بازی کریپتویی

بلوم چیست؟ همه چیز درباره بازی تلگرامی Blum

با داغ شدن تب‌وتاب بازی‌ها و ایردراپ‌های تلگرامی، حالا روز به روز نام پروژه‌های مختلفی شنیده می‌شود؛ پروژه‌هایی که با پیروی از موفقیت نات کوین به دنبال جذب مخاطب و گسترش کاربران خود هستند. یکی از پروژه‌ها که در مدت زمان کم فعالیت خود، سروصدای زیادی به پا کرده، بلوم (Blum) است، صرافی غیرمتمرکزی که با راه‌اندازی کمپینی برای ایردراپ توکن‌های خود، قصد دارد توجه کاربران تلگرام را به خود جلب کند.

اما بلوم چیست؟ چگونه می‌توان ارز دیجیتال BLUM را استخراج کرد؟ در این مقاله از مجله نوبیتکس قصد داریم تا صفر تا صد بازی بلوم را زیر ذره‌بین ببریم و بخش‌های مختلف این مینی اپلیکیشن محبوب را بررسی کنیم.

بلوم چیست؟

بلوم چیزی بیش از یک بازی تلگرامی است و اهداف بزرگی در سر دارد. اگر سری به وب‌سایت بلوم بزنیم، می‌بینیم این پروژه اینگونه توصیف شده است:

«بلوم یک صرافی غیرمتمرکز است که خدمات معاملاتی مختلف را برای توکن‌ها از پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز به همراه معاملات ساده مشتقات کارآمد ارائه می‌دهد.»

طبق تعریف بالا، بلوم یک صرافی غیرمتمرکز هیبریدی در بستر تلگرام است که با ترکیب ویژگی‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، به دنبال آن است تا انقلاب جدیدی در معاملات ارزهای دیجیتال رقم بزند. به گفته توسعه‌دهندگان بلوم، معاملات بعضی توکن‌های خاص در صرافی‌های متمرکز ممکن است محدودیت‌های خاصی به همراه داشته باشد، از طرفی، رابط کاربری پیچیده صرافی‌های غیرمتمرکز نیز مانع از پذیرش گسترده آنها می‌شود، به همین خاطر بلوم در تلاش است تا به خوبی این مشکل را حل کند.

بر اساس وب‌سایت رسمی بلوم، این صرافی غیرمتمرکز در حال حاضر از بیش از 30 شبکه بلاکچینی، از جمله اتریوم، د اوپن نتورک، سولانا، بایننس اسمارت چین، پالیگان، آوالانچ و آربیتروم پشتیبانی می‌کند و قصد دارد بر تعداد آنها اضافه کند. همچنین، بلوم خاطرنشان کرده که وجوه کاربران را نزد خود نگه‌داری نمی‌کند. در عوض، کاربران می‌توانند با اتصال کیف پول‌های شخصی خود به این پلتفرم، معاملات خود را انجام داده و از ارزهای دیجیتال خریداری شده خود نگهداری کنند.

شبکه‌های بلوم

گلب کوستارف (Gleb Kostarev)، ولادیمیر اسمرکیس (Vladimir Smerkis) و ولاد ماسلیاکوف (Vlad Maslyakov) بنیانگذاران پروژه بلوم هستند. این افراد پیش از این سمت‌های مدیریتی در صرافی بایننس داشته‌اند و به همین خاطر، انتظارات زیادی از پروژه بلوم و ایردراپ آن وجود دارد. علاوه بر این، پیج رسمی توییتر بایننس مدیر مارکتینگ بلوم را فالو کرده که از نزدیکی زیاد این پروژه با بزرگترین صرافی جهان خبر می‌دهد.

در حال حاضر صرافی بلوم با هدف جذب کاربر بیشتر، کمپینی را برای ایردراپ احتمالی خود برگزار کرده و یک بازی کلیکی جذاب را روانه بازار کرده است. کاربران با انجام این بازی و انجام تسک‌های آن، می‌توانند شانس خود را برای دریافت توکن‌های BLUM افزایش دهند.

در ادامه، به بررسی آموزش بازی بلوم و نکات مهم آن می‌پردازیم.

آموزش بازی Blum

مشابه با سایر بازی‌های کلیکی معروف این روزها از جمله نات کوین و همستر کامبت، بلوم نیز یک مینی اپلیکیشن در بستر پیامرسان تلگرام است. به منظور شرکت در ایردراپ Blum، ابتدا باید به ربات تلگرامی بلوم به نام  BlumCryptoBot  وارد شوید و در آن حساب بسازید. پس از آن شما می‌توانید به مرور، امتیازات خود (Blum Point) را افزایش داده و شانس خود برای ایردراپ بلوم را بالا ببرید.

آموزش بازی بلوم تلگرام

بلوم در حال حاضر برای پاسخگویی به حجم زیاد درخواست‌ها و جلوگیری از ورود ربات‌ها، ورود به این بازی را محدود کرده و تنها راه ورود به این بازی، «دریافت کد دعوت» یا «قرارگیری در لیست انتظار» است. البته در حال حاضر لیست انتظار (Waitlist) این بازی بسته شده و تنها راه ورود به آن، دریافت کد دعوت از دوستان است.

لینک بازی بلوم

پس از ورود به بازی بلوم با چنین صفحه‌ای مواجه می‌شوید. بازی بلوم به طور کلی از سه بخش Home، Tasks و  Frens تشکیل شده که در ادامه هرکدام را به تفکیک توضیح می‌دهیم:

بازی بلوم در تلگرام

بخش Home بازی بلوم

استخراج بلوم

در بخش Home بازی بلوم، دو قسمت داریم. قسمت اول «Drop Game» است که در آن روزانه می‌توانید به تعداد تیکت‌های قرمز رنگ، در بازی کلیکی بلوم شرکت و امتیاز جمع کنید. این تیکت‌ها روزانه شارژ می‌شوند و با دعوت از دوستان خود نیز می‌توانید تعداد آن را افزایش دهید.

برای شروع بازی کلیکی بلوم، روی Play کلیک کنید. در این بازی، ماموریت شما لمس کریستال‌های سبز رنگ است. در صورت کلیک اشتباهی روی بمب‌ها امتیاز شما کم می‌شود. همچنین با کلیک بر روی کریستال‌های آبی رنگ می‌توانید صفحه را به اصطلاح فریز کنید و راحت‌تر بر روی کریستال‌های سبزرنگ کلیک کنید.

بازی بلوم

قسمت بعدی که در صفحه اصلی بازی بلوم قرار دارد، «Start Farming» است. مثل تپ سواپ که قابلیت فارم خودکار سکه‌های درون بازی را برای کاربران فعال کرده بود، بلوم نیز این قابلیت را فراهم کرده، با این تفاوت که رایگان است. با کلیک بر روی Start Farming ربات بلوم، این ربات به صورت خودکار تا 8 ساعت برای شما فرآیند فارمینگ را انجام می‌دهد و بدون نیاز به کلیک کردن امتیاز دریافت می‌کنید. 

شایان ذکر است فرآیند فارمینگ خودکار هر 8 ساعت به پایان می‌رسد و برای ادامه دادن باید دوباره آن را فعال کنید.

بخش Tasks بازی بلوم

مشابه با سایر بازی‌های کلیکی، بلوم نیز یک بخش را به تسک‌های جانبی اختصاص داده و شما می‌توانید در این بخش به کسب امتیازهای اضافی بپردازید. تسک‌های این قسمت غالبا از جنس دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی یا عضویت در کانال تلگرام اسپانسرهای پروژه بلوم هستند و زمان زیادی نمی‌گیرند.

بازی بلوم ایران

بخش Frens بازی بلوم

بلوم هم مثل همستر کامبت، نات کوین، تپ سواپ و دیگر بازی‌های در سبک تپ تو اِرن (Tap to Earn) قسمتی را به دعوت از دوستان اختصاص داده است. شما می‌توانید در این قسمت، لینک ریفرال خود را با دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارید. 

لینک دعوت بلوم

بلوم در ازای هر فردی که با لینک دعوت شما عضو شود، این مزایا را ارائه می‌کند:

  • یک تیکت قرمز برای بازی دراپ گیم
  • 10% امتیاز او + 2.5% امتیاز بیشتر از رفرال‌های او

علاوه بر این، همانطور که بالاتر دیدیم فعلا لیست انتظار بلوم بسته شده و تنها راه عضویت در این بازی، از طریق ارسال لینک دعوت است.

نقشه راه صرافی غیرمتمرکز بلوم

نقشه راه آینده بلوم

برخلاف اکثر بازی‌های کلیکی، بلوم نقشه راه مشخصی دارد و آن را در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرده است. این رودمپ ویژگی‌ها و ابتکارات استراتژیک کلیدی را برای بهبود تجربه کاربری و رشد جامعه بلوم شرح می‌دهد.

پس از راه‌اندازی موفقیت آمیز نسخه بتا، بازی اصلی، مشارکت‌های استراتژیک به ویژه با صرافی بایننس و تقویت جامعه، حالا بلوم به دنبال آن است تا زیرساخت‌ها و امنیت خود را بهبود بخشد. این صرافی قصد دارد تا در سه‌ماهه سوم سال جاری اپلیکیشن موبایل و کیف پول MPC خود را عرضه کند و در سه‌ماهه چهارم سال نیز به دنبال راه‌اندازی نسخه وب خود است. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نقشه راه بلوم می‌توانید به صفحه مربوطه در وب‌سایت رسمی این صرافی مراجعه کنید.

ایردراپ بلوم چه زمانی انجام می‌شود؟

هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای توزیع توکن و انجام ایردراپ بازی بلوم مشخص نشده است. با این حال، انتظار می‌رود این ایردراپ به زودی انجام شود. همچنین شکل توزیع توکن، قیمت هر واحد BLUM و نحوه برداشت و فروش این ارز دیجیتال نیز هنوز مشخص نشده است.

خرید و فروش بلوم

از آنجایی که BLUM صرفا یک ارز درون بازی است، امکان خرید و فروش آن تا زمان عرضه نهایی آن در بستر شبکه د اوپن نتورک (TON) وجود نخواهد داشت. همچنین هنوز مشخص نیست چه زمان قرار است بلوم در صرافی‌های ارز دیجیتال لیست شود.

آیا بلوم ارزش بازی کردن دارد؟

تجربه بازی نات کوین نشان داد به راحتی کلیک کردن بر روی صفحه موبایل می‌توان پول در آورد. پس از نات کوین رفته رفته پروژه‌های جدیدی به بازار عرضه شدند و کاربران زیادی با هدف تکرار ایردراپ NOT به آنها مشغول شده‌اند. 

مینی اپلیکیشن بلوم در ماه آپریل رسما راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون، تعداد زیادی از کاربران را به خود جلب کرده است. در حال حاضر، تعداد اعضای کانال تلگرام این بازی از 13 میلیون فراتر رفته و انتظار می‌رود روز به روز بیشتر شود. 

یکی از نکات امیدوارکننده در مورد بازی بلوم، سرمایه‌گذاری بایننس لبز، بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر صرافی بایننس در این پروژه است. بلوم در ماه مارس برای برنامه ‌شتاب‌دهنده فصل هفتم MVB از بایننس انتخاب شد و سر و صدای زیادی به پا کرد. اگرچه انتخاب شدن برای برنامه شتاب‌دهنده MVB بایننس موفقیت بلوم را تضمین نمی‌کند، اما قرار گرفتن در این لیست نشان می‌دهد حتی نام‌های بزرگی مثل بایننس نیز پتانسیل جدی را در این پروژه می‌بینند. علاوه بر این، با توجه به اینکه بنیانگذاران بلوم، از مدیران سابق بایننس بوده‌اند، انتظارات زیادی از این پروژه وجود دارد.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد اختصاص کمی زمان به بازی بلوم و انجام تسک‌های آن، ارزشش را داشته باشد.

آیا ربات بلوم قانونی است؟

ربات بلوم تیک آبی از پیامرسان تلگرام دریافت کرده و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر کلاهبرداری یا سو استفاده از داده‌های کاربران آن گزارش نشده است. علاوه بر این، بلوم اطلاعات به خصوصی را از کاربران دریافت نمی‌کند و به همین خاطر، فعلا چیزی برای مشکوک شدن به آن وجود ندارد.

با این حال، توصیه می‌کنیم به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، اگر روزی امکان اتصال کیف پول‌های شخصی مثل تون کیپر به بلوم فراهم شد، از کیف پول‌های جایگزین بدون موجودی خود استفاده کنید و به هیچ عنوان کیف پول اصلی خود را متصل نکنید.

جمع‌بندی

بلوم بیش از صرفا یک بازی کلیکی است. این بازی کمپینی برای ایردراپ توکن صرافی غیرمتمرکز بلوم است و اهداف مارکتینگی پشت آن وجود دارد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد این پروژه ارتباط نزدیکی با صرافی بایننس دارد؛ سه‌تن از بنیانگذاران آن، مدیران سابق بایننس بوده‌اند و بایننس لبز نیز در آن سرمایه‌گذاری کرده است. به همین خاطر در حال حاضر انتظارات زیادی از بازی Blum وجود دارد.

در این مطلب سعی بر این بود تا با بررسی بخش‌های مختلف بلوم، استخراج توکن BLUM را به شما آموزش دهیم. اگرچه هنوز آینده بلوم مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد این بازی، ارزش وقت گذاشتن را داشته باشد.

سوالات متداول

آیا بلوم کلاهبرداری است؟

بلوم یک مینی اپلیکیشن در پیامرسان تلگرام است و تاکنون گزارشی درباره کلاهبرداری بودن آن منتشر نشده است.

قیمت بلوم چقدر است؟

توکن بازی بلوم هنوز عرضه نشده است و قیمت مشخصی ندارد.

بلوم بهتر است یا همستر کامبت؟

بلوم و همستر کامبت دو بازی در سبک Tap to Eran هستند و مشخص نیست کدام یک موفق‌تر خواهد بود. با این حال، گمانه‌زنی‌های زیادی مبنی بر نزدیکی بلوم به صرافی بایننس وجود دارد.

ارز دیجیتال بلوم چه زمانی عرضه می‌شود؟

تاریخ عرضه بلوم در صرافی‌های ارز دیجیتال یا روی بلاکچین مشخص نیست.

آیا می‌توان با بلوم درآمد کسب کرد؟

در حال حاضر می‌توان توکن‌های بلوم را از طریق انجام این بازی جمع کرد، اما این ارزها هنوز روی بلاکچین یا در صرافی‌ها عرضه نشده‌اند و قیمت مشخصی ندارند.

چگونه Blum Point بیشتری بگیریم؟

با دعوت از دوستان و انجام تسک‌های بازی بلوم می‌توانید در کنار بازی دراپ گیم و فارمینگ خودکار، امتیاز بیشتری دریافت کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید