اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

ارتقای دانکن اتریوم بعد از ۴ ساعت تاخیر در شبکه آزمایشی گوئرلی فعال شد

ارتقای دانکن (Dencun) در روز قبل روی شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) اتریوم اجرا شد. با این حال باگ نرم‌افزار پریسم (Prysm) باعث شد که تراکنش‌ها به مدت تقریبا چهار ساعت نهایی نشوند.

خلاصهٔ خبر

  • ارتقای دانکن در روز قبل در شبکه آزمایشی گوئرلی انجام شد.
  • این ارتقا در ابتدا به مشکل خورد اما باگ آن کم‌تر از ۴ ساعت بعد حل شد و همه چیز به حالت اولیه خود برگشت.

پریتوش جایانتی (Parithosh Jayanthi)، یکی از توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم، خبر مربوط به این مسئله را در پلتفرم X (توییتر سابق) منتشر کرد و گفت:

بعد از اصلاح باگ، اعتبارسنج‌ها فعال شدند و نهایی شدن تراکنش‌ها هم شروع شد. علاوه بر این بلاب‌ها هم به شبکه ارسال می‌شوند. در روزهای آینده گزارش دقیق‌تری منتشر می‌شود، اما من می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که اصلاح باگ در کمتر از ۴ ساعت انجام شد. این رکورد واقعا خوب است!

توسعه‌دهندگان اتریوم قبلاً ادعا کرده بودند که بعد از اجرای کامل دانکن هزینه تراکنش‌های لایه دوم اتریوم، از جمله شبکه‌های بیس (Base)، آپتیمیزم (Optimism) و «Polygon zkEVM» به شدت کاهش می‌یابد. علاوه بر این عملیات خودتخریبی (Self Destruct) را محدود می‌کند. عملیات خود تخریبی عملیاتی در قراردادهای هوشمند است که به آن‌ها اجازه می‌دهد برای همیشه و به صورت غیرقابل برگشت فسخ یا از زنجیره اتریوم حذف شوند. ارتقای دانکن اضافه کردن ویژگی‌های جدید به بریج یا پل‌های بلاک چینی و استخر نقدینگی را هم امکان ‌پذیر می‌کند.

به گفته تیم بیکو (Tim Beiko)، یکی دیگر از توسعه‌دهندگان اتریوم، این فورک تقریباً در ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت تهران اجرا شد و نهایی شدن تراکنش‌ها تقریباً ۲۰ دقیقه بعد به خاطر جداسازی زنجیره (chain split) به مشکل خورد. کاربری به اسم «Terence.eth» هم اعلام کرد که در پیاده‌سازی نرم‌افزار پریسم اتریوم اشکالی وجود دارد که جلوی هم‌گام‌سازی با بقیه گره‌ها را می‌گیرد. با این حال طبق گفته‌های جایانتی، کم‌تر از ۴ ساعت بعد این باگ کشف و حل شد و شبکه اتریوم دوباره شروع به کار کرد.

جایانتی ادعا کرد که فرآیند اصلاح باگ مذکور به سرعت انجام شده و نشان داده که سیستم اشکال‌زدایی تیم اتریوم مشکلی ندارد. ارتقای دانکن در ۳۰ ژانویه (۱ بهمن) در شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) اجرا می‌شود و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، سپس در ۷ فوریه (۸ بهمن) در شبکه آزمایی هولسکی (Holesky) اجرا می‌شود. تاریخ دقیق اجرای دانکن در شبکه اصلی اتریوم هنوز مشخص نشده است.

 

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهارده =