تحلیل ارز‌های دیجیتال

قیمت بیت کوین تا انتهای 2023 به چه سمتی خواهد رفت؟

پس از چندین هفته سردرگمی در بازارهای مختلف به خصوص بازار سهام ایالات متحده آمریکا و عدم اطمینان قیمت در بازار ارزهای دیجیتال، شاهد جهش قیمت به رقم‌های جدید هستیم. در این مقاله تحلیلی نوبیتکس مگ سناریوهای محتمل حرکت بعدی بیت کوین و همچنین احتمال رخ دادن آنها را بررسی خواهیم کرد. 

سلب مسئولیت نوبیتکس

شکست روند ساید قیمتی بیت کوین در ناحیه 35,000 و رهاسازی اژدها

در چند هفته گذشته بیت کوین به شکلی معنادار در ناحیه‌ای بین قیمت 35,000 تا 38,000 هزار در نوسان بود. در این میان قدرت بازار نه آنقدر زیاد بود که قیمت‌های بالاتر را ثبت کند و نه آنقدر ضعیف بود که قیمت 35,000 هزار دلار را از دست دهد. به طور کلی ناحیه 35,000 هزار به عنوان یک حمایت قابل اعتماد برای حرکت‌های آتی BTC عمل کرده است. البته اخبار مربوط به فدرال رزرو نیز باعث شد تا اعتماد سرمایه‌گذاران به دارایی‌های پر ریسک مانند بازار ارزهای دیجیتال و سهام بیشتر شود و بی‌پروا‌تر عمل کنند.

 بر اساس انتظارات بسیاری، احتمال صعود قیمت بیت کوین بسیار بیشتر از احتمال ریزش آن است زیرا حمایت اشاره شده به خوبی توانسته است از موقعیت قیمت محافظت کند. حال سوال اساسی این است برای کوتاه‌مدت هدف‌ها چگونه خواهند بود؟

حکمرانی گاوها در بازار ارزهای دیجیتال و سناریوهای پیشرو بیت کوین

یکی از جدی‌ترین مقاومت‌های بیت‌کوین ناحیه قیمتی 40,000 هزار دلار محسوب می‌شود و در نهایت گاوها موفق شدند قیمت را به بالای این ناحیه هدایت کنند. این ناحیه به لحاظ روانی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا بیت کوین در 18 ماه گذشته توانسته است یک سقف را ثبت کند. اما موضوعی که اهمیت دارد این است که این روند با چه سناریوهایی روبرو خواهد بود. بر این اساس ما احتمال رخداد دو سناریو را بررسی می‌کنیم.

1.سناریو اصلاح قیمت و بازگشت به زیر ناحیه 40,000

این مورد زمانی اتفاق خواهد افتاد که بازار نتواند بالای ناحیه 40,000 تثبیت شود و به یکباره خرس‌ها بتوانند قیمت را به پایین هدایت کنند. در اینصورت ناحیه حمایتی 35,000 تا 37,000 باید تارگت این وضعیت در نظر گرفته شود. این سناریو فعلا از احتمال کمتری برخوردار است زیرا دیدگاه‌ افراد و رخدادهای فاندامنتال به روند مثبت بازار کمک شایانی کرده است. البته باید توجه کرد که در زمان نگارش این تحلیل هنوز جایگاه قیمت در بالای ناحیه 40,000 دلار تثبیت نشده است و برای تصمیم نهایی درباره این روند باید چند روز دیگر به بازار زمان داد.

ناحیه حمایتی بیت کوین

2.سناریو رشد قیمت و ثبت قله‌های جدید در ماه دسامبر 2023

سناریو بعدی که احتمال رخداد آن در حال حاضر بیشتر است ادامه روند صعودی و ملاقات با قیمت‌های بیشتر است. در صورتی این سناریو قابل اعتماد خواهد شد که حداقل سه کندل روزانه بالای 40,000 دلار بسته شود.

بنابراین در چنین شرایطی اولین هدف 41500 ( در زمان نگارش این تحلیل، قیمت با هدف مورد نظر برخورد کرد) دلار خواهد بود. هدف‌های بعدی در صورت ادامه روند به ترتیب 42950 دلار،  45700 دلار و به نظر ما در نهایت در این موج قیمتی تا حداکثر به 48000 دلار خواهیم رسید و پس از آن بازار به سوی اصلاح و استقبال از سال نو میلادی خواهد رفت.

هدف‌های قیمتی احتمالی بیت کوین در کوتاه مدت

چرا حمایت 35,000 از اهمیت برخوردار است؟

یکی از عمده‌ترین دلایلی که ناحیه 35,000 به خوبی توانسته است از ریزش بیشتر جلوگیری کند تلاقی این ناحیه با میانگین متحرک نمایی دوره زمانی 21 یا EMA21 است. همانطور که در تصویر مشخص است در این بازه زمانی هر بار که قیمت به خط EMA21 نزدیک شده است، با برگشت برخورد کرده است و میانگین متحرک نمایی مانند یک خط حمایت عمل کرده است. به طور کلی تا زمانی که قیمت بیت کوین بالای میانگین متحرک نمایی قرار دارد می‌توان به ادامه روند صعودی امیدوار بود و سناریوهای گاوی بازار وزن بیشتری خواهند داشت.

 میانگین متحرک نمایی 21 ( با خط زرد مشخص شده است)

وضعیت شاخص S&P 500

بازار سهام ایالات متحده آمریکا در این مدت تقریبا رفتارهایی متناقض را از خود به نمایش گذاشته است به طوری که اگر تحلیل آیا بازار ارزهای دیجیتال وارد چرخه صعودی شده است را دنبال کرده باشید اشاره شد که این بازار با شکستن خطوط روند و حمایت‌های بسیار مهم سیگنال بسیاری جدی مبنی بر ورود به بازار خرسی را مخابره کرد و سناریوهای ریزشی را تقویت کرد. با این حال در حال حاضر از خط رفتاری متفاوت را نشان می‌دهد و دوباره به روند صعودی وارد شده است. با تمام این تغییرات ما معتقدیم شاخص S&P 500 برای تایید روند خود باید به اهداف 4600 و نهایتا به بالای 4800 صعود کند. دلیل اینکه مقاومت 4800 در این شاخص از اهمیت برخوردار است این واقعیت است که این عدد سقف سال 2022 بوده و پس از آن این بازار سهام آمریکا با روند ریزشی و اصلاح روبرو شده بود.

شاخص S&P 500

این شاخص از جایی که اغلب، بیت کوین با آن هم‌پوشانی دارد برای ما حائز اهمیت است و باید همواره به آن توجه کرد. از طرفی دیگر ورود سرمایه به سهام ایالات متحده به معنای وجود اعتماد به بازارهای مالی است. بنابراین بدون دیدگاه مثبت در این شاخص، احتمال افزایش قیمت در بازار ارزهای دیجیتال پیچیده می‌شود.

جمع‌بندی

با توجه به اینکه معمولا سه ماه آخر سال میلادی معمولا اوضاع بازارهای مالی صعودی است و اتفاقات و اخبار مثبت باعث تشدید سرمایه‌گذاری‌ها در بازارهای پرریسک شده است، انتظار داریم تا انتهای سال 2023 اوضاع مثبت و با افزایش قیمت همراه باشد. با این‌حال نباید فراموش کرد که بر اساس داده‌های تاریخی، هرچه به آپریل 2024 نزدیک می‌شویم احتمال یک اصلاح قیمت قابل توجه برای بیت کوین پیش از استقبال از رویداد هاوینگ بیت کوین بیشتر می‌شود. بنابراین اگر قصد ورود بر این موج را دارید به این موارد تحلیل فاندامنتال نیز توجه کافی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 18 =