ایجاد یک حرکت صعودی جدید باید با چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم کند.

خلاصه تحلیل

  • به نظر می‌رسد شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی به نفع بیت کوین نیستند.
  • علاوه بر این بیت کوین ممکن است حمایت میانگین متحرک ساده ۱۰ هفته‌ای خود را از دست دهد.

در حالی که کم‌تر از ۳ روز تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده، این ارز دیجیتال حدود ۱ درصد رشد کرده است. تحلیلگران هم در تلاش هستند شرایط فعلی بازار BTC را بررسی کنند.

چالش‌های پیش روی بیت کوین

به گزارش کوین تلگراف، شاخص دلار آمریکا برای اولین بار از فوریه ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱) پنج روز پی‌درپی‌ مثبت بود و با رشد ۲ درصدی خود، بهترین عملکردش در ۱۴ ماه گذشته را به ثبت رساند.

جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا، هم در شب قبل اعلام کرد تورم ۳.۵ درصدی آمریکا طبق انتظارات این بانک پیش نمی‌رود. این امر نشان می‌دهد که نرخ بهره آمریکا احتمالاً برای مدت بیشتری در محدوده فعلی باقی می‌ماند. با وجود این تحلیلگری به اسم جاستین اسپیتلر (Justin Spittler) تاکید کرد که RSI شاخص دلار آمریکا وارد ناحیه اشباع خرید شده‌ و ممکن است با اصلاح جدیدی مواجه شود.

شاخص دلار آمریکا
شاخص دلار آمریکا

علاوه بر این متیو هایلند (Matthew Hyland)، کندل هفتگی بیت کوین را بررسی کرده و نشان داده‌ است که این ارز دیجیتال در نزدیکی حمایت میانگین متحرک ساده ۱۰ هفته‌ای خود قرار دارد. او تاکید کرده است:

روند بیت کوین به نحوه بسته شدن کندل هفتگی آن بستگی دارد. آخرین باری که BTC این سطح را آزمایش کرد، فرصت خرید فوق‌العاده‌ای به وجود آمد.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین

داده‌های موجود نشان می‌دهند که کندل هفتگی بیت کوین آخرین بار اواسط ۲۰۲۳ در پایین میانگین متحرک ساده ۱۰ هفته‌ای بسته‌ شده‌ بود.

علاوه بر این یکی از تحلیلگران پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant) به اسم Binh Dang، با توجه به شاخص CVDD اعلام کرد که بیت کوین ممکن است برای مدت طولانی‌تری در سطوح پایین‌ باقی بماند. شاخص CVDD تعداد روزهایی که یک کوین در کیف پول خود بوده است را در زمان انتقال آن در بلاک چین اندازه‌گیری می‌کند و آن را در قیمت فعلی BTC ضرب می‌کند. Binh ادامه داد: 

شاخص CVDD تعدیل‌شده‌ به خوبی سقف‌های قیمتی بیت کوین را تشخیص داده و اکنون، منتظر بازگشت BTC برای آزمایشِ ناحیه انباشتِ فاز ۲ (خط نارنجی) است.

شاخص CVDD بیت کوین
شاخص CVDD بیت کوین

تاریخ نشان داده‌ که بیت کوین ممکن است در این محدوده با اصلاح عمیق‌تری مواجه‌ شود. با این حال به نظر Binh چالش‌های ژئوپلیتیکی فعلی باعث نمی‌شود قیمت BTC مثل سال ۲۰۲۰ (بعد شیوع ویروس کرونا) سقوط کند. در حال حاضر بدترین سناریو برای بیت کوین است که به انباشتِ فاز ۱ (خط چین آبی رنگ) در پایین سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار برسد.

آیا قیمت بیت کوین به ۵۹٬۰۰۰ دلار می‌رسد؟

به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین بعد از به چالش کشیدن‌ سطح ۶۱٬۰۰۰ دلار نتوانست حرکت صعودی قابل‌توجهی را شروع کند. به نظر مارک کالِن (Mark Cullen)، تحلیلگر مشهور بازار ارزهای دیجیتال، BTC ممکن است دوباره سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار را آزمایش کند. او با توجه به امواج الیوت اعلام کرد که یک حرکت نزولی نهایی می‌تواند قیمت بیت کوین را به محدوده ۵۹٬۰۰۰ دلار برساند. کالن به دنبال‌کنندگان خود گفت:

هنوز احتمال این وجود دارد که یک حرکت نزولی دیگر برای تکمیل موج C الگوی اصلاحی به وجود بیاید. اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد، احتمالا تا ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) به پایان می‌رسد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین توسط کالن
تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین توسط کالن

شایان ذکر است که بیت کوین از فوریه (بهمن ۱۴۰۲) به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار نرسیده است.

مطالب تحلیلی منتشرشده در نوبیتکس صرفا جنبهٔ آموزشی و ارائهٔ اطلاعات دارد و به هیچ‌ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری و سیگنال خرید و فروش نیست. سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با ریسک بالایی همراه است و کاربر موظف است قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، مطالعه و تحلیل شخصی خود در رابطه با دارایی موردنظر را انجام دهد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + بیست =