اخبار ارزهای دیجیتال

بیت‌ کوین؛ سانگو کوین و جمهوری آفریقای مرکزی

جمهوری آفریقای مرکزی بیت‌ کوین را به رسمیت شناخت و به سرعت توکن خود یعنی سانگو کوین را ایجاد کرد. اما سانگو کوین از کجا آمده است و برای چه دانستن درباره‌ی این توکن ضروریست؟

اوایل بهار ۲۰۲۲، جمهوری آفریقای مرکزی یا CAR تبدیل به اولین کشور آفریقایی شد که بیت کوین را به عنوان یک پول رایج پذیرفت. از ‌آنجایی که جمهوری آفریقای مرکزی دومین کشوری است که بیت‌ کوین را به رسمیت شناخته، این کار را با دنباله‌روی از مسیر پیموده شده‌ی کشور السالوادور انجام داد. السالوادور از آن موقع به بعد تعداد توریست‌های خود را به شدت افزایش داده، اقتصاد خود را بهبود بخشیده و با این وجهه‌ی مثبت ایجاد شده توانسته که برای شهروندانش شرایطی مهیا کند که بتوانند زندگی روزمره‌ی خود را با رمزارزها بگذرانند.

جمهوری آفریقای مرکزی که یک کشور کمتر توسعه‌یافته نسبت به دیگر بخش‌های آفریقا است؛ امیدوار است که بتواند جا پای السالوادور بگذارد. علی رغم ثروت عظیم ملی، جمهوری آفریقای مرکزی با سو‌‌ء مدیریت اقتصادی، سرمایه‌گذاری ضعیف بخش خصوصی و خارجی؛‌ و فساد سیستماتیک دولت روبرو است.

آفریقای مرکزی یکی از فقیرترین کشورها در یکی از فقیرترین قاره‌های جهان است. در رده‌ بندی سازمان جهانی توسعه‌ی انسانی، جمهوری آفریقای مرکزی پایین‌ترین رده را از آن خود کرده است. تا ۸۵ درصد از حجم صادرات این کشور نیز در خزانه‌های فرانسه نگهداری می‌شود و بنابراین فرانک این کشور به شدت متاثیر از شرایط اقتصادی کشور فرانسه است! بنابراین پذیرفتن یک پول خنثی، برنامه‌ باز و بدون قابلیت سانسور -مانند بیت کوین- می‌تواند این کشور را از بند وابستگی برهاند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =