اخبار ارزهای دیجیتال

سرویس Archive Node اتریوم غیر فعال می‌شود

پس از سه سال ارائه‌ی داده‌های آرشیوی گره‌ی بلاک‌چین اتریوم ArchiveNode.io غیرفعال خواهد شد.

سرویس گره‌ی آرشیو شبکه‌ی اصلی اتریوم ArchiveNode.io ادعا می‌کند که پروژه به موفقیت دست پیدا کرده است و از این پس تعطیل خواهد شد.

در 4 آوریل، ArchiveNode.io اعلام کرد که خدمات خود را پس از بیش از سه سال ارائه‌ی خدمات رایگان گره‌ی آرشیو شبکه‌ی اصلی اتریوم به توسعه‌دهندگان، دانشجویان و محققین متوقف خواهد کرد.

یک گره‌ی آرشیو اتریوم نمونه‌ای از کلاینت اتریوم است که برای ساخت یک آرشیو از تمام حالت‌های تاریخی پیکربندی شده است. این نوع گره ابزار مفیدی برای جست‌و‌جوی داده‌هایی که در گره‌های کامل قابل دسترسی نیستند به حساب می‌آید.

“با وجود قدردانی از حمایت‌های همه در طول این سال‌ها، زمان آن فرا رسیده است که ArchiveNode برای آخرین بار صبح‌بخیر بگوید و فعالیت خود را پایان دهد.

این یک پایان غم‌انگیز نیست، بلکه یک پایان شاد است – دیگر به وجود ما نیازی نیست و در حال تعطیل شدن هستیم.

صبح بخیر و شب‌بخیر.”

— Archive Node (@ArchiveNode)

3 آوریل 2023

 

لازم به ذکر است که گره‌های آرشیو برای این که از نظر تئوری بتوانند از ابتدا ساخته شوند نیازی به مشارکت در اعتبارسنجی بلاک ندارند. با این وجود، آن‌ها به ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار بیشتری نیاز دارند.

این اطلاعیه توسط “DeFi Dude” که آغازگر پروژه بود اعلام شد. او ادعا کرد که به دلیل دستیابی به موفقیت، این پروژه تعطیل می‌شود.

“دیگر به خدمات ما نیازی نیست و امروز جایگزین‌های دیگری وجود دارد که در زمانی که ما شروع به کار کردیم وجود نداشتند.”

او اضافه کرد می‌کند در زمان شروع پروژه هیچ‌کس Archive Nodes را اجرا نمی‌کرد. تنها گزینه، پرداخت ماهیانه 250 دلار به ارائه‌دهنده زیرساخت اتریوم Infura برای دسترسی به داده‌های آرشیو بود.

“هدف این پروژه این بود که “داده‌های آرشیوی را در اختیار توسعه‌دهندگان، دانشجویان و محققانی که می‌خواستند چیزهای جالبی بسازند؛ اما زمان، پول یا منابع لازم برای اجرای گره‌ی آرشیو خود را نداشتند قرار دهد.”

او تأیید کرد که این پروژه هرگز برای “پول یا سود” نبوده است.

در ادامه او افزود در حال حاضر یک بازار ارائه‌دهنده‌ی RPC قوی وجود دارد که دسترسی به داده‌های آرشیو را فراهم می‌کند و همین مساله موجب منسوخ شدن پروژه می‌شود.

ArchiveNode.io از بنیاد اتریوم برای کمک اولیه‌ی 10000 دلاری اعتبارات خدمات وب آمازون (AWS) برای شروع پروژه تشکر کرد.

بر اساس گزارش Cointelegraph در ماه آگوست، تنها سه ارائه‌دهنده‌ی ابر متمرکز بیش از دو سوم گره‌های اتریوم را تشکیل می‌دهند. بر اساس داده‌های آن زمان، بیش از نیمی از کل گره‌ها در AWS میزبانی می‌شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =