در روز ۹ شهریور، کندل هفتگی بیت کوین در بالاترین قیمت نسبت به ۷ هفته اخیر بسته شد و این ارز دیجیتال توانست ماه اکتبر را با یک روند صعودی نسبتا قدرتمند آغاز کند. قیمت بیت کوین تا حدود ۲۸۵۰۰ دلار هم رسید و در حال حاضر در محدوده بالاتر از ۲۸۰۰۰ دلار معامله می‌شود. 

پس از نوسانات قیمت در ماه سپتامبر، این افزایش قیمت می‌تواند خبر خوبی برای هولدرهای بیت کوین باشد، چراکه اکتبر به‌صورت تاریخی ماه خوبی برای بیت کوین بوده و به جز سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸، در تمام اکتبرها قیمت بیت کوین صعودی بوده است. این موضوع می‌تواند خوش‌بینی‌ها برای افزایش قیمت بیت کوین در هفته‌های پیشِ‌رو را افزایش دهد.

البته عوامل اقتصاد کلان این موضوع را تایید نمی‌کند، زیرا اکتبر در حالی آغاز شده است که نرخ بهره و تورم در ایالات متحده تغییر خاصی نداشته‌ و دولت تا آخرین لحظات ماه اکتبر در آستانه تعطیلی بود.

وضعیت شبکه‌ای بیت کوین هم نشانه‌ای صعود چشمگیر ندارد و انتظار می‌رود سختی شبکه که روز سه‌شنبه (۱۱ شهریور) تنظیم می‌شود، کاهش یابد. در ادامه با نگاهی به این عوامل، وضعیت قیمت بیت کوین در ماه اکتبر را بررسی خواهیم کرد.

سلب مسئولیت نوبیتکس

احتمال اصلاح قیمت در مقاومت ۲۸ هزار دلار

در ماه سپتامبر، قیمت بیت کوین با نوسانات زیادی همراه بود، اما همه چیز با پایان این ماه تغییر کرد. قیمت بیت کوین در پایان سپتامبر به حدود ۲۷۰۰۰ دلار رسید و در حال حاضر هم ۵ درصد نسبت به قیمت انتهای سپتامبر رشد کرده است. این بالاترین قیمت بیت کوین در یک‌ونیم ماه اخیر است. مایکل ون د پوپ، تحلیل‌گر برجسته ارزهای دیجیتال در توییتی با اشاره به همین موضوع گفت:

«ممکن است این رشد قیمت با اصلاح همراه باشد، اما روشن است که روند قیمت صعودی است. بعد از صعود قیمت بیت کوین، هر دورهٔ تثبیت قیمتِ آن فرصتی برای آلت کوین‌ها خواهد بود که روند بیت کوین را دنبال کنند. سه‌ماههٔ پایانی ۲۰۲۳ جالب و سرگرم‌کننده خواهد بود.»

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم یک ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم یک ساعته

تریدر مطرح دیگری با نام مستعار Skew هم با تایید احتمال اصلاح قیمت بیت کوین، در توییتر نوشت:

«محدودهٔ سفارشات فعال و غیرفعال در صرافی‌ها بسیار گسترده است. قیمت سفارش‌گذاری مورد نیاز برای خرید بیت کوین در حال بالا رفتن است. این موضوع حاکی از آن است که به نقدینگی بیشتری برای عبور بیت کوین از محدوده ۲۸ تا ۲۹ هزار دلار وجود دارد. در حال حاضر، عامل تعیین‌کننده در جهت حرکت بازار، تریدرهای بازار اسپات هستند.»

نمودار بیت کوین در تایم‌فریم روزانه همراه با میانگین متحرک ۲۲ روزه
نمودار بیت کوین در تایم‌فریم روزانه همراه با میانگین متحرک ۲۲ روزه

کیت آلن (Keith Alan)، هم‌بنیان‌گذار متریال اینیکیتورز (Material Indicators)، با به‌اشتراک‌گذاری تصویری از دفتر سفارشات بایننس گفت که محدودهٔ ۲۸۰۰۰ دلار همچنان می‌تواند مقاومت قدرتمندی باشد. به ادعای او، بیت کوین برای رشد بیشتر باید از مقاومت میانگین متحرک ۲۰۰ روزه که در حال حاضر در قیمت ۲۷۹۷۰ دلار قرار دارد عبور کند:

«منتظر عمل کردن این مقاومت در ماه جاری هستم. در حال حاضر استراتژی من این است که در کف خرید کرده و با سود اندک از بازار خراج شوم. بعد از خروج با سود نسبی منتظر قدم بعدی خواهم بود. همچنین برای ۲۴ ساعت آینده، ادامه‌دار بودن نوسانات، قابل انتظار است.»

داده‌های دفتر سفارشات بایننس
داده‌های دفتر سفارشات بایننس

یک اکتبر صعودی دیگر

برخلاف اکتبر سال گذشته که روز آغازین آن با افت ۰.۷ درصدی قیمت بیت کوین همراه بود، اکتبر ۲۰۲۳ با رشد قابل‌توجهی آغاز شده است. وضعیت نامطلوب قیمت در اکتبر سال گذشته با سقوط صرافی FTX به اوج خود رسید و باعث شد بازار ارزهای دیجیتال سه ماه بعدی را در بدترین وضعیت نسبت به دو سال گذشته سپری کند. 

اما این بار احساسات بسیار متفاوت است و به نظر می‌رسد با یک اکتبر کلاسیک مواجهیم و شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. براساس داده‌های تریدینگ ویو، در سال‌های بعد از ۲۰۱۸ قیمت بیت کوین همواره در ماه‌های اکتبر صعودی بوده است.

بازده ماهانه بیت کوین
بازده ماهانه بیت کوین

برخی از تحلیل‌گران، وضعیت فعلی بازار را با سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ مقایسه می‌کنند، زمانی که بیشترین قیمت بیت کوین در ۶۹ هزار دلار ثبت شد. اسکات ملکر یکی از این تحلیل‌گران است. او شروع خوب بیت کوین در اکتبر را با وضعیت انتهایی سال ۲۰۲۱ مقایسه کرده است.

اما «Jelle» که یک تحلیل‌گر سرشناس‌ دیگر در توییتر است، پا را حتی از این هم فراتر گذاشت و با انتشار نمودار زیر نوشت:

«بیت کوین در میانهٔ یک ترند صعودی چشمگیر است. این ارز روند نزولی میان‌مدت را شکسته، افت قیمت ناشی از آن را جبران کرده و در حال آغاز یه گام مثبت است. یک کندل هفتگی قدرتمند را پشت سر گذاشتیم و بسیاری از نمودارهای تکنیکال در وضعیت خوبی هستند. به اکتبر صعودی خوش آمدید.»

نمودار بلندمدت بیت کوین به تتر
نمودار بلندمدت بیت کوین به تتر

این تحلیل‌گر قبلا و در خرداد هم ادعا کرده بود که در این ماه قیمت بیت کوین می‌تواند به بیش از ۳۰ هزار دلار برسد. 

همچنین حساب توییتری محبوب «Stack Hodler» هم با اشاره به اینکه در ۸ مورد از ماه‌های اکتبر ۱۰ سال گذشته، قیمت بیت کوین صعودی بوده است، گفت که میانگین تغییر قیمت بیت کوین در این ۱۰ اکتبر بیش از +۲۲ درصد بوده است.

احتمال کاهش سختی شبکه

عوامل فاندامنتال شبکه بیت کوین از روند صعودی بازار اسپات تبعیت نمی‌کند و این برخلاف اتفاقات ماه‌های اخیر است. در ماه‌های گذشته معمولا وضعیت شبکه و قیمت بیت کوین همسو بوده‌اند.

آخرین تخمین‌ها نشان می‌دهد که تنظیم مجدد سختی شبکه که در ۳ اکتبر اتفاق می‌افتد، ممکن است سختی را تا ۰.۷ درصد کاهش دهد.

اطلاعات سختی شبکه بیت کوین
اطلاعات سختی شبکه بیت کوین

در هفته‌های اخیر که وضعیت بازار بیت کوین با عدم قطعیت همراه بوده، سختی شبکه بیت کوین با افزایش ۶ درصدی به بیشترین میزان خود رسیده است. رقابت ماینرها همچنان با شدت زیادی ادامه دارد و افزایش هش ریت به یک اتفاق همیشگی تبدیل شده است. ماینرها برای به دست آوردن سود بیشتر همچنان پایبند به فعالیت در شبکه هستند. با افزایش هش ریت شبکه، اصطلاح معروف «قیمت هش ریت را دنبال می‌کند» دوباره به میدان آمده است. 

عوامل اقتصاد کلان به نفع بیت کوین نیست

هر چند هیجان فعالان بازار در مورد قیمت بیت کوین در آغاز اکتبر بالاست، اما نمی‌توان همین موضوع را به عوامل اقتصاد کلان تعمیم داد. نرخ بهره در سپتامبر افزایش پیدا نکرد و از طرف دیگر دولت آمریکا هم در آخرین لحظات ماه سپتامبر به سختی توانست از تعطیلی چند روزه فرار کند. همچنین جلسه بعدی کمیته فدرال بازار باز آمریکا (FOMC) در تاریخ ۱ نوامبر برگزار شده و نرخ بهره جدید را تعیین خواهد کرد. تا آن موقع فعالان بازار در انتظار این تصمیم خواهند ماند و ممکن است شاهد نوساناتی در بازار باشیم.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران احساسات متفاوتی درباره تصمیم آتی دارند. طبق نظرسنجی CME، حدود ۶۲ درصد از معامله‌گران انتظار دارند که نرخ بهره در سطح فعلی خود باقی می‌ماند و این خبر خوبی برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیست.

واگرایی بین نقدینگی دلار و قیمت بیت کوین

در همین حال، Tedtalksmacro که یک مفسر مالی مطرح است، با نگاهی به پدیده‌های کلان اقتصادی، به روند نقدینگی در ایالات متحده و تاثیر آن بر وضعیت قیمت بیت کوین اشاره دارد.  رابطه بین نقدینگی جهانی و عملکرد دارایی‌های ریسکی مانند بیت کوین، به ویژه با توجه به نوسانات رخ داده از زمان شیوع بیماری کرونا، به خوبی مشخص است. اواخر هفته گذشته، این مفسر مالی یک واگرایی بین نقدینگی خالص دلار آمریکا و قیمت بیت کوین را نشان داد:

«واگرایی نقدینگی و قیمت بیت کوین واضح است. با پیش‌بینی‌ها در مورد پایین رفتن نقدینگی می‌توان به قیمت بیت کوین خوشبین بود. اما همچنان ریسک قابل توجهی، حداقل در چند سه‌ماههٔ بعدی، وجود دارد. این امکان وجود دارد که قبل از اینکه همه چیز به سرعت بالا برود، با یک سقوط مواجه شویم.»

واگرایی در نقدینگی و قیمت بیت کوین
واگرایی در نقدینگی و قیمت بیت کوین