آموزش سرمایه‌گذاریآموزش مفاهیم پایه

ذخیره ارزش چیست؟ بهترین ذخیره ارزش (Store Of Value) برای نگهداری

مردم از گذشته تاکنون به طور گسترده پول را به عنوان یک قرارداد اجتماعی پذیرفته‌اند. زمانی که پول ارزش خود را در اثر تورم یا دلایل دیگر از دست بدهد، افراد به دنبال راه جایگزینی برای آن خواهند بود که به عنوان یک ذخیره ارزش (Store of Value) عمل کند. این مفهوم به معنای دارایی، کالا یا ارزی است که ارزش خود را با گذر زمان از دست نمی‌دهد. طلا و سایر فلزات گران‌بها به دلیل ماندگاری دائمی، جزو این دسته هستند.

برای آن که بیشتر با این مفهوم آشنا شوید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم ذخیره ارزش (Store of Value) به زبان ساده

Store of Value، کالا یا ارزی است که می‌توان آن را پس‌انداز و بازیابی کرد و در آینده نیز بدون نگرانی از کاهش ارزش، مبادله کرد. به عبارت دیگر، کالا یا دارایی مورد نظر باید به مرور زمان به همان اندازه یا بیشتر، ارزش داشته باشد. دارایی‌هایی نظیر طلا و اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده نیز ذخیره ارزش محسوب می‌شوند. زیرا ارزش خود را علاوه بر ایجاد درآمد و ثروت، حفظ می‌کنند. کالاهای مختلف به دلیل تقسیم‌پذیری، دوام و قابل حمل بودن، ذخایر ارزش، محسوب می‌شوند.

بنابراین طبق این گفته، آیا تمام دارایی‌های قابل مبادله، در این دسته قرار می‌گیرند؟ مسلماً خیر. یک مثال واضح برای آن، کالایی نظیر شیر است که نمی‌تواند ذخیره خوبی از ارزش باشد. زیرا به مرور زمان، منقضی شده و در نهایت، بی‌ارزش می‌شود.

نقش پول به عنوان Store of Value

در برهه‌هایی از تاریخ، کالاهای مختلف، نقش پول را بازی می‌کردند. در ابتدا نمایندگان تجاری از دارایی‌ها و کالاهایی مانند طلا به عنوان ابزار مبادله استفاده می‌کردند. کارکردهای پول، جهانی بوده و ویژگی تعیین‌کننده و مهم آن قدرت خرید بین معامله‌گران در طول زمان است. در اقتصاد پولی، پول به عنوان یک ذخیره ارزش در نظر گرفته شده و از آن می‌توان به عنوان وسیله‌ای برای پس‌انداز و تخصیص سرمایه استفاده کرد. از آنجایی که پول می‌تواند ارزش را از یک دوره به دوره بعد، منتقل کند، برای Store of Value مناسب است.

به عنوان مثال، افراد تا زمانی که پول را در کیف پول خود نگه می‌دارند، ارزش آن را حفظ می‌کنند. مگر  زمانی که بخواهند آن را با کالا یا خدمات، مبادله کنند. در عین حال مفهوم ذخیره ارزش به افراد امکان می‌دهد پس‌انداز کرده و در آینده دارایی مورد نیاز خود را خریداری و مصرف کنند. چرا که ارزش آنها با گذشت زمان، کاهش نمی‌یابد. با همه این تفاسیر باید توجه داشت تغییرات قابل توجه در قیمت‌ها باعث می‌شود پول نتواند از سودمندی خود به عنوان یک Store of Value استفاده کند.

پول به عنوان Store Of Value

ذخایر ارزش باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

ذخیره ارزش، حفظ ثروت را به یک هدف ارزشمند و قابل تحقق برای سرمایه‌گذاران، تبدیل می‌کند. بدین ترتیب، پول به وسیله‌ای تبدیل می‌شود که مردم می‌توانند از آن برای حفظ و تقویت منابع اقتصادی خود بدون زیان قابل توجه به دلیل کاهش ارزش پس از یک دوره معین، استفاده کنند. برای آن که دارایی‌ها به عنوان ذخایر ارزش مناسبی در نظر گرفته شوند، باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند که در ادامه توضیح می‌دهیم:

ثبات

یکی از ویژگی‌های مهم ذخیره ارزش، ثبات است. ارزش دارایی نباید در طول زمان، دچار نوسانات قابل توجهی شود. این ثبات به افراد اطمینان می‌دهد در زمان نیاز به دارایی، بتوانند از لحاظ حفظ ارزش به آن تکیه کنند. ارزهای اقتصادهای با ثبات مانند دلار آمریکا یا یورو به دلیل ثبات نسبی آنها در مقایسه با سایر دارایی‌ها، اغلب به عنوان ذخیره ارزش مؤثر، در نظر گرفته می‌شوند.

دوام

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم، با دوام بودن است. دارایی‌هایی که در طول زمان، مستعد زوال هستند، به عنوان ذخایر ارزش قابل اعتماد، عمل نمی‌کنند. فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره در طول تاریخ به دلیل مقاومت در برابر هرگونه تخریب، به عنوان ذخایر ارزش، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

نقدینگی

ویژگی مهم دیگر، نقدینگی است. ذخیره ارزش خوب باید در صورت نیاز و بدون از دست دادن ارزش قابل توجه، به سادگی به پول نقد یا سایر دارایی‌ها تبدیل شود. این نقدینگی به افراد، اجازه می‌دهد تا در مواقع ضروری به ثروت ذخیره شده خود دسترسی داشته باشند.

اعتماد و پذیرش عمومی

علاوه بر موارد بالا، اعتماد و پذیرش گسترده ارزش دارایی توسط مردم از عوامل کلیدی است. مردم باید اطمینان داشته باشند که دارایی، ارزش خود را در طول زمان، حفظ می‌کند. این این اعتماد اغلب از استفاده تاریخی و پذیرش گسترده در جامعه یا بازار، ناشی می‌شود.

کمیابی

کمیابی یکی دیگر از مشخصه‌های اصلی ذخیره ارزش است. منظور از کمیاب بودن، کالایی است که عرضه آن نسبت به سایر کالاها و تقاضا برای آن، محدود است. اگر پول یا هر دارایی دیگری، بیش از اندازه باشد، با گذشت زمان، ارزش خود را از دست می‌دهد. بدین ترتیب، هر چه واحدهای بیشتری از پول، ایجاد شود، برای خرید یک کالا یا خدمات نیز به پول بیشتری، نیاز خواهد بود.

ذخایر ارزش خوب، شامل چه مواردی هستند؟

بسیاری از دارایی‌های مختلف، می‌توانند به عنوان ذخایر ارزش، عمل کنند، اما تعریف بهترین‌ها دائماً در بین سرمایه‌گذاران، مورد بحث است  و تا حد زیادی به پویایی بازار و ترجیحات سرمایه‌گذاران، بستگی دارد. شایان ذکر است که برخی دارایی‌ها ممکن است در طول زمان، ویژگی ذخیره ارزش بودن خود را از دست بدهند. نمونه بارز آن نقره است که با افزایش عرضه به دلیل افزایش استفاده از آن در کاربردهای صنعتی به جای استفاده سنتی به عنوان پول فلزی، عملکرد خود را به عنوان یک ذخیره خوب ارزش از دست داد.

افزایش قیمت رمزارزها از جمله بیت کوین نیز آنها را به گزینه خوبی برای حفظ ارزش در نگاه سرمایه‌گذاران تبدیل کرد. در ادامه تعداد بیشتری از ذخایر ارزش را معرفی کرده و توضیح می‌دهیم.

ارزهای فیات

یک ارز با ثبات برای یک اقتصاد سالم، ضروری است. پول یک ملت باید یک ذخیره معتبر از ارزش باشد تا شهروندان به کار و تجارت پرداخته، پول را پس‌انداز کرده و خرج کنند. واحد پولی که به عنوان ذخیره ارزش، ضعیف عمل می‌کند، تمام انگیزه‌های پس‌انداز یا کسب درآمد را از بین می‌برد و توانایی تجارت را کاهش می‌دهد.

بیت کوین

بیت کوین که در ابتدا به عنوان یک دارایی برای سفته‌بازی (معاملاتی که دارای ریسک بسیار زیادی بوده و در عین حال، احتمال سود بالایی در آنها وجود دارد.) تلقی می‌شد، در نهایت به یک ذخیره ارزش، تبدیل شد. در واقع سرمایه‌گذاران به ارزش بالقوه آن به عنوان یک دارایی پولی جدید، پی بردند. خرید بیت کوین به عنوان یک نوع دارایی دیجیتال، نه تنها ارزش خود را حفظ می‌کند، بلکه احتمال افزایش ارزش آن نیز وجود دارد.

  • بیت کوین به دلیل عرضه محدود ۲۱ میلیون کوین، کمیاب بوده و همین ویژگی آ‌ن را به یک دارایی ارزشمند برای نگهداری و ذخیره ثروت، تبدیل می‌کند.
  • ویژگی مهم دیگر بیت کوین، تغییر ناپذیری آن است که پس از تایید و ثبت تراکنش در بلاک‌چین، نمی‌توان آن را تغییر داد. این ویژگی، تضمین می‌کند که یکپارچگی دفتر کل، حفظ می‌شود و تراکنش‌ها نمی‌توانند دستکاری یا جعل شوند. این امر به ویژه در دنیای دیجیتال که در آن اعتماد و امنیت از نگرانی‌های اصلی است، اهمیت زیادی دارد.
بیت کوین

فلزات گران‌بها

فلزات گران‌بها مانند طلا، پالادیوم و پلاتین به دلیل ماندگاری طولانی و موارد استفاده صنعتی، مدت‌ها است که ذخیره ارزش خوبی بوده‌اند. آنها در عرضه نسبتاً محدود هستند که باعث می‌شود ارزش آنها نسبت به پول فیات، افزایش یابد. بیت کوین حتی از لحاظ عرضه، محدودتر از این فلزات بوده و از زمان پیدایش تاکنون، ارزش آن نسبت به طلا بیشتر افزایش پیدا کرده است. ذخیره‌سازی مقادیر زیاد طلای فیزیکی، چالش‌برانگیز است.

به همین دلیل اغلب سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در طلای دیجیتال یا سهام طلا را انتخاب می‌کنند که در معرض ریسک طرف مقابل (Counterparty Risk) است. سنگ‌های قیمتی مانند الماس و یاقوت کبود نیز ذخایر ارزش خوبی می‌توانند باشند. زیرا ذخیره و حمل و نقل آنها آسان‌تر است.

فلزات با ارزش

املاک و مستغلات

املاک و مستغلات به دلیل ملموس و کاربردی بودن، یکی از رایج‌ترین ذخایر ارزش هستند. چرا که با گذشت زمان، ارزش آن افزایش می‌یابد. حداقل می‌توان گفت از دهه ۱۹۷۰ اینگونه بوده است. علی‌رغم کاهش ارزش موقتی در طول تاریخ، ذخیره ارزش خوبی بوده و به مالکان زمین، هنگام سرمایه‌گذاری در آنها احساس امنیت می‌دهد. املاک و مستغلات می‌تواند هر ملک فیزیکی مانند زمین یا خانه‌ای باشد که به عنوان سکونت‌گاه اصلی، ویلا یا یک ملاک تجاری برای اجاره و فروش باشد.

نکته منفی املاک، نقدینگی به نسبت پایین‌تر آن است. این کمبود نقدینگی می‌تواند برای مالکانی که نیاز به دسترسی سریع به پول نقد دارند، مشکل‌ساز باشد.

املاک

بازار سهام

خرید سهام در بازار بورس نیویورک NYSE، بورس لندن LSE و بازار بورس ژاپن JPX در طول زمان، سرمایه‌گذاری خوبی بوده است. زیرا در طی سال‌ها ارزش آنها افزایش پیدا کرده و ذخایر ارزشی مناسبی هستند. با این حال، ممکن است نوسانات بالایی را تجربه کرده و به شدت به نیروهای بازار (Market Forces) و تحرکات اقتصادی (Economic Movement)، وابسته باشند که آنها را مشابه ارزهای فیات می‌کند.

بازار سهام

صندوق ETF و صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی Index Funds‌

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) و صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی، یکی از روش‌های خوب تنوع بخشیدن به پرتفوی سرمایه‌گذاران هستند. در طول زمان، ارزش چنین بازارهایی افزایش پیدا کرده و به ذخیره ارزش خوبی تبدیل شده است. ETFها نیز نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از لحاظ هزینه و مالیات، کارآمدتر هستند.

سرمایه‌گذاری در زمین کشاورزی

یکی دیگر از ذخایر ارزشی که به اندازه کافی در مورد آن صحبت نشده است، سرمایه‌گذاری در زمین‌های کشاورزی است. جیم راجرز، سرمایه‌گذار آمریکایی سال‌ها پیش ادعا کرد که کشاورزان، کسانی هستند که در آینده سوار لامبورگینی می‌شوند. زمین به طور کلی در حال تبدیل شدن به یک منبع کمیاب است. جمعیت جهان اکنون حدود ۸ میلیارد است و به طور تصاعدی افزایش می‌یابد. با گذشت زمان، افراد بیشتری گوشت می‌خورند و پرورش دام به فضای بیشتری نیاز دارد.

همین مسئله به نوبه خود باعث کمیاب‌تر شدن زمین و تبدیل آن به یک ذخیره ارزش خوب، می‌شود. علاوه بر این، نوآوری‌های کشاورزی به ویژه در غرب، روز به روز بیشتر می‌شود.

سرمایه‌گذاری در زمین کشاورزی

چرا ارزهای دیجیتال، ذخایر ارزش مناسبی هستند؟

یکی از کلاس‌های دارایی جدید، ارزهای دیجیتال هستند که به عنوان ذخایر ارزش، مطرح شده‌اند. نه تنها بیت کوین، بلکه به طور کلی معامله ارز دیجیتال توسط سرمایه‌گذاران، ممکن است آنها را در برابر تورم، محافظت کند. علی‌رغم کاهش اخیر قیمت آنها، برخی معتقد هستند که بیت کوین و برخی آلت‌کوین‌ها بازگشتی دوباره خواهند داشت و بازدهی بالایی در سرمایه‌گذاری خود، ارائه می‌دهند.

البته این موضوع بیشتر در مورد بیت کوین، صدق می‌کند. اما مفهوم ذخیره ارزش در ارزهای دیجیتال چیست و چه چیزی باعث می‌شود این دارایی‌ها، ذخایر خوبی برای حفظ ثروت باشند؟ در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

ارزش اساسی

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، بر پایه شبکه‌های بلاک‌چین، ساخته شده و کار می‌کنند. این شبکه‌ها به عنوان یک زیرساخت کاملاً با ارزش در حال ظهور هستند. آنها می‌توانند مفاهیم مالی را برای یک سیستم پولی جدید جهانی، بازتعریف کرده و به کار بگیرند. علاوه بر این موضوع، آنها در حال پیدا کردن موارد استفاده رمزارزها در مدیریت زنجیره تأمین، مراقبت‌های بهداشتی، املاک، رأی‌گیری و… هستند. به همین دلیل، ارزش آینده آنها نیز امیدوارکننده به نظر می‌رسد.

ارزش اساسی کریپتو

تعویض‌پذیری

تعویض‌پذیری به قابلیت تعویض دارایی، اشاره دارد. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، این ویژگی را دارند. یک بیت کوین از نظر ارزش با یک واحد بیت کوین دیگر، برابر است. این مشخصه آن را به یک ذخیره ارزش خوب تبدیل می‌کند. طلا نیز به نسبت، قابل تعویض است، اما همیشه احتمال ناخالصی در آن وجود دارد. این موضوع در مورد نفت و الماس نیز صدق می‌کند.

قابلیت جابجایی

ارزهای دیجیتال بر خلاف فلزات گران‌بها به سادگی قابل حمل هستند. آنها را می‌توان در یک کیف پول دیجیتالی که از هر نقطه‌ای از جهان، قابل دسترسی است، ذخیره کرد. همچنین می‌توان آنها را در یک کیف پول سخت‌افزاری، ذخیره و حمل کنید. این موضوع در مورد ذخایر ارزش دیگر مانند الماس یا آثار هنری (مگر آن که به شکل NFT باشد) صدق نمی‌کند.

امنیت

بخش مهمی از مفهوم ارزهای دیجیتال، مبتنی بر امنیت است. بلاک‌چین‌ها از طریق فناوری رمزنگاریقوی و فرایندهای اعتبارسنجی تراکنش‌ها امنیت بالایی را ایجاد می‌کنند. این تضمین می‌کند که پس از ثبت تراکنش در بلاک‌چین، نمی‌توان آن را دست‌کاری کرد. بنابراین آنها نمی‌توانند جعل شوند که یکی از ویژگی‌های کلیدی یک ذخیره ارزش خوب، محسوب می‌شود.

امنیت کریپتو

طلا و فلزات گران‌بها به عنوان ذخایر ارزش، چه معایبی دارند؟

ذخایر ارزشی مانند طلا علاوه بر مزایا، دارای معایبی نیز هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

فقدان درآمد

برخی دارایی‌ها در دسته درآمدزا قرار نمی‌گیرند. به عنوان مثال، طلا به خودی خود، هیچ درآمدی ایجاد نمی‌کند. بر خلاف سهامی که ممکن است سود سهام پرداخت کند یا اوراق قرضه‌ای که بهره می‌پردازند، طلا بازده منظم یا دوره‌ای را ارائه نمی‌دهد. بنابراین ارزش آن تنها به افزایش قیمت آن، بستگی دارد.

هزینه ذخیره‌سازی

ذخیره‌سازی طلای فیزیکی یا سایر فلزات گران‌بها به طور ایمن معمولاً مستلزم هزینه‌های قابل توجهی است. خواه یک گاوصندوق در خانه یا صندوق امانات در بانک باشد، این هزینه‌ها می‌تواند در سود نهایی و بالقوه طلا به عنوان یک ذخیره ارزش، تأثیر گذار باشد.

هزینه ذخیره‌سازی

نوسان قیمت

نوسانات کوتاه‌مدت قیمت می‌تواند بر ارزش دارایی‌ها تأثیر بگذارد و این مسأله برای افرادی که به دنبال بازدهی ثابت هستند، مناسب نیست. طلا به طور کلی از ثبات خوبی برخوردار است، اما از نوسانات قیمت، مصون نیست.

تفاوت ذخیره ارزش، واحد محاسبه و وسیله مبادله

شاید تفاوت سه موضوع واحد محاسبه (Unit Of Account)، ذخایر ارزش و وسیله مبادله برای شما ملموس نباشد. در جدول زیر هر سه مورد را با یکدیگر مقایسه کرده و توضیح می‌دهیم.

 وسیله مبادلهواحد محاسبهذخایر ارزش
تعریفوسیله مبادله، ابزار یا ارز مورد قبولی است که خرید و فروش کالا و خدمات را تسهیل می‌کند. این ابزاری است که معاملات بین طرفین را بدون نیاز به مبادله مستقیم، امکان‌پذیر می‌کند.واحد محاسبه یک معیار استاندارد است که برای نشان دادن ارزش کالا، خدمات، دارایی‌ها و معاملات در اقتصاد، استفاده می‌شود. یک مبنای مشترک برای اندازه‌گیری اقلام مختلف، فراهم می‌کند.ذخایر ارزش، دارایی یا کالایی هستند که ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کنند. به افراد کمک می‌کند تا ثروت خود را در آینده حفظ کنند. روشی برای حفظ قدرت خرید در آینده است.
عملکردیک وسیله مبادله با حذف پیچیدگی‌های سیستم‌های مبادله‌ای، کارایی اقتصادی را ارتقا می‌دهد. مردم را قادر می‌سازد کالا یا خدمات خود را با یک ابزار مقبول جهانی، مبادله کنند. سپس از آن برای دریافت کالا و خدمات دیگر، استفاده کنند.یک واحد محاسبه با ارائه روشی ثابت برای بیان قیمت، ارزش و هزینه‌ها معاملات اقتصادی را ساده می‌کند. به مقایسه ارزش نسبی اقلام مختلف و تصمیم‌گیری آگاهانه کمک می‌کند.ذخیره ارزش به افراد، اجازه می‌دهد تا ثروت و دارایی خود را به شکلی ذخیره کنند که انتظار می‌رود با وجود تغییرات در محیط اقتصادی، ارزش خود را حفظ کنند.
مثالدر اقتصادهای مدرن، ارز (اسکناس‌ها و سکه‌ها) و پول دیجیتال در حساب‌های بانکی به عنوان ابزار مبادله عمل می‌کنند. هنگامی که شخصی با استفاده از پول نقد یا کارت اعتباری، مواد غذایی خریداری می‌کند، به این معنی است که تراکنش با یک وسیله مبادله پذیرفته شده، انجام می‌شود.در ایالات متحده، دلار آمریکا به عنوان واحد محاسبه، عمل می‌کند. وقتی قیمت‌های فهرست شده برای محصولات یا خدمات را می‌بینیم، معمولاً به واحد پول محلی (مثلاً ۱۰ دلار برای ۱ کتاب) تعیین می‌شوند.طلا، املاک و مستغلات، ارزهای فیات با ثبات مانند دلار آمریکا و دارایی‌های سرمایه‌گذاری خاص می‌توانند به عنوان ذخیره ارزش، عمل کنند.

مثال‌هایی برای درک بهتر ذخیره ارزش

شاید بد نباشد برای درک بهتر ذخایر ارزش، با چند مثال آن را توضیح دهیم.

مثال یک

شخصی به نام سارا تصمیم گرفت روی شمش طلا سرمایه‌گذاری کند و ۱۰۰۰ دلار برای خرید آن هزینه کرد. او شنیده بود که طلا به مرور زمان، ارزش خود را حفظ می‌کند. ۱۰ سال بعد، وقتی سارا تصمیم می‌گیرد شمش طلا را بفروشد، با تعجب متوجه می‌شود که ارزش آن به ۱۵۰۰ دلار رسیده است. در این سناریو شمش طلا به عنوان یک ذخیره ارزش برای سارا عمل کرد. با وجود گذشت زمان و تغییرات احتمالی اقتصادی، ارزش شمش طلا نه تنها کاهش، بلکه افزایش پیدا کرد.

این به خوبی نشان می‌دهد که مفهوم Store Of Value چگونه کار می‌کند. در واقع یک دارایی با گذشت زمان، قدرت خرید خود را حفظ می‌کند و به افرادی مانند سارا اجازه می‌دهد تا بدون توجه به نوسانات اقتصادی، از ثروت خود محافظت کرده و به طور بالقوه رشد کنند.

مثالی از ذخایر ارزش

مثال دو

طبق گزارش سایت wallstreetmojo، در سال ۲۰۲۳ آرژانتین به دلیل نوسانات مکرر در چندین پارامتر کلیدی اقتصادی با بی‌ثباتی اقتصادی مواجه است. با کاهش ارزش پول تقریباً ۲۰ درصدی و نرخ تورم بالا که ۱۱۵ درصد است، اقتصاد، متزلزل و شکننده به نظر می‌رسد. بانک مرکزی برای مقابله با افزایش قیمت‌ها نرخ بهره را به ۱۱۸ درصد افزایش داده است. هر چند که نرخ ارز بین بیت کوین و پزو آرژانتین، بسیار بالاتر است.

این وضعیت نوسانات اقتصادی کشور و همچنین پتانسیل دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین را به عنوان یک ذخیره ارزش جایگزین در میان بی‌ثباتی سیستم مالی سنتی، نشان می‌دهد. در این مثال می‌بینیم که ذخایر ارزش، معیار مهمی هستند که ثبات یک کشور را نیز نشان می‌دهند.

پرتفوی متنوعی از ذخایر ارزشی بسازید

اگر چه تمام ذخایر ارزشی که به آن اشاره کردیم، دارایی‌های خوبی برای حفظ ارزش در آینده هستند، اما بهتر است به نگه داشتن تنها یک نوع دارایی، اکتفا نکنید. بهترین کار این است که سبد سرمایه‌گذاری یا پرتفوی خود را متنوع کرده تا ریسک احتمالی آنها را کاهش دهید. شما می‌توانید در ترکیبی از ارز، طلا، املاک و… سرمایه‌گذاری کنید.

تفاوت بین ذخیره ارزش و استاندارد ارزش Standard Of Value چیست؟

اصطلاح استاندارد ارزش، ارزش تخصیص یافته به یک معامله را تعریف می‌کند که به طور متقابل بین خریداران و فروشندگان با در نظر گرفتن نیازهای آنها تعیین می‌شود. ذخیره ارزش، ارزش آتی یک دارایی را مشخص و تضمین می‌کند که زمان بر ارزش آن، تأثیر نمی‌گذارد. در حالی که هر دو اصطلاح به معاملات آتی اشاره دارد، کاربرد آنها کاملاً متفاوت است.

سخن پایانی

به طور کلی، ذخایر ارزش ممکن است به میزان قابل توجهی در کشورها و فرهنگ‌های مختلف، متفاوت باشد. در بیشتر اقتصادهای پیشرفته جهان، ارز محلی را می‌توان به عنوان ذخیره ارزش به حساب آورد. ارزهای با ثبات مانند دلار آمریکا، ین ژاپن، فرانک سوییس و دلار سنگاپور، اقتصاد داخلی خود را به شدت تقویت می‌کنند. آنها در برابر تورم بسیار مقاوم، اما مصون از آن نیستند.

ذخایر ارزش دیگر مانند طلا، املاک، هنرهای زیبا و… ارزش خود را در طول زمان، ثابت کرده‌اند. قیمت طلا اغلب به ویژه در مواقع خطر ملی یا زمانی که یک شوک مالی به طور گسترده به بازارهای مالی وارد می‌شود، سر به فلک می‌کشد و به عنوان یک نقطه امن، محسوب می‌شود. آخرین نکته مهم در ارتباط با ذخایر ارزش، نگه داشتن ترکیبی از آنها است تا احتمال زیان شما در یک دارایی به خصوص کم شده و سود بالقوه شما از آن دارایی‌ها افزایش یابد

سؤالات متداول

ذخیره ارزش ارز دیجیتال چیست؟

رمزارز به عنوان ذخیره ارزش، نوعی دارایی دیجیتالی است که هدف آن حفظ ارزش خود در طول زمان است، مشابه آن چه که ذخایر ارزش سنتی مانند طلا یا ارزهای فیات با ثبات، انجام می‌دهند. این رمزارزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که راهی قابل اعتماد برای افرادی که به دنبال حفظ ثروت و قدرت خرید خود هستند، ارائه دهند.

چرا طلا یکی از ذخایر ارزش است؟‌

طلا در طول قرن‌ها ثبات ثبات نسبی در ارزش خود را نشان داده است. در حالی که قیمت آن می‌تواند در کوتاه‌مدت، نوسان داشته باشد، ارزش خود را بهتر از برخی دارایی‌ها در زمان عدم اطمینان اقتصادی، تورم و رکود، حفظ می‌کند.

کدام یک از ذخایر ارزش، دارای هزینه ذخیره‌سازی بالایی هستند؟

طلا و سایر فلزات گران‌بها دارای هزینه ذخیره‌سازی بالایی هستند. نگهداری مقدار زیادی از آنها در گاوصندوق خانه یا صندوق امانات در بانک، هزینه‌بر است.

آیا عرضه بیت کوین، محدود است؟

بله، بیت کوین دارای عرضه محدود ۲۱ میلیون کوین بوده و به دلیل این ویژگی کمیاب است.  به همین دلیل یک دارایی ارزشمند برای نگهداری و ذخیره ثروت، محسوب می‌شود.

مرجان شکیبا

به طور کلی در حوزه تولید محتوا و فیلمنامه‌نویسی فعالیت می‌کنم. به تحقیق و پژوهش در زمینه موضوعات جدید از جمله ارزهای دیجیتال علاقه دارم و از سال ۲۰۲۳ برای نوبیتکس، محتوا تولید می‌کنم.

نوشته های مشابه