این هفته تقریبا تمامی رمزارزهای بازار ارزهای دیجیتال رشد خوبی را پشت سر گذاشته‌اند. علاوه بر این، سهام‌های مرتبط با رمزارزها نیز از این صعود بی‌‌نصیب نماندند.

موج صعودی بیت‌ کوین در سال ۲۰۲۳ همچنان ادامه دارد. پس از فروپاشی صرافی FTX در ماه نوامبر سال گذشته، این رمزارز برای اولین بار به بالای ۲۰ هزار دلار رسیده است.

محبوب‌ترین ارز دیجیتال بالاخره پس از نوسان‌ طولانی مدت در محدوده‌ی ۱۶ هزار دلار، هفته‌‌ی گذشته را در نزدیکی‌ ۱۷ هزار دلار شروع کرد؛ اما حالا به بالای ۲۰ هزار دلار رسیده و تقریبا در دو هفته‌ی آغازین سال ۲۰۲۳ چیزی در حدود ۲۰ درصد رشد داشته است. البته با توجه به اوج تاریخی قیمت بیت کوین یعنی ۶۵ هزار دلار در نوامبر ۲۰۲۱، بازار رمزارزها همچنان در قعر بدترین بازار خرسی‌ خود است!

کریگ ارلام Craig Erlam تحلیل‌گر باتجربه‌ی بازار فارکس Oanda می‌گوید:

«شاید یک زمانی عدد ۲۰ هزار دلار برای بیت‌ کوین خیلی ناامید کننده به نظر می‌رسید؛ اما اکنون این عدد نشان‌دهنده‌ی احیای دوباره‌ی بازار است.»

اتریوم رمزارز دیگریست که در ماه نوامبر گذشته برای اولین بار به ۱۵۰۰ دلار سقوط کرد؛ اما اکنون با سرعت خوبی به پیشروی خود ادامه می‌دهد.

سهام‌های مبتنی بر رمزارزها نیز از صعود این هفته بی نصیب نماندند. سهام صرافی کوین بیس Coinbase (COIN) این هفته ۳۹٪ افزایش داشت و سهام شرکت ماینر بیت کوین (Marathon Digital Holdings) (MARA) تقریبا ۷۶٪ افزایش داشت.

نیکولاس کولاس Nicholas Colas هم بنیان‌گذار شرکت تحقیقاتی DataTrek Research در یادداشتی نوشت که همچنان سیاست فدرال رزرو ایالات متحده اهمیت بسیاری دارد؛ اما «موضوعات دیگری مانند بازگشایی مرزهای چین، سرعت بالای رشد درآمد اقتصادی ایالات متحده و شرکت‌های آمریکایی و همچنین نرخ‌های مثبت واقعی، سرمایه‌گذاران را به خود جذب خواهد کرد.»

کولاس می‌گوید:

هیچ‌ حرفی نمی‌توانند رشد این دارایی‌های پرریسک در سال ۲۰۲۳ را تضمین کنند؛ اما نوید روندی عادی‌تر از سال گذشته را به ما می‌دهند.