پروژه بحث برانگیز Ordinals همچنان جامعه بیت‌کوین را دو قطبی می‌کند.

در زمان راه‌اندازی Ordinals در ژانویه، در جامعه بیت‌کوین غوغایی به پا شد زیرا در میان علاقه‌مندان، طرفداران و توسعه‌دهندگان در مورد شایستگی قرار دادن JPEG در این بلاک‌چین شک و شبهه‌هایی وجود داشت. طبق گزارش Dune، در حالی که این بحث‌های داغ ادامه دارد. تعداد کتیبه‌های بیت‌کوین با استفاده از Ordinals در روز سه شنبه از 11000 فراتر رفته است.

Ordinals جدیدترین پروژه‌‌ای است که هدف وارد کردن NFTها را به اکوسیستم بیت‌کوین دنبال می‌کند. اولین پروژه، Counterparty، برای اولین بار توکن‌های غیر مثلی را با مجموعه Rare Pepes در سال 2014 به بیت‌کوین معرفی کرد و مجموعه‌ی Stacks نیز در سال 2017 به دنبال آن معرفی شد. با این حال، تفاوت پروژه‌ی Ordinals با موارد قبلی این است که دارایی‌ها، از جمله JPEGها و حتی بازی‌های ویدیویی، بدون نیاز به زنجیره‌ی جانبی یا توکن اضافی، مستقیماً روی ساتوشی‌های بلاک‌چین بیت‌کوین ثبت می‌شوند.

پروژه Ordinals جامعه بیت‌کوین را هیجان‌زده کرده و بحث‌ها و سوالات جدیدی در مورد هدف نهایی شبکه بیت‌کوین برانگیخته است. برای برخی، Ordinals جعبه تهدیدات پاندورا را برای شبکه‌ی بیت‌کوین باز کرد، تهدیدهایی مانند حملات بدافزار و هزینه‌های سرسام‌آور تراکنش.

به نظر من، کاوشگر بلوک Ordinals باید با احتیاط مرور شود.

این برنامه دارای قطعاتی از کد JS است که به صورت خودکار اجرا می‌شود و بررسی نشده که در مرورگر شما اجرا می شود و ممکن است بدافزار باشد. مانند یک میدان مین است که احتمالاً باید از آن دوری کنید.

— Pledditor (@Pledditor)

7 فوریه 2023

 

اما پاسخ‌های این توییت آنقدرها هم آخرالزمانی نیستند.

دن هلد، بیت‌کوین‌دار قدیمی، در توییتی از Ordinals حمایت کرد و گفت که این پروژه برای ارز دیجیتال بیت‌کوین خوب است.

هلد یک اسکرین‌شات از ایمیل مرحوم هال فینی را به اشتراک گذاشت که در آن درباره “کارت‌های معاملات کریپتو” نوشته بود.هلد گفت فینی NFT بیت‌کوین را می‌پسندید.

فینی که در سال 2014 درگذشت، یکی از افرادی است که گمان می‌رود خالق مستعار بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو بوده باشد.

هال فینیNFT بیت‌کوین را می‌پسندید.

-Dan Held (@danheld)

6 فوریه 2023

 

اتریوم و سولانا، Ordinals،  NFTهای خود را “مصنوعات دیجیتالی” نام‌گذاری کرده‌اند؛ اما در جامعه‌ی بیت‌کوین سایرین این دارایی دیجیتال را صرفاً “کتیبه” می‌نامند.

کتیبه‌های Ordinals به لطف ویژگی معرفی‌شده توسط ارتقای Taproot بیت‌کوین در نوامبر 2021 امکان‌پذیر شده‌اند ‌که امکان ذخیره‌سازی داده‌های دلخواه را برای گواهی ساتوشی فراهم می‌کند.

افزایش قیمت‌ Ordinals پاداش #بیت‌کوین را افزایش می‌دهد (حتی اگر موقتی باشد).

این روزها ماینرها می‌توانند از کمی پاداش استفاده کنند.

-Dennis Porter (@Dennis_Porter_)

30 ژانویه 2023

 

علاقه به Ordinals از زمانی که توسعه‌دهنده کیسی رودارمور این پروژه را در 21 ژانویه 2023 راه‌اندازی کرد، به‌طور پیوسته افزایش یافته است، و برخی به دنبال آن هستند که محدودیت‌های چیزهایی که می‌توان روی یک ساتوشی نوشت را کمتر کنند.

کتیبه‌های Ordinals از JPEGهای تصادفی خسته‌کننده هستند.

کتیبه‌های Ordinals از JPEG حاوی متن کتاب‌های ممنوعه، انجیل، اسناد فاش‌شده‌ی دولتی و غیره بسیار جالب‌تر هستند.

-Eric Podowjski (@Epodrulz)

7 فوریه 2023

 

الکس ادلمن، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل Lolli در ایمیلی به Decrypt با اشاره به این که Ordinals لحظه ی بازگشت بیت‌کوین به خانه است، گفت: “پروژه Ordinals نقطه‌ی عطفی برای بیت‌کوین است و نشان می‌دهد که چگونه نوآوری در شبکه‌ی بیت‌کوین می‌تواند باعث ایجاد وسعت برنامه‌های جدید فراتر از استفاده به عنوان پول شود.

ادلمن می‌گوید در حالی که بیت‌کوین هنوز از نظر حجم سرمایه‌گذاری و استعداد متعهد به نوآوری و توسعه‌ی برنامه‌های جدید بسیار از اتریوم عقبتر است، NFTهای بیت‌کوین موج جدیدی از علاقه و سرمایه را جذب می‌کند و فرصت‌های جدیدی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد می‌کند تا راه‌حل‌های تازه‌ای برای تسهیل مقیاس‌پذیری و کارایی ارائه کنند.

اگر Ordinals بتواند بیت کوین را بکشد، یعنی از اول هم زنده نبوده است.

-Spenny (@CryptoLanroc)

7 فوریه 2023

در حالی که هیجان ضرب NFTها در بلاک‌چین بیت‌کوین توجه جدیدی را از طرفداران بلاک‌چین OG جلب کرده است، کتیبه‌های Ordinal فاقد بسیاری از ویژگی‌های مرتبط با توکن های غیر مثلی (NFT) مانند قراردادهای هوشمند هستند، که بلاک‌چین بیت‌کوین به طور محلی از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

برایان لَفلان، توسعه‌دهنده‌ی Satoshibles معتقد است که محدودیت‌های Ordinals توجه بیشتری را به پروژه‌هایی مانند Stacks جلب می‌کند.

لفلان به Decrypt on Discord گفت: “دلیل اینکه در حال حاضر بیشتر به Stacks خوش‌بین هستم این است که مردم در نهایت محدودیت‌های Ordinals را احساس خواهند کرد: هزینه‌های بالای زنجیره اصلی، نبود قراردادهای هوشمند و غیره.”

“آن‌ها به سراغ راه‌حل‌های L2 خواهند رفت و Stacks آماده است تا این فاصله را پر کند.”

 

لفلان می‌گوید که واکنش شدید ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین، کار را برای شنیده شدن صدای Stacks دشوار کرده است و اضافه می‌کند که Ordinals بهترین چیزی است که Stacks به آن نیاز دارد.

او گفت: «اکنون بیشتر از همیشه مردم به بیت‌کوین نگاه می‌کنند.”

ماکسیمالیست‌های ETH در حال اجرای گره‌های بیت‌کوین بوده و ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین عاشق jpeg هستند! دنیا دیوانه شده است.

همانطور که بحث پیرامون Ordinals ادامه دارد، کتیبه‌های روی بلاک‌چین بیت‌کوین به وضوح باقی می‌مانند – چه ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین آن را دوست داشته باشند چه نه.