اخبار ارزهای دیجیتال

افزایش روزانه‌ کتیبه‌های Ordinals بیت‌کوین تحت تاثیر توکن‌های BRC-20

استاندارد توکن BRC-20 برای اعمال قراردادها، ضرب و انتقال توکن‌ها از کتیبه‌های Ordinal استفاده می‌کند.

با راه‌اندازی “استاندارد توکن” برای بلاک‌چین، تعداد Ordinalهای ثبت شده در شبکه بیت‌کوین یک رکورد جدید روزانه را نشان می‌دهد.

بنا بر داده‌های Dune Analytics، Ordinals بیت‌کوین در تاریخ 2 آوریل به 58179 کتیبه رسید که رکورد 31692 تاریخ 9 مارس خود را با 83.5% افزایش شکست.

به نظر می‌رسد این افزایش در اثر ایجاد توکن‌های “Bitcoin Request for Comment”  یا (BRC-20) روی پروتکل Ordinals در اوایل ماه مارس از سوی یک تحلیلگر ناشناس با نام مستعار Domo بوده است.

Ordinalها مصنوعاتی دیجیتالی مانند توکن‌های غیرمثلی یا NFTها هستند که داده‌ها را به شکل متن، تصاویر JPEG، PDF، فرمت‌های ویدئویی و صوتی روی شبکه بیت‌کوین حمل می‌کنند. استاندارد توکن BRC-20 از کتیبه‌های Ordinal برای اعمال قراردادهای توکن، ضرب توکن‌ها و انتقال توکن‌ها -مشابه استاندارد توکن ERC-20 اتریوم- استفاده می‌کند.

“بله. عامل اصلی این افزایش در درجه اول افزایش علاقه در مورد BRC-20 بوده است.”

— Leonidas.og (@LeonidasNFT)

2 آوریل 2023

Ordinals و توکن‌های BRC-20 روی بیت‌کوین، توسط سافت‌فورک Taproot فعال شدند که از 14 نوامبر 2021 اجرایی شد.

به گفته “Leonidis.og”، میزبان یک پادکست متمرکز بر Ordinals، بیش از 55000 کتیبه در 2 آوریل به شکل Ordinals مبتنی بر متن بود که بسیاری از آن‌ها با توکن‌های BRC-20 نشان داده شدند.

Leonidis در توییتی توضیح داد که این افزایش در 2 آوریل به دنبال استفاده از ابزارهای جدیدی که برای تعامل با توکن‌های BRC-20 که در روزهای اخیر راه‌اندازی شده‌اند اتفاق افتاده است.

“یک ماه پیش زمانی که BRC-20 راه‌اندازی شد، هیجان زیادی وجود داشت اما در نهایت این هیجانات فروکش کرد. پس از آن و در زمان آرامش، توسعه‌دهندگان برای تعامل آسان با BRC-20 ابزارهایی ساختند و اکنون ما شاهد علاقه ATH هستیم. قبلا هم گفتم و باز هم تکرار می‌کنم UX مهم است!”

از جمله این ابزارهای جدید می‌توان به Ord.io، UniSat Wallet و BRC-20.io اشاره کرد. بر اساس BRC-20.io، از زمان ایجاد استاندارد BRC-20، 1600 توکن ایجاد شده است.

در میان محبوب‌ترین توکن‌های BRC-20 می‌توان به “Pepe”، “Ordi” و “Punk” اشاره کرد که در حال حاضر ارزش بازار آن‌‌ها به ترتیب 2.5 میلیون دلار، 2.1 میلیون دلار و 900.000 دلار می‌باشد.

بیش از 42700 توکن BRC–20 در 24 ساعت گذشته ساخته شده است که بیشتر آن‌ها از توکن‌های wzrd، domo، BAYC، meme و pups هستند.

در حالی که ارزش بازار توکن‌های BRC-20 در حال حاضر کمتر از 10 میلیون دلار است، شرکت سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال Galaxy Digital معتقد است که ارزش بازار “Bitcoin NFT” ممکن است تا سال 2025 به 4.5 میلیارد دلار برسد.

اعضای جامعه‌ی بیت‌کوین هنوز در مورد اینکه آیا Ordinals برای اکوسیستم بیت‌کوین مناسب است یا خیر اختلاف نظر دارند. طرفدارانی مانند Dan Held معتقدند این اتفاق، استفاده‌‌های مالی بیشتری را در بیت‌کوین امکان‌پذیر می‌کند، در حالی که دیگران می‌گویند که این اتفاق از دیدگاه ساتوشی ناکاموتو که بیت‌کوین را یک سیستم نقدی همتا به همتا می‌دانست به دور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *