رمزارزهامعرفی و بررسی

مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو و بررسی کامل تفاوت آنها برای خرید

آیا تا به حال تصور کرده‌اید چیزی که ارزش خود را از جوک‌ها، میم‌های اینترنتی و روند رسانه‌های اجتماعی می‌گیرد، تا چه اندازه می‌تواند محبوب باشد؟ این دقیقاً ماهیت میم‌کوین است که هر اندازه هم عجیب یا خنده‌دار به نظر برسد، تأثیر زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال، داشته است. از دوج‌کوین گرفته تا شیبا اینو، این دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر شوخی، طرفداران زیادی پیدا کردند. علاوه بر این، بر خلاف تصور بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی، ارزش میم‌کوین‌ها به شدت افزایش پیدا کرد.

شیبا اینو در سال ۲۰۲۱ به عنوان یک میم‌ کوین دیگر برای به چالش کشیدن دوج‌ کوین، توسعه پیدا کرد و محبوبیت زیاد آنها، منجر به پیدایش تعداد زیادی ارزهای جدید میم‌کوین شد. شاید برای شما هم سؤال باشد کدام یک از آنها گزینه مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری هستند؟ آیا تفاوت اساسی میان آنها وجود دارد؟ در ادامه این مقاله با مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو از جنبه‌های مختلف، این موضوع را بررسی می‌کنیم.

معرفی شیبا اینو SHIB (قاتل دوج‌کوین)

شیبا اینو که به عنوان قاتل دوج‌کوین (Dogecoin killer) نیز شناخته می‌شود، به عنوان یک کوین رقیب در برابر دوج‌کوین ایجاد شد. این میم‌کوین به عنوان یک توکن ERC-20 در آگوست ۲۰۲۰ توسط یک گروه یا شخص با نام مستعار ریوشی (Ryoshi)، راه‌اندازی شد. در ابتدا ارز شیبا به اندازه اکنون، معروف نبود، با گذشت زمان، اینفلوئنسرها و حامیان کوین شیبا، (SHIBArmy)‌ باعث پامپ و افزایش قیمت آن شده و آن را به دومین میم‌کوین از لحاظ ارزش بازار (Market Cap)، تبدیل کردند.

همانطور که در وایت‌ پیپر آمده است، خالق SHIB، شبکه اتریوم را به دلیل زیرساخت امن، قوی و غیرمتمرکز آن انتخاب کرد. عرضه اولیه توکن شیبا اینو به یک کوآدریلیون محدود شده بود و ۵۰ درصد عرضه آن به ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار شبکه اتریوم، ارسال شد که ۹۰ درصد آنها را سوزانده (از چرخه خارج کرده) و ۱۰ درصد باقی را به صندوق‌های کوید-۱۹ هند، اهدا کرد. ۵۰ درصد دیگر شیبا نیز در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ فهرست شد. قبل از مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو در بخش بعدی، ویژگی‌های بیشتری از ارز شیبا را بررسی می‌کنیم.

معرفی شیبا اینو

ارز شیبا اینو چه ویژگی‌هایی دارد؟

ارز شیبا اینو دارای یک مدل عرضه ضد تورمی بوده که بخشی از هر تراکنش آن به طور منظم، سوزانده می‌شود و عرضه کلی توکن را کاهش می‌دهد. اگر بخواهیم ویژگی‌های کلی آن را بررسی کنیم شامل موارد زیر می‌شوند:

 • شیبا اینو به عنوان یک پروژه غیرمتمرکز با تمرکز بر توسعه جامعه‌محور، ایجاد شد.
 • ارز شیبا از قابلیت‌های غیرمتمرکز، شفافیت و قرارداد هوشمند شبکه اتریوم برای معرفی برنامه‌های جدید در اکوسیستم خود استفاده می‌کند.
 • علاوه بر توکن شیبا، اکوسیستم شیبا اینو شامل بلاک‌چین لایه ۲ Shibarium، Shibswap-DEX، مجموعه Shiboshis-NFT و Shib Metaverse است.
 • شیبا اینو دارای جامعه بسیار فعالی بوده و دارای طیف وسیعی از میم‌ها، آثار هنری و محتواهای دیگر است.
 • این میم‌کوین روی صرافی‌های زیادی معامله می‌شود و کاربران آن در حال افزایش هستند.

SHIB Metaverse

معرفی دوج‌کوین Dogecoin

در مقایسه دوج‌کوین و شیبا اینو باید گفت که دوج ‌کوین از بلاک‌چین لایت‌کوین ساخته شده است و دارای مکانیسم اثبات کار و عرضه نامحدود است. Dogecoin یک ارز دیجیتال نسل اول است که خدمات مشابه بیت کوین را ارائه می‌دهد. این پروژه تاریخچه جالبی دارد، چرا که به عنوان یک شوخی بین گروهی از کاربران سایت Reddit ایجاد شد. سازندگان این توکن می‌خواستند جدیت جامعه بیت کوین را در آن زمان مسخره کنند.

در واقع زمانی که همه چیز در بازار ارزهای دیجیتال به صورت جدی تعریف شده بود، دوج‌کوین مسیر را تغییر داده و بر اساس طنز و شوخی، شکل گرفت. یکی از بنیان‌گذاران دوج‌کوین، بیلی مارکوس، توضیح داده است که ساخت دوج‌کوین چقدر آسان بوده است. او اظهار داشت که آنها ابتدا از طریق کدگذاری بیت کوین، پیش رفتند و سپس نمونه‌هایی از BTC را به Doge تبدیل کردند.

دوج‌کوین زمانی که توسط ایلان ماسک و سلبریتی‌ها حمایت شد، اوج گرفت. ایلان ماسک زمانی که در یک برنامه زنده Saturday Night حاضر شد و خود را به عنوان پدر دوج (Dogefather) معرفی کرد، باعث افزایش سرسام‌آور ارزش آن شد.

ارز دوج‌کوین چه ویژگی‌هایی دارد؟

بزرگ‌ترین تغییری که دوج‌کوین ایجاد کرد، معرفی یک الگوریتم اجماع مبتنی بر مکانیسم اثبات کار به نام Scrypt بود. هدف از این تغییر، کاهش ساختار متمرکز فرایند استخراج (Mining) بود. برای درک و مقایسه بهتر دوج‌کوین و شیبا اینو لازم است ویژگی‌های هر یک را به خوبی بشناسیم. برخی از ویژگی‌های مهم دوج‌کوین عبارتند از:

 • بلاک‌چین دوج‌کوین، دارای زمان بلاک (زمانی که ماینر برای تأیید و تشکیل یک بلاک، نیاز دارد.) تنها یک دقیقه است که تراکنش‌های سریع و کارآمد را آسان می‌کند.
 • این میم‌کوین، غیرمتمرکز بوده و دارای کارمزد تراکنش پایین است.
 • دارای عرضه نامحدود توکن بوده و هر سال مقادیر ثابتی از توکن‌ها به بازار، اضافه می‌شود.
 • دارای یک جامعه پرشور و وفادار به نام Dogearmy بوده که فعالانه از آن در رسانه‌های اجتماعی، حمایت و تبلیغ می‌کنند.
 • توسعه آن توسط بنیاد Dogecoin، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد، انجام می‌شود.

ویژگی‌های دوج‌کوین

شیبا و دوج‌کوین برای کاهش چه مشکلاتی، ساخته شده‌اند؟

برای مقایسه دو ارز دیجیتال دو‌ج‌کوین و شیبا اینو، می‌توان مشکلاتی را که هر یک برای حل آن ساخته شدند را بررسی کرد. در ادامه هر یک را جدا توضیح می‌دهیم.

هدف ارز دیجیتال دوج‌کوین

دوج‌کوین، جنبه‌ سرگرمی را به بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد که قبلاً وجود نداشت. در واقع دوج‌کوین برای تغییر جهان یا ارائه راه بهتری برای تولید یا ذخیره ارزش، ساخته نشده است، بلکه برای خنداندن مردم به وجود آمد. این رویکرد ساده آن را به یک راه حل عالی برای طبیعت خشک بازار، تبدیل کرد. قابل ذکر است که یکی از دلایل طراحی دوج‌کوین، حل مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین است.

بنابراین دوج‌کوین، راهکار خوبی برای کاهش نقاط ضعف بیت کوین بود که در عین حال، ماهیت جدی بیت کوین را نیز نداشت.

هدف ارز دیجیتال شیبا اینو

در مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو می‌توان به علت پیدایش آنها نیز اشاره کرد. شیبا اینو ایجاد شد تا افراد عادی، فرصتی برای مالکیت میلیون‌ها دارایی دیجیتال، داشته باشند. این توکن در یک دوره تجاری پر هیجان، راه‌اندازی شد. بازار سهام در میانه یک رسوایی تجاری بزرگ بود که حول سهامی مانند GameStop و AMC می‌چرخید. در این سناریو، برنامه‌های تجاری بزرگ، معامله‌گران را از خرید این دارایی‌ها منع می‌کردند تا صندوق‌های پوشش ریسک برای خروج از موقعیت (Position) خود، زمان داشته باشند.

شیبا اینو قصد داشت با رویکرد منحصربه‌فرد خود به چندین موضوع، رسیدگی کند. علاوه بر آن می‌خواست به مردم، جایگزینی بدهد که بدون نیاز به مجوز و مقیاس‌پذیر باشد. این پروژه از آخرین قابلیت‌های DeFi دیفای بهره می‌برد و توسعه‌دهندگان، به‌روزرسانی‌هایی نظیر یک استیبل‌کوین و یک توکن DeFi به نام Bone را نیز برای شیبا اینو در نظر گرفته‌اند. این ویژگی‌ها به معامله‌گران کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌های کم‌ریسک ROI ،DeFi (نرخ بازگشت سرمایه) را ایمن نگه دارند.

توکن Bone

روش کار شیبا اینو و دوج‌کوین

برای مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو می‌توان روش کار هر یک از آنها را نیز بررسی کرد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

روش کار دوج‌کوین

دوج‌کوین از گره‌های شبکه به نام Digger استفاده می‌کند تا به صورت غیرمتمرکز، عمل کنند. این اکوسیستم، شامل یک بلاک‌چین سفارشی است که مشابه بیت کوین، یک ارز دیجیتال و گره‌های شبکه، عمل می‌کند. Diggers‌ برای ایمن کردن بلاک‌چین و اعتبار بخشیدن به تراکنش‌ها پاداش دریافت می‌کنند. قابل ذکر است که دوج‌کوین، پیش از آن که قراردادهای هوشمند، یک گزینه محبوب باشد، وارد بازار شد.

روش کار شیبا اینو

ارز دیجیتال شیبا اینو چیزی تحت عنوان استخراج‌کنندگان یا ماینر ندارد. در عوض، با استفاده از شبکه اتریوم، عمل می‌کند تا معتبر بماند. همچنین شیبا اینو از قابلیت تعامل‌پذیری در بزرگ‌ترین اکوسیستم DeFi جهان، برخوردار است. توسعه‌دهندگان، کل عرضه شیبا را در طول راه‌اندازی به عنوان بخشی از رویکرد منحصربه‌فرد خود، استخراج کردند. همچنین توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp پیشرفته را ایجاد کنند که یکی از مهم‌ترین کاربردهای آنها امور مالی غیرمتمرکز DeFi است.

شیبا اینو چگونه کار می‌کند؟

کارمزد شیبا اینو و دوج‌کوین

در این بخش برای مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو، کارمزد آنها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

کارمزد دوج‌کوین

دوج‌کوین نسبت به بیت کوین، کارمزد کمتری دارد، اما همچنان از اکثر شبکه‌های DeFi امروزی، بالاتر است. طبق گزارش‌ها کارمزد دوج‌کوین به دلیل ازدحام و شلوغی شبکه، افزایش پیدا کرده است. میانگین کارمزد در شبکه از ۰.۱۱ دلار به ۵۰ دلار در زمان اوج ازدحام رسید.

کارمزد دوج‌کوین

کارمزد شیبا اینو

معامله‌گران شیبا اینو نیز وضعیت بهتری ندارند، زیرا توکن، مشمول کارمزد شبکه اتریوم (Gas Fee) است. در حال حاضر، اتریوم دارای گس فی بالاتری است که منجر به انشعاب بسیاری از پروژه‌ها به شبکه‌های دیگر شده است. اکنون این پروتکل، بالاترین گس فی را در کل بازار کریپتو دارد. میانگین کارمزد در این شبکه از ۱۴ دلار به ۷۰ دلار در سال ۲۰۲۱ رسید.

 مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو

در جدول زیر به طور خلاصه شیبا اینو و دوج‌کوین را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

شیبا اینو دوج‌کوین
تاریخ راه‌اندازی ۲۰۲۰ ۲۰۱۳
بنیان‌گذار شخص یا گروهی به نام Ryoshi بیلی مارکوس و جکسون پامر
پروتکل بلاک‌چین اتریوم دوج‌کوین
توکن بومی SHIB DOGE
مارکت کپ ۵.۰۸ میلیارد دلار ۱۰.۸۷ میلیارد دلار
نوع توکن کاربردی Utility بومی Native
حداکثر عرضه ۵۸۹،۳۴۸.۲۰ میلیارد دلار
مکانیزم اجماع مکانیزم اثبات سهام مکانیزم اثبات کار

 

تفاوت‌های کلیدی بین شیبا اینو و دوج‌کوین

برخی تفاوت‌های کلیدی میان دوج‌کوین و ارز شیبا اینو وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

 • دوج‌کوین بر اساس الگوریتم اثبات کار، عمل می‌کند، در حالی که شیبا اینو به عنوان یک توکن ERC-20 در بلاک‌چین اتریوم با استفاده از مکانیسم اثبات سهام، کار می‌کند.
 • DOGE، توکن حاکمیتی مرتبط ندارد، در حالی که SHIB یک توکن حاکمیتی با نام Bone معرفی کرده است که به دارندگان توکن، اجازه رأی‌گیری و مشارکت در تصمیم‌گیری را می‌دهد.
 • توکنومیک (ابعاد اقتصادی توکن) دوج‌کوین در درجه اول بر تعامل با جامعه و فرهنگ Meme متمرکز است. در حالی که طراحی توکنومیک SHIB به دارندگان توکن، انگیزه داده و در اکوسیستم Shiba Inu، یوتیلیتی ارائه می‌دهد.
 • عرضه DOGE، حداکثر محدودیت تعریف‌شده ندارد و به عبارتی محدودیتی در عرضه ندارد. درحالی که SHIB در یک مکانیسم کاهش تورم به میزان یک کوآدریلیون توکن، ایجاد و بیشتر آن توزیع و سوزانده شد.
 • همچنین در مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو می‌توان گفت Dogecoin یک ارز همتا به همتای غیرمتمرکز است که روش پرداخت را برای کاربران، ارائه می‌کند، در حالی که شیبا اینو به دنبال ایجاد یک اکوسیستم DeFi با بلاک‌چین لایه ۲، صرافی غیرمتمرکز، متاورس و… است.
 • دوج‌کوین دارای بلاک‌چین خاص خود است، در حالی که شیبا اینو از شبکه بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کند.
 • ارزش بازار (مارکت کپ) دوج‌کوین در حین نوشتن این مقاله،۱۰.۸۷ میلیارد دلار و ارزش بازار شیبا اینو ۵.۰۸ میلیارد دلار است. شیبا اینو با قیمت ۰.۰۰۰۰۸ دلار و دوج‌کوین با قیمت ۰.۰۷۳۸۰۴ دلار، اکنون با احتساب نرخ تتر ۵۱۳۰۰ تومان، معامله می‌شود.

مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو

نرخ سوزاندن شیبا اینو و دوج‌کوین

دوج‌کوین، نرخ سوزاندن ندارد، در حالی که شیبا اینو دارای نرخ سوزاندن ۴۰ درصد است. این بدان معنی است که عرضه شیبا اینو به مرور زمان، کاهش می‌یابد که به طور بالقوه می‌تواند ارزش آن را افزایش دهد.

تفاوت DOGE و SHIB از لحاظ قرارداد هوشمند

در مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو باید اشاره کرد که ارز دیجیتال DOGE از هیچ قرارداد هوشمندی، پشتیبانی نمی‌کند، در حالی که شیبا اینو از آنها پشتیبانی می‌کند. در واقع Shiba Inu می‌تواند برای برنامه‌های مختلف مانند DeFi و بازی استفاده شود.

موارد استفاده دوج‌کوین و شیبا اینو

از دوج‌کوین می‌توان برای پرداخت آنلاین، انعام استفاده کرد، اما شیبا اینو علاوه بر این موارد برای بازی، NFT و DeFi کاربرد دارد.

جامعه فعالان دوج‌کوین و شیبا اینو

دوج‌کوین دارای یک جامعه بزرگ و فعال است، در حالی که شیبا اینو دارای جامعه بزرگ‌تر و فعال‌تری است. این بدان معنا است که شیبا اینو، بازار بالقوه بیشتری دارد.

نوسان قیمت دوج‌کوین و شیبا اینو

هر دو ارز دیجیتال DOGE و SHIB، بسیار پر نوسان هستند. به این معنی که قیمت آنها می‌تواند به شدت تغییر کند. بنابراین اگر قصد خرید دوج‌ کوین یا شیبا اینو را دارید، باید ریسک آنها را پیش از معامله بسنجید.

نوسان قیمت DOGE و SHIB

سطح ریسک دوج‌کوین و شیبا اینو

به دلیل آن که هر دوی این رمزارزها میم‌کوین بوده و نوعی جدید از ارزهای دیجیتال، محسوب می‌شوند، دارای ریسک نسبتاً بالایی هستند.

سرعت توسعه دوج‌کوین و شیبا اینو

برای مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو می‌توان سرعت توسعه آنها را نیز بررسی کرد. دوج‌کوین برای مدت طولانی‌تری نسبت به Shiba Inu وجود داشته، اما با سرعت کمتری توسعه یافته است. این به این دلیل است که دوج‌کوین، یک پروژه غیرمتمرکزتر است و هیچ تیم یا فردی، مسئول توسعه نیست. این امر، تصمیم‌گیری و اعمال تغییرات را دشوارتر کرده است. از سوی دیگر، شیبا اینو یک پروژه متمرکزتر با تیمی اختصاصی از توسعه‌دهندگان است. این به شیبا اینو اجازه می‌دهد با سرعت بیشتری توسعه یابد و ویژگی‌های جدید را بیشتر اجرا کند.

ذخیره‌سازی دوج‌کوین و شیبا اینو

شیبا اینو یک توکن ERC-20 است و در نتیجه می‌توان آن را در هر کیف پولی که از توکن‌های اتر، پشتیبانی می‌کند، (مانند تراست ولت و متامسک) ذخیره کرد. دوج‌کوین را می‌توان در تعدادی کیف پول مختلف از جمله کیف پول Trust، MultiDoge و کیف پول سخت‌افزاری لجر، ذخیره کرد.

تراست ولت Trust Wallet‌

شیبا بخریم یا دوج‌کوین؟

شاید برای شما هم در نهایت این سؤال پیش بیاید که شیبا بخریم یا دوج‌کوین؟ قیمت هر دو ارز دوج‌کوین و شیبا اینو به شدت به اخبار بازار و برداشت جوامع از آنها بستگی دارد. اگر به گذشته نگاه کنیم، توییت‌های ایلان ماسک در مورد DOGE و شیبا اینو Floki، همیشه سهم عمده‌ای در قیمت هر دو کوین، داشته است. به ویژه تغییر آیکون توییتر از Bird‌ به Doge dog در آوریل که واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت و سرمایه‌گذاران از آن حمایت کردند.

در مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو طبق داده‌های Coinmarketcap، ارز DOGE در میان ۱۰ ارز برتر جهان قرار دارد و برای رسیدن به یک دلار، فقط باید ۱۵ برابر باشد. از طرف دیگر، ارزش بازار SHIB، بیش از ۴ میلیارد دلار است که باید بیش از یک کوآدریلیون دلار، افزایش یابد تا قیمت آن به همان میزان برسد. اما در یک دوره کوتاه، این اتفاق به نظر غیرممکن می‌رسد.

دوج‌کوین و شیبا اینو هر دو ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند، این کاملاً به سلیقه سرمایه‌گذاران و ریسک‌پذیری آنها بستگی دارد که روی کدام یک، سرمایه‌گذاری کنند. اگر قصد خرید شیبا یا دوج‌کوین را دارید باید تحقیقات خود را انجام داده و برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های رمزنگاری، پرتفوی خود را متنوع نگه دارد.

دوج‌کوین یا شیبا؟

ریسک‌های مربوط به شیبا اینو و دوج‌کوین

هنگام مقایسه دوج‌ کوین و شیبا اینو متوجه می‌شویم، ریسک‌های مربوط به این دو ارز دیجیتال به دلیل آن که هر دو میم‌کوین هستند، بسیار مشابه است. اولین مسئله، محدود بودن موارد استفاده آنها است. این بر خلاف برخی کوین‌های دیگر در بازار است که به کاربران، امکان قرض گرفتن، وام دادن یا کسب سود از دارایی‌های خود می‌دهد. به طور کلی این دو رمزارز، مزایای محدودی را برای کاربران، فراهم می‌کنند.

یکی دیگر از نگرانی‌ها این است که توکن‌ها به طور بالقوه در دست افراد معدودی، متمرکز است که می‌توانند هر زمان که بخواهند توکن‌های خود را در بازار، تخلیه کرده و باعث سقوط قیمت آن شوند. این بدان معنا نیست که قرار است این اتفاق بیفتد، بلکه صرفاً احتمالی است که در مورد آنها وجود دارد. به طور کلی این دو میم‌کوین، بدون اولویت ارزش تاریخی (Historical Value)‌ ساخته شده‌اند و به همین دلیل شاید نتوان با تحلیل تکنیکال آنها را به طور دقیق، پیش‌بینی کرد.

سخن پایانی

دوج‌کوین  و شیبا اینو، پروژه‌های سرگرم‌کننده‌ای هستند که به معامله‌گران، فرصت‌هایی برای کسب سود می‌دهند. شاید بتوان گفت بقای بلندمدت این پروژه‌ها به کاربرد آنها در آینده، بستگی دارد. اگر توکن‌ها بتوانند اکوسیستم Dapp خود را رشد دهند، اعتبار بیشتری در بازار، پیدا خواهند کرد. اما همانطور که گفته شد تعیین بهترین پروژه به دیدگاه سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. با توجه به تفاوت‌های گفته شده میان آنها در این مقاله، می‌توانید مهم‌ترین ویژگی‌ها را بررسی و طبق اولویت خود، اقدام به معامله کنید.

مرجان شکیبا

به طور کلی در حوزه تولید محتوا و فیلمنامه‌نویسی فعالیت می‌کنم. به تحقیق و پژوهش در زمینه موضوعات جدید از جمله ارزهای دیجیتال علاقه دارم و از سال ۲۰۲۳ برای نوبیتکس، محتوا تولید می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید